| Bilim | Teknoloji | Sağlık | İş Dünyası | Eğitim

GÜNÜMÜZ 3 BİLİM KADINININ İZLERİ, GELECEĞE İLHAM VERİYOR...

Hande Tölüv | Bilim İletişimi | BilimAnkara’da üç yıldır düzenlenen ve ilk günden itibaren Türkiye’nin en geniş katılımlı STEM festivali olan STEM Makers Fest Expo 2018’in ilk günlerinde Kocaeli halkıyla buluştu. Etkinlik, Kocaeli Bilim Merkezi‛nde Milli Eğitim Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Bilim Merkezi, Hacettepe STEM Maker Lab, Nesibe Aydın Okulları, Texas Instruments ve Mühendis Çocuk işbirliği ile gerçekleştirildi.

6 Ocak’ta Kocaeli Bilim Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe konuşmacı olarak Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. M. Hilmi Çolakoğlu, Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Kocaeli Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya Özak, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Türkiye Genç İş adamları Derneği Başkanı Ali Yücelen ve TOBB üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Selçuk Tunalı ve alan ile ilgili çeşitli akademisyenler katıldı.

Etkinlik sırasında öğretmenler, öğrenciler ve tüm halk için gerçekleştirilen atölyeler robotik, kodlama, mühendis çocuk, üç boyutlu yazıcılar ve ahşap tasarım gibi alanlarda olmak üzere 35 farklı atölye 5 farklı oturumda gerçekleştirildi.


Gün boyu özellikle miniklerin heyecanı, sorgulamaya, eleştirmeye, bilimi ilk elden tecrübe etmeye gösterdiği ilgi görülmeye değerdi. Özellikle bilimde cinsiyet eşitliğinin oldukça önemsendiği günümüzde, festivalde 3 bilim kadını bu konuda kız çocuklarına rol model oldular. “Daphnia’nın kalbi” atölyesi ile Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Semra Mirici, görülenin ötesini sorgulamak için gençlere ışık tutarken, “Renklerin kimyası” atölyesi ile Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Alev DOĞAN eleştirel düşünmenin kapılarını açtı.
Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Duygu SÖNMEZ “DNA elektroforez” atölyesi ile, geleceğin “daha iyinin mümkün olduğuna inanmak” ve “bilime güvenmek” ile mümkün olabileceğine inanmalarını teşvik etti. Çocuklarımızın özgüvenlerini, başarmaya ilişkin algılarını tazeleyerek ellerinden tutup “Sen de yapabilirsin!” demekle kalmayıp, bilime dokunmalarını sağladılar.


Büyük ilgi gören değerli bilim kadınlarımızın, dolu dolu bilgi birikimlerini, minik zihinlerin merak dolu sorularıyla harmanlayıp sergiledikleri başarılı duruş sayesinde biliyoruz ki; festivalin önemsenen ana temalarından biri olan; bilimde cinsiyet eşitliği ve kız çocuklarının bilime yönelik tutumlarını geliştirme yönünde büyük adımlar atılmış oldu. Bu dokunuşlar çığ gibi büyüyerek çocuklarımızın seçeceği meslekten, hayattaki duruşlarına, özgüvenlerine ve bilime bakış açılarına dair çok büyük değişimler yaratacak.


Tüm bu, STEM & Makers Fest / Expo organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen başta Hacettepe Üniversitesi STEM & Maker Lab başkanı Doç. Dr. Gültekin Çakmakçı olmak üzere tüm ekip üyelerine teşekkür ediyor ve bu ışığın ülkemizde daha geniş alanlara yayılması ve daha çok kişiye ulaşmasını temenni ediyoruz.


STEM & Makers Fest / Expo, 13 Ocak 2018 tarihinde Antalya’da ve 3 Mart 2018 tarihinde Mersin’de düzenlenecek. Detaylı bilgi için aşağıdaki adresi ziyaret ediniz: www.stemandmakers.org


Yazar Hakkında:

Hande Tölüv
Dünya'da var olan tüm bilgi birikimine değer verir | Okumaktan, öğrenmekten, çocukların ve yetişkinlerin ruhuna dokunmaktan keyif alır | Bilimi paylaşmanın keyfini; 9 yıldır "fen bilimleri" öğretmeni olarak okulda ve "deneylerle bilim" köşesi ile Kanal B ekranlarında yaşamaktadır | Şimdi ise aynı kulvarda, bilimiletisimi.com’da boy göstermektedir
htoluv@hotmail.com
Bu yazıda ileri sunulan iddia ve/veya görüşlerin sorumluluğu yazar/yazarlara aittir. Ek olarak yazım ve dil bilgisi kurallarına, etik ve yasal kurallara uygunluğu ile yazının her türlü kapsamı ve görsel içeriği yazarların sorumluluğundadır. Yazıda yer alabilecek hatalardan ve yasal sorumluluktan bilimiletisimi.com sorumlu değildir. İçeriklere ilişkin itirazlarınızı iletişim bölümünden iletmeniz durumunda derhal içerik incelemeye alınacak ve tarafınıza bilgi verilecektir.

DİKKAT: bilimiletisimi.com sitesinin isim hakları, içeriği, tasarımı, site içindeki tüm haber, yazı, makalelere ait hakları saklıdır. Aksi belirtilmediği sürece site içindeki hiçbir yazı, haber, döküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, her ne suretle olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz. Site içinde yer alan haber, yazı, makalelerin her türlü hakları bilimiletisimi.com'a aittir. Hakları saklı tutulmuş bu eserler, bilimiletisimi.com'un yazılı onayı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz.