| Bilim | Teknoloji | Sağlık | İş Dünyası | EğitimTürkiye'nin teknoloji yıldızlarının bulunması amacıyla 30 ilde hayata geçirilen ve 27 ilde daha açılacak olan Deneyap Teknoloji Atölyeleri'nin Öğrenci Seçme Sınavı'na başvurular başladı. Adaylar, ön başvurularını 4 Temmuz'a kadar yapabilecek.

Bilim temelli bilgi ve teknoloji üretimi ile Ülkemizin gelişmesine kritik katkı sağlayacak, analitik düşünen, toplum ve çevre bilinci gelişmiş geleceğin lider bilim insanlarının yetiştirileceği TÜBİTAK Fen Lisesi kapılarını öğrencilerimize açıyor!

19 Haziran 2021 tarihinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, bilim iletişimi alanında uzman Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gültekin Çakmakcı ile birlikte Kayseri Bilim Merkezi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, NEVÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi kurmak için çalışmalara başladı. Çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kapadokya'ya yeni nesil bir Bilim ve Teknoloji Müzesi kurma çalışmaları kapsamında NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu ve beraberindeki heyet Kayseri Bilim Merkezi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Kayseri Bilim Merkezi görevlisi Lütfiye Aydın’dan bilgi alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çolakoğlu ve beraberindekiler, NEVÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi'nin kurulması sürecinde Kayseri Bilim Merkezi ile yapılacak bilgi alışverişi ve işbirliklerine yönelik heyetler arası teknik görüşmeler gerçekleştirdiler. Prof. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, "NEVÜ olarak farklı paydaşlarla işbirliği yaparak Endüstri 4.0 çağında yeni nesil Bilim ve Teknoloji Müzelerine olan ihtiyaca cevap verecek çağdaş öğrenme yaklaşımlarını örneğin teknoloji destekli esnek öğrenme yaklaşımı (flipped learning in informal settings) gibi yaklaşımları temel alan bir müze kurmayı planlanıyoruz. Bu kapsamda çalışmalara başladık. 30 Haziran 2021 tarihinde ECSITE (Avrupa Bilim Merkezi ve Müzeleri Platformu), Danimarka Experimentarium Bilim Merkezi, Hollanda NEMO Bilim Merkezi gibi Avrupa'nın en büyük bilim merkezi yöneticilerinin de katıldığı bir toplantı yaparak kendileriyle işbirliği detaylarını görüştük" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Arduino kartı Tinkercad internet sitesi üzerinden kodlayarak, duman veya zehirli gaz tespit edildiğinde otomatik olarak açılan kapı sistemi tasarlıyoruz.

ABD'de bilim insanları, yapılan bir deneyde küçük bir atom altı parçacığın bilinen fizik yasalarına uymadığını açıkladı. Fizikçiler bu durumun doğadaki beşinci temel kuvvetin kanıtı olduğunu söylüyor.

ABD merkezli TIME dergisi en etkili 100 şirketi açıkladı. Listede Dr. Özlem Türeci ile Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucuları olduğu BioNTech de yer aldı.

Rahmi Koç Bilim Madalyası 2019-2020 yılı ödülleri bilime katkı yapan iki kadın bilim insanına verildi. Göçmenlerle ilgili yaptığı çalışmalarla Cornell Üniversitesi’nden Prof. Dr. Filiz Garip ve kanser üzerine yaptığı biyomühendislik çalışmalarıyla Loza...

Yalnızca 2 yaşına kadar yaşamış bir Neandertal bebeği, modern insanın kuzenlerine dair uzun yıllardır merak edilen bir soruya cevap oldu.

Almanya'dan bilim insanlarının yaptığı yeni araştırma, 4 ile 16 ay arasındaki kuzgunların, yetişkin şempanze ve orangutanlarla aynı seviyede bilişsel becerilere sahip olduğunu gösterdi. fazla oku Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Karantina günlerini farklı alanlarda hobiler edinerek, faydalı ve aynı zamanda eğlenceli bir şekilde geçirmenizi sağlayacak kanalları sizin için bir araya getirdik. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz, YouTube üzerinden yayın yapan bu hobi kanalları umuyoruz karantina sürecini iyi bir şekilde atlatmanıza yardımcı olur.

Türk asıllı iki doktor Uğur Şahin, Özlem Türeci ve Christoph Huber tarafından kurulan BioNTech şirketi, milyonlarca insana çare bulacak corona virüs aşısını geliştirdiğini bunun da hastalığı yok etme de yüzde 90 etkili olduğunu açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), illere gönderdiği yazıda, özel okullar da dahil, özel öğretim kurumlarının, eğitim ve öğretim hizmetlerinden alınan Katma Değer Vergisi'nde (KDV) yapılan indirimi, öğrenci velisi veya kursiyerlere iade etmeleri konusunda u...

ÖSYM, ALES sonuçlarını açıkladı. Adaylar, sınav sonuçlarına ‘https://sonuc.osym.gov.tr’ internet adresinden erişebilecek.

Hibrit eğitim sistemi, son günlerde adının sıkça zikredilmesi dolayısıyla detayları ile birlikte araştırılmaya başlandı. Yüz yüze eğitim ile uzaktan eğitimin bir araya gelmesiyle genel hatları oluşturulan hibrit eğitim, okuldaki kapasitenin belirli ora...

Oyun konsollarının birkaç yılda bir yeni özelliklere sahip modelleri çıkıyor. Akıllı telefon modelleri neredeyse her yıl güncelleniyor. Daha birkaç yıl öncesine kadar yüksek çözünürlüklü televizyonlara sahip olmak isterken artık üç boyutlu televizyonlara ilgi gösteriyoruz.

Beş yıl önce bugün nerede olduğunuzu, ne yaptığınızı, ne yediğinizi veya ne giydiğinizi hatırlıyor musunuz? O gün sizin için özel bir gün olsa bile bu kadar detaylı bilgileri hatırlamanız pek mümkün değil. Ancak A. J. tüm bu bilgileri detaylı şekilde hatırlayabiliyordu.

Çelikten yapılmış bir geminin nasıl yüzebildiğini merak ettiniz mi? Çelik bir cıvatayı bir bardak suyun içine koyarsanız cıvata hızla dibe batar. Peki, çelik bir gemi nasıl oluyor da yüzebiliyor ve batmadan çok ağır yükleri taşıyabiliyor?

YÖK üniversite tercihi yapacak adaylar için Kovid-19 salgınının risklerini en aza indirgemek amacıyla “Üniversiteni Keşfet YÖK Sanal Fuarı” düzenliyor. Bugün devam eden fuarla adaylara, tercih edecekleri üniversite ve programların dijital ortamda tanıtılması hedefleniyor.

Üniversiteler, iyi öğrencileri kapmak için birbiriyle yarışıyor. Başarıya göre 7.800 TL’ye varan bursların yanı sıra yurt, yemek, yurt dışı eğitim gibi olanaklar sunanlar bulunuyor. Spor salonu ve sinema üyeliği, bilgisayar, uçak bileti gibi pek çok avantaj sağlayan üniversiteler de var bazı bölümleri seçenlere 5 yıllık iş garantisi vadedenler de...

Neden hiç küp ya da üçgen prizma şeklinde gezegen yoktur? Okulda Dünya'nın şeklinin geoit olduğunu öğrendik. Peki, bunun sebebi nedir? Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenler tam olarak küre şeklinde midir?

Günümüzün iş modeli olarak son yıllarda ‘startup’ terimini giderek daha fazla duyuyoruz. Kısa sürede büyük hacimlere ulaşan pek çok firma bir startup fikri olarak doğdu. Genç girişimciler açısından kendi işlerini kurmak ya da bir startup bünyesinde yer...

15 Ağustos’tan itibaren telafi eğitimine başlayacak olan özel okullar, hazırlıklara hız verdi. Terakki Vakfı Okulları da sınıflarını yeniden dizayn etti. Mesafeli dizilen sıraların önüne pleksiglas bölme monte edildi.

MEB, liselere yerleştirme sonuçlarını açıklandı. Adaylar sonuçlarını meb.gov.tr adresinden öğrenebilirler.

Yapay zeka alanında dünyanın öne çıkan şirketlerinden olan, 2 milyar doların üzerinde değerlemeye sahip ABD merkezli Afiniti, yapacağı yatırımla Türkiye'yi şirketin teknoloji üslerinden biri olarak konumlandırmayı hedefliyor.

Gök bilimciler, Ay'ın sanılandan 85 milyon yıl daha genç olduğunu hesapladı. Ay'ın daha önceki hesaplamalarda 4 milyar 500 milyon yıl yaşında olduğu tahmin ediliyordu.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) koronavirüsün havada asılı kalan damlacıklar yoluyla yayılma ihtimalini saf dışı bırakamayacağı yönündeki açıklaması önemli bir tavır değişikliği olarak gösteriliyor. Hava yoluyla bulaşma nedir ve teyit edilmesi halinde koronavirüsle mücadele stratejilerini nasıl değiştirir?

Yaşam boyu ancak bir kere rastlanabilecek bir kuyruklu yıldız şovu Temmuz ayı boyunca kuzey yarımküre göklerini süsleyecek. İşte Neowise'ın şovundan inanılmaz fotoğraflar.

Avrupa Birliği (AB), her 15 günde bir yenilenen "güvenli ülkeler listesinde" Türkiye'ye yine yer vermedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi sınav sonuçlarını kapsamlı bir analiz raporu ile birlikte açıkladı. Bugün ayrıca LGS 2020 tercih ve yerleştirme kılavuzunu da yayınladı.

MEB tarafından LGS kapsamında 20 Haziran'da yapılan merkezi sınavın sonuçları 'meb.gov.tr' adresinden açıklandı. MEB'in yayımladığı Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporı'na göre, sınava 42 farklı ilden katılan 181 öğrenci, tüm soruları doğru yanıtlayar...

Günümüzde otomasyonun ve yapay zekâ teknolojilerinin yaygınlaşması hem ulusal hem de küresel iş piyasalarında ciddi dönüşümlere yol açmaktadır. Artık büyük data analitiği (big data analytics) ve bulut teknolojileri farklı sektörlerde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu dönüşümler iş piyasasında işlerin insan ve makine katkı oranını sürekli insan işgücü aleyhine değiştirmektedir. Örneğin Dünya Ekonomik Forumu (WEF)’nun raporunda ele alınan 12 farklı endüstriyel sektörde 2018 yılında toplam görev saatlerinin ortalama yüzde 71’i insanlar tarafından gerçekleştirilirken bu oranın 2022 yılında yüzde 58’e düşmesi öngörülmektedir (World Economic Forum, The Future of Jobs Report 2018).

Temmuz ayında Güneş’in batısına geçen Merkür ayın ortalarına doğru gökyüzünde görülebilecek. Merkür, 22 Temmuz’da Güneş ile arasındaki açısal mesafenin en yüksek olduğu en büyük batı uzanımı konumundan geçiyor. Bu konumdayken Merkür, Güneş’in doğuşundan önce kısa sürelerle doğu ufkunda gözlenebilecek.

İlkokullarda beden eğitimi ve oyun ile bilişim derslerinin branş öğretmenleri tarafından verilmesi gündemde. Derslerin giderek ellerinden alındığını belirten sınıf öğretmenleri, uygulamaya karşı. İlkokulda sadece alan bilgisinin yeterli olmadığını kaydeden eğitimciler ise sınıf öğretmenlerinin tüm derslerde gerekli donanıma sahip olduklarına dikkat çekiyorlar.

MEB'in 81 ilin mili eğitim müdürlüklerine gönderdiği genelgeye göre 2020-2021 eğitim öğretim takvimi belli oldu. Okullar 31 Ağustos’ta açılacak ve gelecek yıl 18 Haziran’da yaz tatili başlayacak. Okulöncesi eğitim ile ilkokul 1'inci sınıfa başlayacak ö...

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) Direktörü Andreas Schleicher, Türkiye’nin son on yılda sadece eğitime daha fazla öğrenci kaydetmekle kalmadığını, aynı zamanda bu öğrencilerin öğrenme neticelerini de artırmakta iyi bir ilerleme kaydet...

Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulunca hazırlanan Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde, 31 Ağustos'ta açılacak okullarda alınacak önlemler yer aldı.

Japon Olympus şirketi, kamera sektöründen çekilme kararı aldı. Şirketin görüntüleme biriminin 2014'te Sony'den VAIO dizüstü bilgisayar markasını satın alan JIP adlı bir yatırım fonuna satılacağı açıklandı.

Türkiye'de hükümet sosyal medyanın denetlenmesine yönelik yeni düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor. Dünyada hangi ülkede sosyal medyayla ilgili hangi düzenlemeler var? Sosyal medya şirketleri zararlı içeriklere karşı hangi önlemleri alıyor?

Teknoloji şirketi Fujitsu, koronavirüsle mücadelede 'yeni normal' kapsamında Japonya'daki binalarının kapasitesini yarıya indirip evden çalışma sistemini kalıcı hale getireceğini duyurdu.

Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun 29 Haziran 2020 tarih ve 12 sayılı Kararı ile yükseköğretim kurumları tarafından sertifika düzeyinde yürütülen pedagojik formasyon sertifika eğitiminin geçerliliğini yitirmesine karar verilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından son dakika pedagojik formasyon açıklaması geldi. Milli Eğitim Bakanlığı yükseköğretim kurumları tarafından sertifika düzeyinde yürütülen pedagojik formasyon sertifika eğitimi ile ilgili alınan yeni kararı açıkladı. Bu karar binlerce öğretmen adayı tarafından...

ALES başvurularıyla ilgili açıklama geldi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, ALES/1 için yeniden başvuru yapılabileceğini, önceden başvuranlarında sınav merkezi tercihlerini güncelleyebileceğini söyledi. Peki, ALES başvuruları ne zaman başlayacak?

YÖK tarafından, koronavirüs salgını sürecinde kısıtlanan öğrenci hareketliliğinin olumsuz etkilerini azaltmak ve bu süreçte Türk üniversitelerinin yurtdışında dijital ortamlarda da tanıtılabilmesini sağlamak için ilk sanal fuar 20-22 Temmuz'da dijital ...

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında dünyanın birçok bölgesinde çok sayıda insan evden çalışmaya başladı. Bu süreçte işverenlerin, çalışanların performansını takip etmesini sağlayan bazı uygulama ve programların kullanımı da arttı.

İngiltere'de yapılan araştırma, her gün birkaç dakika kırmızı ışığa bakmanın yaşlılığa bağlı görme kaybını tersine çevirebileceğine işaret ediyor. Bu yöntemin Parkinson ve diyabet gibi hastalıklarda yeni tedavi yollarının geliştirilmesini de sağlayabileceği belirtiliyor.

NASA, uzayda kullanabileceği tuvalet ihtiyacı için vatandaştan destek istedi. Ay'da kullanılabilecek tuvalet için fikir isteyen NASA tuvaletİ tasarlayanlara ödül olarak 35 bin dolar verecek.

Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün'ün İspanya'da çektiği fotoğraf, 'En İyi 25 Samanyolu Fotoğrafları' arasına seçildi. Uluslararası seyahat fotoğraf bloğu 'Capture The Atlas' tarafından her yıl düzenlenen 'En iyi Samanyolu Fotoğrafları' yarışması sonuçlandı. Yarışma dünyanın en prestijli fotoğraf yarışmalarından biri. Yarışmaya İtalya'dan Avustralya'ya dünyanın farklı yerlerinde çekilmiş yüzlerce fotoğraf katıldı. Ergün, daha önce de Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Güneş'in önünden geçişini görüntüleyerek büyük başarıya imza atmıştı.

Bütün dünyadan öğrencilerin katıldığı Bilim yarışmasına Türk öğrenci damga vurdu. Rusya’da her yıl düzenlenen Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması'nda 5’inci sınıf öğrencisi Begüm Tofan, matematikte birinci olarak altın madalya kazandı.Öğretmenleri öğrencinin başarısının arkasında ise çok çalışma ve analitik düşünmeye verdiği önem olduğunu söylediler. Geçtiğimiz yıl da matematik alanında altın madalya gelmişti.

Yeni domuz gribi türüyle ilgili Bilim Kurulu üyesinden uyarı: Pandemi yapabilir! Corona virüsünün ortaya çıktığı Çin'de uzmanlar, yeni bir domuz gribi türünün keşfedildiğini açıkladı. G4 EA H1N1 adı verilen gribin, domuzlardan insanlara geçtiği tespit edildi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Araştırmacılar bunu önemsemişler ve diyorlar ki, bu yeni bir virüs, yeni bir İnfluenza ve muhtemelen pandemi yapabilir diyorlar. Zaten biz bunun benzerini daha önce yaşamıştık 2009'da bir pandemi. Bu da farklı bir pandemi potansiyeli gösteriyor" dedi.

Bilim Kurulu üyesi Kara, yeni grip virüsüne karşı uyardı Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Çin'de pandemi yapma riski olan yeni grip virüsü 'G4 H1N1'in domuzlar arasında yaygın olarak tespit edildiğinin bildirildiğini belirterek, mesafe, maske ve el yıkamanın önemine dikkat çekti.

Doç. Dr. Gökhan Özge’den ‘telli maske’ önerisi Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Özge, maskenin göz kuruluğuna neden olabileceğini belirterek, "Maskenin burun bölgesine iyi takılmayarak ve telinin burun kemiğine iyi oturtulmayarak havanın göze doğru gelmesiyle göz kuruluğu yapması aslında doğal bir sonuç. Maskelerin telli olması ve o telin burna çok iyi oturtularak havanın oradan göze doğru çıkmasının engellenmesi gerekmekte" dedi.

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı enstitü, fakülte ve yüksekokul kurulması, kapatılması, birleştirilmesi ile adlarının değiştirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Üç videodan oluşan aşı belgeseli serimizin ikinci bölümünde aşıların çalışma prensibine göz atıyoruz.

Astronomlar, geçen yıl beklenmedik bir şekilde kararan dev Betelgeuse yıldızındaki bu değişimin, yüzeyinde soğuk ve karanlık bölgeler oluşmasına bağladı.

Çin'deki bilim insanları, dünya çapında salgın şeklinde yayılma ihtimali bulunan yeni bir grip virüsü türü keşfetti. Domuzlarda tespit edilen virüsün insanlara da bulaştığı açıklandı.

HAVELSAN, başta yurt içi ve dışında operasyonlar yürüten güvenlik güçleri olmak üzere kamu için “yüksek gizlilik” ve “güvenli haberleşme” olanağı sunan “İLETİ” adı verilen bir sistem geliştirdi. WhatsApp’ın yerini alacak bu sistem, cep telefonuna yüklenecek. Güvenlik güçleri, internet üzerinden sesli görüşebilecek; mesajlaşabilecek. Böylece, kritik öneme sahip veri ya da bilgi başka bir ülkenin kontrol sahasından çıkacak. Sistemin, testleri tamamlandı. Başarı sağlandı. Tanıtımının kısa süre içinde yapılması bekleniyor.

ABD’de el dezenfektanı içen 3 kişinin hayatını kaybettiği, 1 kişinin kalıcı olarak kör olduğu ve 3 kişinin ise yoğun bakımda olduğu belirtildi

Dün TYT ile başlayan YKS maratonu bugün, AYT ile devam etti. Adayların 15.45'te YDT'ye girmesiyle üniversiteli olma maratonu sona ermiş olacak. Uzmanlar, bugün yapılan AYT sorularını değerlendi. İşte o değerlendirmeler:

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) Direktörü Andreas Schleicher, pandemi sonrası eğitim stratejileri hakkında bilgi verirken, Türkiye’nin bu süreçte pek çok ülkeye göre yeterli dijital, tekno...

Yeni tip koronavirüsün ağız, burun, boğaz gibi solunum yollarından geçip akciğerlere ve havayı soluk borusundan akciğerlere taşıyan hava yolları olan bronşlara yerleştiği ve bunun sonucunda virüsün bulaştığı kişide solunum yetmezliğinin ortaya çıktığı artık biliniyor. Peki, koronavirüs enfekte edeceği hücreleri nasıl seçiyor?

“Makineler insanların zekâlarını kullanarak yaptıkları işleri benzer şekilde yerine getirebilir mi?” sorusuyla başlayan yapay zekâ çalışmaları 1950’lerden beri popülerliğini artırarak devam ediyor. Yapay zekâ teknolojileri geçmişte yaşamımızı ve işlerimizi kolaylaştıracak çeşitli programlar ile -mesajlaşma ve veri paylaşma gibi- basit ve sınırlı işlemleri gerçekleştirebiliyordu. Ancak şu an bizimle sohbet edebiliyor, önerilerde bulunabiliyor hatta duygularımızı bile tespit edebiliyor.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM), test ve analiz hizmetleriyle geniş bir coğrafyada hizmet veriyor. Kurum 2014 yılında dünyaya açıldığı günden itibaren 6 yıl içerisinde 5 kıtaya ulaşırken ülke sayısını da 43'e çıkardı. Bu hizmetler sayesinde Türkiye'den çıkacak döviz ülkemizde kalırken ihracat ile gelen döviz cari açığı dengeliyor.

Vodafone Business sponsorluğunda bu yıl online olarak düzenlenen CEO Club Online Summit toplantılarının beşincisinde, Türkiye’deki start-up'ların durumu ve yeni start-up’lar çıkarma konuları ele alındı. Ceo'ların üzerinde durduğu en önemli konulardan biri de Türkiye'den çıkan milyar dolarlık start upların sayısının nasıl artırılacağıydı. Geçtiğimiz günlerde 1.8 milyar dolara satılan Peak Games'in Türkiye'nin ilk unicornu olma özelliğini taşıyor.

ABD'de bir doktora öğrencisi, 50 yıldır çözülemeyen bir matematik problemini, bir haftadan kısa sürede, boş zamanlarında çalışarak çözdü. Conway problemi olarak bilinen düğümü çözen Lisa Piccirillo MIT tarafından öğretim üyeliği görevine getirildi.

Gökbilimciler, Hawaii’de bulunan üç Maunakea Gözlemevi’ni kullanarak şimdiye kadar bulunan ikinci en uzak kuasarı keşfetmişler. Poniua’ena adını taşıyan gök cismi, adını yerli Hawaii dilinden alan ilk kuasar (isim, “parlaklık ile çevrelenmiş, görülmemiş oluşum kaynağı” anlamına geliyor). Poniua’ena, şimdiye kadar 7.5’tan daha büyük bir kızıla kayma oranıyla hesaplanan uzaklıkta tespit edilmiş ikinci kuasar. Ayrıca, aynı dönemde […]

Lisedeki kimya, fizik derslerinden herkesin adını duyduğu bir ilke olan Pauli’nin dışarlama ilkesi periyodik tablonun şekillenmesinde, elementlerin bir düzen içinde listelenmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu yazıda Pauli ilkesi hakkında belli başlı bilgileri vermeye çalışacağız. Ayrıca Kuark Bilim Topluluğu Fizik Çalışma Grubu‘nun bir projesinde Türkçeleştirdiğimiz bir video ile de bu yazımızı görsel açıdan desteklemiş olacağız. Kuantum fiziğindeki …

UV İndeksi (kısaca UVI), güneşin yaydığı ve dünyanın atmosferine nüfuz eden ve güneş yanığına yol açan ultraviyole radyasyonu ölçen uluslararası standart ölçektir.

Space.com ile geçmişe gidip, her gün farklı bir uzay olayını konu alıyoruz. Valentina Nikolayeva Tereşkova, 16 Haziran 1963 günü uzaya yolculuk eden ilk kadın unvanını aldı. O zamanki Sovyetler Birliği’nde kozmonot olan Tereşkova, uzaya Vostok 6 göreviyle fırlatıldı ve Dünya’nın etrafında 70.8 saatte 48 defa döndü. Bu miktar, neredeyse üç günü uzayda geçirmek demek!

Kitaplarınızı raflara dizerken nasıl bir yol izliyorsunuz? Kitapları başlıklarına göre alfabetik sırayla dizmek, yazarları kendi içinde gruplandırmak, konu başlıklarına göre ayırmak ya da en eski kitaptan en yeni kitaba doğru bir sıralama yapmak mümkün. Bu yöntemlerden herhangi birine göre yapacağınız bir sıralama ile 400-500 kitaplık kişisel kütüphanenizi aradığınız kitabı kolayca bulacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Yarasalar ilgi çekici bir özelliğe sahip: Ses dalgalarını kullanarak tamamen karanlık bir ortamda çevrelerindeki nesnelerin yerini belirleyebiliyorlar. Görme engelli bazı insanların da bu özelliğe sahip olduğu biliniyor

Işık nasıl yayılır? Dalgalar gibi mi yoksa madde parçacıkları gibi mi? Bu soru bir zamanlar bilim dünyasını ikiye bölmüştü. Deneyler köşesinin yeni etkinliğinde ışığın yapısını çift yarık deneyi ile inceliyoruz.

Bazı asansörlerde cep telefonunuzun neden çekmediğini, uçağa çarpan bir yıldırımın uçağın içindeki insanlara niçin zarar vermediğini ya da arabanızla tünelden geçerken radyoda çalan müziğin neden kesildiğini düşündünüz mü? Peki, bu olayların bir mikrodalga fırın ile ortak noktası ne olabilir?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz mart ayından bu yana sürdürülen uzaktan eğitimin okullar açıldıktan sonra da tamamlayıcı olarak sürdürüleceğini söyleyerek “Yazın ve önümüzdeki yıl da çocuklarımızla teması bırakmayacağız” dedi.

SpaceX'in Nasa astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu'na taşıyan uzay aracı fırlatıldı. Çarşamba günkü ilk deneme kötü hava koşulları nedeniyle fırlatmaya 16 dakika kadar iptal edilmişti.

Koronavirüs pandemisi milyonları uzaktan çalışmaya, öğrenmeye ve sosyalleşmeye zorlayınca, sanal toplantı uygulaması Zoom'un kullanımı Nisan ayında dünya genelinde 30 kat arttı. Firma sanal ortamda günlük 300 milyondan fazla katılımcı ağırlarken, ödeme yapan müşterilerini de üçe katladı.

Bilim Kurulu Üyesi Azap’tan ikinci dalga uyarısı: Havaların soğumasıyla birlikte… Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, sonbahar, kış aylarında salgında ikinci bir dalga beklediklerini söyledi. Azap, havaların soğumasıyla birlikte virüsün kolay yayılabileceği ortamın oluştuğunu ifade etti.

Cildiniz için ne kullandığınıza dikkat etseniz bile, tüm “doğal” dudak balsamları eşit yaratılmaz. Birçoğu hayvansal ürünler, parfüm ve paraben içerir. Bazen “doğal” dudak balsamları gözenekleri tıkayan ve cildi tahriş eden bileşenler bile içerebilir. Riske atmak yerine, neden sizi tüm yaz boyunca koruyacak, besleyici yağlar ve bitki kaynaklı vegan dudak balsamınızı kendiniz yapmıyorsunuz?

Son zamanlarda sağlık üzerindeki etkisi sebebiyle adını sıkça duyduğumuz zerdeçal, bağışıklık için de çok büyük bir güçlendirici role sahip. İltihap kurutmadan depresyona, kansere karşı korumadan sağlıklı sindirime pek çok faydası bulunan zerdeçalın nasıl kullanılacağı ise bu noktada çok önemli. Zerdeçal ne işe yarar? Zerdeçal nasıl yenir? Zerdeçal nasıl kullanılır? Zerdeçal nelere konur? İşte cevabı...

'Çilek nasıl temizlenir?' sorusu internette birçok kişi tarafından araştırılıyor. Bunun sebebi ise sosyal medyada tuzlu suda bekletilen çileklerin içinden çıkan kurtlar. Yapısı dolayısıyla diğer meyvelere göre daha fazla mikrop ve yabancı madde barındırabilen çileği uzun süre suda bekletmek gerekir mi? Çileği nasıl dezenfekte edebiliriz? İşte çileği tüm bakteri ve mikroplardan arındırmanın püf noktaları...

2019-2020 öğretim yılında Vanderbilt Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulunan Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Serkan Özel’in temel çalışma alanları matematik öğretimi uygulamaları, tek...

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) nasıl uygulanacağıyla ilgili hazırlanan bir animasyon videoyu paylaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 18 Mart'ta atanan sözleşmeli öğretmenlerin kararnamelerinin 22 Haziran'da atandıkları illere gönderileceğini açıkladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bu yıl ev sahipliği yapacakları Türkiye'nin teknoloji buluşması TEKNOFEST 2020'ye ilişkin, 'Pandemiyle birlikte birçok insanı bir arada tutacağımız festival anlayışından çıkıp, yarışmaların online yapıldığı, deneyapların, milli ve yerli teknoloji altyapımızın gençler tarafından büyük bir vizyonla devam ettiği bir süreci revize edeceğiz.' dedi.

Ağrı'da, koronavirüs tedbirleri kapsamında 81 ilde 4 gün boyunca uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması dolayısıyla polisler drone destekli bayram denetimi yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında toplu ulaşım araçlarıyla seyahat etmek isteyenlerin Hayat Eve Sığar (HES) adlı mobil uygulamadan kod almaları gerekeceğini söyledi. Koca, uygulamanın ne zaman başlayacağını ise açıklamadı. HES Kodu nedir, nasıl alınır, uygulama güvenilir mi?

Koronavirüs salgınıyla beraber hem iş, hem de sosyalleşmek için ekranlarda geçirdiğimiz süre arttı. Uzmanlar bu durumdan rahatsız olanlara sağlıklı kalabilmek için beş tavsiye veriyor.

Dünya, salgın sonrası "yeni normal" olarak ifade edilen yaşam tarzına uyum sağlamaya çalışırken, video konferans yoluyla iletişimin önemini sürdüreceği bekleniyor. Bu alanda lider olan Zoom, Çin'den Alibaba ve Tencent'in geliştirdiği rakip uygulamalarla karşı karşıya.

Yeni tip koronavirüsle mücadelede kapsamında geliştirilen robotla yoğun bakım odaları, servis odaları, asansör kabinleri, koridorlar gibi hastane ortamları dahil birçok kapalı alan, ultraviyole ışınlarıyla kendi kendine dezenfekte edilebilecek. Robot, yüzeyin şekli ve konumu ne olursa olsun 360 derece dönebilen mikrop öldürücü ultraviyole radyasyon tüpleri sayesinde dezenfeksiyon işlemini yapabiliyor. Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Orhan Yılmaz, 'Robot kendi kendine dezenfeksiyonu yapacak. Böylece insan sağlığını koruyacak ve hiçbir riski de bulunmayacak. Tüm yüzeylerde kullanılabilecek. Sağlık Bakanlığı onayına sunduk, patent için de başvurumuzu yaptık' dedi.

Antalya'da bir enerji firmasınca üretilen ve üzerinde güneş panelleri bulunan şemsiyelerin, güneşten korurken aynı zamanda telefonları şarj etme ve aydınlatma imkanı sunduğu belirtildi.

Uzun süredir devam eden evden çıkmama kısıtlamasına 65 yaş üstü için geçtiğimiz pazar günü; 0-14 yaş için ise 13 Mayıs'ta dört saatliğine ara verildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk çocuklara seslenip, sokağa çıktıklarında birlikte oyun oynamak ya da ...