| Bilim | Teknoloji | Sağlık | İş Dünyası | EğitimTürkiye Vodafone Vakfı ve Türk Kızılayı işbirliğinde şehit ailelerinin çocuklarının okul başarılarını desteklemek üzere eğitim başarı bursu olarak ayrılan toplam 1 milyon TL’lik destek fonunun ilk bölümü şehit ailelerine aktarıldı. İlköğretim, lise ve ...

Google’ın satın aldığı Nest, Unilever’in satın aldığı Dollar Shave Club gibi başarılara yatırımlara ve çıkışlara imza atan Shasta Ventures, artırılmış gerçeklik ve...

Mersin'in Erdemli İlçesi'nde 'Ejder meyvesi' olarak bilinen tropikal pitaya hasadına başlandı.Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, pitayanın hasat edildiği Kocahasanlı Mahallesi'ndeki seraya giderek üreteci Gani Yıldız ile birlikte incelemelerde bulundu.

Salı günü California'da yeni telefonlarını tanıtan Amerikan teknoloji devi Apple, bu yıl bitmeden değeri 1 trilyon dolara ulaşan ilk halka açık şirket olabilir.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, Eczacıbaşı-Schwarzkopf Kuaför Ürünleri Pazarlama'daki toplam

Salı günü California'da yeni telefonlarını tanıtan Amerikan teknoloji devi Apple, bu yıl bitmeden değeri 1 trilyon dolara ulaşan ilk halka açık şirket olabilir. Apple'ın şu anki hisse değeri 830 milyar dolar civarında. Reuters'ın haberine göre, her yeni iPhone modelinin piyasaya sürüldüğü yıl içinde Apple'ın hisseleri ortalama yüzde 33 değer kazandı.

ASELSAN’dan 10.7 milyon dolarlık imza Aselsan elektro-optik sistemlerin tedarikine yönelik 10.7 milyon tutarında sözleşme imzaladı.

Türk şirkete ABD’den altın ödül Dünya akıllı şehirler pazarının en önemli aktörlerinden Ekin Teknoloji, Amerika Birleşik Devletleri’nde iki ödüle daha layık görüldü.

4 milyon genç iş ve eğitimden yoksun OECD’nin eğitim raporuna göre, ekonomiye milyarlarca dolar katkı sağlayabilecek 4 milyona yakın Türk genci ne eğitim sisteminde ne de ekonomide yer bulabiliyor

Yaklaşık 750 yıl önce, Marco Polo adındaki genç bir Venedikli tacir Çin seyahatlerini anlattığı bir kitap yazdı. Dünyanın Hikaye Edilişi-Harikalar Kitabı, Marco'nun gördüğünü iddia ettiği garip yabancı gelenekler ile doluydu.

ABD'deki Silikon Vadisi'nde çalışan bir kadın CEO, iş dünyasında öne çıkmak için sarı olan saçlarını kahverengine boyadığını, topuklu ayakkabı ve lens kullanmayı bıraktığını açıkladı: Cinsel obje olarak değil bir işyeri lideri olarak görülmek istiyorum.

İkinci Mimar ve Mühendisler Grubu Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi, Türkiye'nin dört bir yanından üniversiteler, teknoparklar, kalkınma ajansları ve Ar-Ge merkezlerini bir araya getirdi.

ABD'li e-ticaret devi Amazon, ABD'de ikinci idari merkezini kurmayı planladığını duyurdu. Amazon'dan yapılan açıklamada, şirketin Seattle kentindeki idari merkezine ek olarak ABD'nin metropolitan bölgesinde ikinci bir idari merkez kurmak için arayışta olduğu belirtildi. Açıklamada, firmanın kuracağı yeni idari merkez için 5 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı ve idari merkezlerindeki toplam istihdam sayısını 50 bine çıkarmayı planladığı kaydedildi.

Aynı sektörde faaliyet gösteren firmaların iş birliği yaparak katma değerli ürün üretmeleri temeline dayanan ve Türk sanayisinin verimliliği ile rekabet gücünü artırmak amacını taşıyan kümelenme uygulamaları giderek artıyor .

İnternet üzerinden pop-art ürünler pazarlayan ABD'li ili kadın girişimci, yazılımcıların ve grafik tasarımcılarının hayali, erkek kurucu ortaklarının ismiyle gönderikleri e-postaları daha fazla ciddiye aldıklarını ve daha hızlı cevapladıklarını söyledi.

Buna “suç faaliyeti” diyorlar. Dakota Access Boru Hattı etrafındaki tartışma, petrol boru hattının ardındaki şirketin şimdi Greenpeace ile diğer çevre gruplarına dava açtığını söyleyen...

Erzincanlı ev hanımı Nuriye Beket Çakmak, bileziklerini satarak tavuk çiftliği kurdu

Geçen hafta, Silikon Vadisi'nin en değerli startup'ı olan Uber'in yönetim kurulu, yeni CEO görevini Dara Khosrowshahi'ye teklif etti.

Enerjide dünyanın en büyüğü olacak Çin'de iki kamu şirketinin birleşmesiyle 278 milyar dolar değerinde dünyanın en büyük enerji üreticisi ve dağıtımcısı oluşacak.

Maliye Bakanlığı, elektronik ticaretle ilgili her tür bilgiyi online olarak toplayacak. İnternet sitelerinin sahipleri yayınlanan ilanlarla ilgili bilgileri, internet üzerinden satılan malları taşıyan firmalar da alıcı ve satıcıya ilişkin bilgileri bakanlığa bildirecek

ExxonMobil şirketinin neredeyse 40 yıllık iletişimi üzerinde yapılan geniş kapsamlı bir analizde, şirketin iklim değişikliğinin işleyişleri konusunda halkı sürekli yanlış yönlendirdiği bulundu.

Konya'nın tarihi yerleşim yeri Sille'nin 'Havva teyzesi', kadınların iş hayatından uzak durması gerektiğinin düşünüldüğü köyünde, çevresinin eleştirilerine aldırmadan 400 yıllık evini turistlerin hizmetine açarak kendi işinin patronu oldu.

Nestle, Unilever, Tyson Foodsve diğer büyük gıda şirketleri ile perakende satış şirketleri IBM’in blockchain teknolojisinin gıda tedarik zincirlerini nasıl takip ettiğini ve...

Enerjisa'nın 2 milyon dolarlık yatırımla Balıkesir'in Bandırma ilçesinde kurduğu, 2 megavat kurulu güce sahip ilk güneş enerjisi santrali (GES) elektrik üretmeye başladı

Teknolojiyle entegre bir şekilde çalışan emanet noktaları sağlayan Bagaj, web sitesi ve akıllı telefon üzerinden kullanılabilen bir dolap hizmeti. Şehir merkezleri, mekanlar, konserler,...

Yılbaşından bu yana rekor üstüne rekor kıran ve aşırı talebi karşılayamadığı için 1 Ağustos'ta ikiye bölünen Bitcoin'in "diğer yarısı" Bitcoin Cash, bölünmeden bu yana yüzde 133 arttı. Ay başından bu yana 300 dolar seviyesinde işlem gören sanal para, 700 dolar seviyesine kadar çıktı.

Alışveriş alışkanlığı hiç şüphesiz her bireyin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Tabii, bu alışkanlık teknoloji çağının gelişmesiyle artık online mecralara yönelmiş durumda… Peki, tüketiciler “finansal tüketiciyi koruma” görevi çerçevesinde alınan ve e-ticaret işlemleri için getirilen “bireysel onay uygulaması” ile ilgili ne düşünüyor?

Devlet çocuk ve yaşlı bakımını sosyal olarak çözemediği için kadın, işten uzaklaşıyor. 1 milyon kadın çocuğuna, 112 bin kadın da yaşlıya bakmak için işten ayrıldı.

G-20 Zirvesi dünyanın dolar bazında en büyük ekonomisine sahip 19 ülkesi ve Avrupa Birliği’nden oluşuyor...

“Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesi açıklandı Dünyanın en büyük uluslararası müteahhitleri listesinde Türkiye, 46 şirket ile Çin'in ardından ikinci sırada yer aldı. Bu firmaların geçen yıl yurtdışında üstlendikleri projelerden elde ettikleri toplam gelir 25.6 milyar dolar oldu.

Vestel’den yeni şirket Vestel Elektronik Ortadoğu ve Afriaka faaliyetlerine yönelik şirketin kurululunu tamamladı.

İşte dünyaya damga vuran 46 Türk şirketi...

Şifreli dijital para birimi bitcoin, kısa vadede inişli çıkışlı gibi görünse de, uzun vadede ciddi yükselişiyle milyoner hikâyeleri yaratmaya devam ediyor.

Bill Gates’ten dev bağış Bill Gates 4.6 milyar dolar değerinde yüzde 5'lik Microsoft hissesini bağışladı. Gates son 17 yılda yapılan en büyük bağışı gerçekleştirmiş oldu.

SON günlerde bakanlardan sık sık “inovasyona, Ar-Ge’ye önümüzdeki dönem önem vereceğiz” sözlerini duyar olduk. Aslında bir süredir konuşuluyordu ama bu alanlarda pek yol alınamadı.

HAVELSAN, Katar'ın başkenti Doha'da ofis açacak. - Anadolu Ajansı

Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Ata, Karapınar YEKA güneş projesi kapsamındaki Türkiye’nin ilk entegre panel üretim fabrikasının Ankara'daki Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) kurulacağını bildirdi. - Anadolu Ajansı

İşte Türkiye ve dünya ekonomisi sıkıntılarla boğuşurken performanslarıyla dikkat çeken 50 CFO.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, 'Otomotivde Türkiye'de üretim yapan markaların iki ilave modeline yönelik çalışmalarımız var.' dedi.

ALMAN Deutsche Bank, “Haritayla Dünya Fiyatları” araştırması kapsamında dünyada çalışanların en fazla para kazandığı şehirleri sıraladı.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, online otel rezervasyon portalı...

Yazılımcılara Ar-Ge fonu ve veri merkezi desteği geliyor. Yerli e-posta projesiyle gündeme gelen çalışmalarla şimdiye kadar sadece TURKSAT 6A uydusu için...

Tuncay Özilhan, Isparta’da açılan iki tesisle beraber meşrubat ve tarım sektörlerine son 10 yılda 1 milyar 350 milyon dolar yatırdıklarını açıkladı.

Kazakistan’da, “Astana EXPO 2017 Uluslararası Enerji Fuarı” kapsamında Türkiye Milli Günü etkinliği düzenlendi. Fuar alanında gerçekleşen etkinliğe Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kazakistan Milli Ekonomi Bakanı Timur Suleymenov, Astana EXPO 2017 Ulusal...

Türk Hava Yolları (THY), bu yılın ikinci çeyreğinde 189 milyon dolar esas faaliyet karı gerçekleştirdi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, THY, bu yılın...

NASA tarafından kullanılan ve astronot besini olarak bilinen kinoa, Trakya Bölgesi'nde de ayçiçeği ile buğdaya alternatif bir ürün olarak görülüyor.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, otomotivde Türkiye'de üretim yapan firmaların 2 yeni modelini sadece burada üretmeleri için teşvik verileceğini belirterek, "Modelleri dünyada sadece Türkiye'de üretecekler, bu konuda son noktaya geldik, sonbaharın sonuna doğru netleşir. Normal teşvik vereceğiz" ded.

Çin'de geçtiğimiz yıl inşaatı tamamlanan dünyanın en büyük radyo teleskobu FAST için milyon dolarlık maaşla çalışan bulunamıyor. Tesis için yaklaşık 3 aydır baş sorumlu bilim insanı arayan Çinli yetkililer, hala başvurunun gelmediğini açıkladı.

YouTube, hayatını yayınladığı videolar sayesinde kazanan yayıncılara, işlerin artık nasıl yürüyeceğini işte böyle anlattı!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yerli otomobil müjdesini Zonguldak’ta verdi.

İş adamı Hakan Uzan'ın Mart ayında satın aldığı lüks İngiliz telefon markası Vertu'nun tasfiye edileceği açıklandı. Pırlanta ve değerli metallerle kaplı telefonlar satan Vertu son yıllarda finansal sıkıntılar yaşıyordu.

Türklerin hayali uzayda yaşamak! 'İlk uzay ülkesi' olma iddiasıyla yola çıkan Asgardia'ya şu ana kadar en çok başvuru Türkiye'den geldi. Asgardia, adını İskandinav mitolojisinde tanrı Odin'in yaşadığı Asgard'dan alıyor. Kurucusu Dr. İgor Aşurbeyli bu uzay ülkesini 'Yeryüzündeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamen bağımsız, özgür bir ortam' olarak tanımlamıştı.

Gizem Kaya ve Samed Torun’un kurduğu ‘Others’, ek iş yaparak para kazanmak isteyen öğrencilerle iş vermek isteyenleri bir web sitesinde buluştuyor. Şu ana kadar öğrencilere 3 bin kez iş bulan Others’ın 12 binden fazla kullanıcı bulunuyor.

Sanal para birimi Bitcoin, son bir haftadır üst üste rekorlar kırarak 3400 dolar seviyesini de aşmış durumda. Bitcoin'de yaşanan büyük bölünme ve işlem hızının yükselmesi sayesinde yılbaşında Bitcoin'e yatırım yapanlar, üç kattan fazla getiri elde etmiş durumda.

Şirket içi tartışma platformunda, üst düzey pozisyonlardaki kadın sayısının az olmasını kadınlarla erkekler arasındaki biyolojik farklara bağlayan Google çalışanı işten çıkarıldı.

Maliye, 2016 yılına ilişkin kurumlar ve gelir vergisi rekortmenlerini dün sesiz sedasız yayınladı. Kurumlar vergisi rekortmenler listesinin ilk sırasında isminin açıklanmasını istemeyen bir kurum yer alırken gelir vergisinde ise Semahat Sevim Arsel geç...

Doğu ve Güney Anadolu Bölgelerinde bulunan 15 ilin de yer aldığı altıncı bölgeye yönelik yatırımlara, bu yılın ilk yarısında verilen teşvik belge sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 72 artışla 416’ya yükseldi. Yatırımlarda öngörülen sabit sermaye tutarı ise yüzde 270 artışla 4,9 milyar liraya ulaştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, son dönemde hız kazanan çalışmaları ile, enerjide dışa bağımlılığı azaltmada önemli adımlar atan, rüzgâr...

Girişimcilik rüzgârına dev holdingler kayıtsız kalamadı. Birçok firma, ciddi girişimcilik bütçeleri ayırmaya başlarken, bazı firmalar da bu alandaki önemli...

VW’nin CEO’su Herbert Diess Tesla hakkında ilginç yaklaşımlarda bulundu.

Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi’nin Ağustos sayısı yine dopdolu. ‘Yeni dünya lideri kim?’ kapak dosyası, son dönemde uluslararası alanda yükselen yeni ülkeler karşısında Amerika’nın başat güç olarak gerilemesini konu alıyor.

Bütçe, 2017 yılının ilk 6 ayında 25,2 milyar TL ile bu periyod için tarihi düzeyde açık verdi. Bu açığı kapatmak adına devletin kasası olan Hazine'nin borçlanması küresel ekonomik kriz dönemi sonrası en yüksek seviyeye ulaştı. Peki bütçe açığının kaygı verici boyutlara geldiğini söyleyebilir miyiz? Özge Özdemir'in haberi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, booking.com'u Türk turizminin pazarlanmasında çok önemli bir enstrüman olarak gördüğünü ancak söz konu firmanın haksız rekabet yaratmadan faaliyet göstermesi ve Türkiye'nin kurallarına tabi olması gerektiğini belirterek, 'Bununla ilgili bir formül önerimiz oldu kendilerine. En üst seviyede görüşme talepleri var yakında görüşeceğiz.' dedi.

Mobil dünyanın gelişmesiyle liderliği sallantıda olan dünyanın en büyük çip üreticisi Intel, koltuğunu Samsung'a...

Sivas’ta ‘Hobbit’ evleri Sivas Belediyesi'nin kent yakınındaki mesire alanına inşa ettiği ve dünya genelinde izlenme rekorları kıran 'Yüzüklerin Efendisi' adlı filmdeki 'Hobbit' evlerine benzeyen yamaç evlerinin sayısı 6'ya yükseldi.

Business Insider'ın haberine göre Google, Snapchat'in halka arzından önce anlık görüntü paylaşım sitesini satın almak için 30 milyar dolar teklif etmişti.

Katar ambargosuna karşı ilk yardım gönderen şehir olan İzmir'de, geçtiğimiz üç gün boyunca 90 kişilik Katarlı heyet, başta gıda olmak üzere Türk ihracatçılarla birçok işbirliğine imza attı. Katarlıların asıl hedefi ise ambargoya maruz kaldıkları ülkelerle olan 15 milyar $'lık ticareti başta İzmir olmak üzere Türkiye’ye kaydırmak.

Samsun'un 19 Mayıs İlçesi'nde doğada sökümü yasak salep bitkisi (orkide), ilgili kurumlardan izin alınması sonucu hazırlanan proje kapsamında, çiftçiler bu yıl 12 ton üretim yaptı.

Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan yurt içi yerleşik mudi sayısı, bu yılın ilk yarısında 10 bin 49 kişi daha artarak 118 bin 913'e yükseldi

Ölümün yeni adı: Fentanil. Eroin’den 50 kat daha ağır Genelde hastanelerde şiddetli sancı çeken kanser hastalarının tedavisinde kullanılan bir ağrı kesici olan Fentanil'in, sokaklarda eroin yerine satılmaya başlamasıyla İngiltere alarma geçti. Eroinden 50 kat daha güçlü olan bu madde geçtiğimiz hafta İngiltere'de 6 kişinin ölümüne yol açtı.

Türkiye’nin en stratejik sektörlerinden olan enerjide bu kez de dev rüzgâr enerjisi ihalesini Alman şirket kazandı

26 Mart 1973'te her ikisi de Michigan State Üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünde eğitmen olan Gloria ve Carl Page'in ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Larry Page, kendisini bilgisayarlar ve teknoloji dergileriyle dolu bir evde buldu.

Geçen ay, elektrik tüketimi ve üretiminde tüm zamanların rekoru görüldü. Elektrikte temmuzda sırasıyla 969 milyon 673 bin kilovatsaat ile günlük bazda en yüksek tüketim, 968 milyon 779 bin kilovatsaat ile en yüksek üretim rekoru gerçekleşti.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yaşayan Yusuf Altundal, imkanı olmadığı için kuluçka makinesi alamayınca hurdacıdan temin ettiği buzdolabını kuluçka makinesine dönüştürdü. Evinde yumurtalardan civciv çıkarıp yetiştiren Altundal'ın hedefi kuluçka makinesini daha da geliştirmek. Altundal '50 liraya aldığım eski ve bozuk buzdolabından 18 günde 270 civciv alabiliyorum' dedi.

Endüstriyel yöntemlerle üretilen ayakkabı, ortalama 90 kişinin elinden geçtikten sonra vitrine konuyor. Ayakkabı üretim direktörü Fatih İşcan 'Endüstriyel tesislerde bir ayakkabı 80-100 kişinin eline değerek ortaya çıkıyor, çok ciddi bir emek var' dedi.

Türkiye rekor bir fiyatla tamamlanan YEKA rüzgâr ihalesinin ardından hem dünya devleriyle teknolojik ortaklık geliştirecek, hem de üretilecek rüzgâr...

Inovasyon, tartışmasız olarak, son zamanlarda iş hayatında kullanılan en populer kavramlardan bir tanesi. Her ne kadar oldukça sık kullanılsa ve popüler bir terim haline gelse de, pek çok şirket inovasyonun gerçekte ne anlam ifade ettiğini bilmiyor

Google, eBay ve Ikea gibi çok uluslu şirketlerin daha az vergi ödemek için izlediği tamamen yasal yollar başınızı döndürebilir. Vergi kaçırmak yasa dışı olabilir ama vergiden sakınmanın birbirinden yaratıcı yolları var.

Benzin ve motorinin pompa satış fiyatında 11 kuruş artış bekleniyor.Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası(PÜİS), benzin ve motorinin pompa satış fiyatında 11 kuruş artış beklendiğini bildirdi.

Kastamonu'da bir firma, çeşitli işlemlerden geçirerek siyah renge dönüştürdüğü Taşköprü sarımsağını, kilogramı 150 liradan Türkiye geneline pazarlanıyor. Firma sahibi Cebeci Siyah sarımsakta, yapılan işlem sayesinde koku ortadan kalkıyor. Ham sarımsakta bulunan insan sağlığı için yararlı etken maddeler, siyah sarımsakta daha da artmaktadır dedi.

OECD Skills Outlook 2017 (Summary in Turkish) / OECD Vasıflılık 2017 Genel Görünümü: Skills and Global Value Chains / Vasıflar ve Küresel Değer Zincirleri

Facebook'un bu yılın ikinci çeyreğinde net karı, geçen senenin aynı dönemine göre, yüzde 70 artış gösterdi.

Önümüzdeki 5 yıl içinde büyük bir istihdam alanı sağlayacak meslekler açıklandı. Hemşire, fizyoterapist ve analistlere olan talebin yüzde 20 oranında...

Londra'da kaldırıma kurduğu stantta 50 peniye limonata sattığı için 5 yaşındaki kıza 150 sterlin ceza kesildi. Kızın babası profesör Spicer kızının ceza kesilirken ağladığını anlattı. Belediye cezayı iptal ederken kıza stant açması için çok sayıda yerden davet geldi.

1865'te anne sütünün yerini tutabilecek formül süt icat edildi ve bu gelişme kadınların kitlesel olarak işe dönüşünde tarihi bir an oldu. Ancak hâlâ anne sütünün, formül sütten üstün olduğunu gösteren araştırmalar var.

Rönesans Sağlık Yatırım ile Japon Sojitz şirketi ortaklığıyla hayata geçirilecek ve dünyanın en büyük hastaneleri arasında yer alacak İkitelli Şehir...

E-ticaret devi eBay`in yüksek harcamaları karının yüzde 94 gerilemesine yol açtı.

Maliye Bakanı Ağbal, işadamlarına KDV alacağıyla ilgili müjde verdi. Reel sektörün 140 milyar liralık KDV alacağı olduğunu söyleyen Ağbal, “KDV reformunu hep birlikte yapacağız” dedi

Yılbaşından bu yana getirisi yüzde 88,89'u bulan şirket, piyasa değerini yaklaşık 2'ye katladı.

Dijital para birimleri, Türkiye’deki finans piyasalarının da önemli oyuncularından oluyor. Kriptolu para kategorisinde yer alan Bitcoin ve Litecoin’e yatırımcıl...