| Bilim | Teknoloji | Sağlık | İş Dünyası | EğitimABD'li bilim insanları yeni bir tedavi deneyerek ileri evre meme kanseri hastası 49 yaşındaki bir kadını kurtardıklarını söyledi. 90 milyar akyuvar enjekte edilen Judy Perkins'te, 2 yıl sonra kanserden eser kalmadı.

Times'ta yer alan bir haberde, eğitim görülen süre ne kadar uzarsa, görme yeteneğinin o kadar çok zarar gördüğü tezinin bilimsel bir araştırmayla kanıtlandığı belirtiliyor. 68 bin kişinin genetik bilgilerinin incelendiği araştırmaya göre uzun süre kapalı mekanlarda kalmak da miyopa yol açabileceği vurgulanıyor.

Prostat kanseri riski yüksek erkekleri belirleyen tükürük testinde ilk denemelere başlandı. Yeni DNA testiyle, her 100 erkekten birinde görülen ve yüksek kanser riskine işaret eden genetik değişikliklerin olup olmadığı tespit edilmeye çalışılıyor.

Sinüzit nedir? Şiddetli baş ağrısı yapan Sinüzit belirtileri ve tedavi yolları Sinüzit, genellikle bir enfeksiyondan kaynaklanan sinüslerin şişmesidir. Sinüzit hakkında bilmek istediğiniz herşeyi haberimizde bulabilirsiniz...

Topa kafa atmak tehlikeli mi? Aileler dikkat! Çocuğunuz futbol oynarken sağlığından olmasın. The Telegraph gazetesinde yayınlanan habere göre sürekli topa kafayla vurmak beyinde ciddi hasarlara neden oluyor. İşte sizler için derlediğimiz haberin detayları.

İngiltere’de yaşayan Sian Williams, 200 milyonda bir görülen tek yumurta üçüzleri doğurdu. Tamamen aynı olan Jorgie, Belle ve Olivia bebeği karıştırmamak için ilginç bir yöntem bulan Sian Williams ve baba Aaron Palfrey, bebeklerin karışmasını önlemek için ayak baş parmaklarını farklı renkte ojelerle boyuyor.

Kadınlar acil servise gittiğinde doktoru görmek için daha uzun süre beklediği gibi, erkeklere kıyasla daha az etkili ağrı tedavisi görüyor.

Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları, obeziteyi önlemek için okul kantinlerini düzenliyor. Artık okullara giren tost ve poğaçalar küçülecek. Araştırmalara göre de Türkiye'de 7-8 yaş grubu çocukların yüzde 22.5'i fazla kilolu ve obez.Hürriyet'ten Meltem

Bazıları diğerlerine göre kilo vermekte neden daha fazla zorlanır? Kilonuzu etkileyen faktörler neler? BBC'nin belgeseli obeziteyle mücadele yöntemlerini inceledi.

Yemeği yanlış zamanda mı yiyoruz? Ya da yemek saatleriyle ilgili alışkanlıklarımızı vücut saatimize göre değiştirirsek daha sağlıklı olabilir, kilo verebilir miyiz?

İtalyan bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre yürüyüş, koşu gibi bacakları çalıştıran egzersizler beyin sağlığına katkıda bulunuyor, bacaklarını hareket ettirmeyen kişilerin beyninde sinir kök hücreleri azalıyor ve yeni sinir hücrelerinin oluşumu yavaşlıyor.

Besin alerjisi hakkında bilinmesi gerekenler Son zamanlarda sıklıkla tartışılan bir konu olan besin alerjileri hakkında bilgiler veren Türkiye Alerji ve İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, "Besin alerjilerinin bir kısmı zamanla kayboluyor. Besin alerjisi sanıldığı kadar yaygın değil." dedi.

‘Kaya tuzu değil, rafine edilmiş iyotlu tuz tüketin’ Prof. Dr. Canan Karatay'ın kaya tuzu ile ilgili açıklamaları uzmanların tepkisini çekmeye devam ediyor. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Türkiye'deki iyot eksikliğine dikkat çekerek, rafine edilmeyen ve içeriği net olarak bilinmeyen kaya tuzu gibi tuzların kullanılmamasını, bunun yerine rafine edilen iyotlu sofra tuzlarının tüketilmesi önerdi.

Çölyak hastalığı nedir? Belirtileri, tedavisi ve dikkat edilmesi gerekenler… Çölyak hastalığı nedir? Nasıl belirtiler gösterir? Her yönüyle Çölyak hastalığı haberimizde! Bağışıklık sisteminin aşırı tepkisinin neden olduğu ve bilinen bir tedavisinin veya ilacının olmadığı, Çölyak hastalığının bilinmeyenleri merak edilenleri her yönüyle bu haberimizde...

Neden aşırı terleriz? Aşırı terleme (Hiperhidroz) ne demektir? İşte belirtileri ve tedavisi… Sıcakların artmaya başladığı ilkbahar özellikle de yaz aylarında karşılaştığımız fizyolojik bir olay olan terleme normal bir durumdur ve kişiyi fazla rahatsız etmez. Ancak aşırı terleme kişinin günlük ve sosyal aktivitelerini olumsuz etkileyen ve hayatı zorlaştıran bir problemdir. Peki aşırı terleme (hiperhidroz) ne demektir? Neden aşırı terleriz? İşte tedavisi ve belirtileri

Ülkemizde hipertansiyon hastalarının yarısının hasta olduğundan haberi olmadığını söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Soner Demir, hipertansiyon hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Sağlık Bakanlığı, Konaklamalı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri Yönetmeliği yayımladı. Buna göre, fizik tedavi ve rehabilitasyon hastaları, yaşlı bakımına muhtaç hastalar 5 yıldızlı otellerde ücretsiz tedavi görebilecek. Yetkililer, “5 ve 4 yıldızlı otellerde verilecek fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri de devlet tarafından karşılanacak.

İzmit'te serebral palsi rahatsızlığı olan 17 yaşındaki İsmail, her saniye yanında olan annesinin gösterdiği fedakarlık sayesinde hayata sarılıyor. İsmail'i her gün okula getirip götüren 50 yaşındaki Yurdanur Celepci, evladının hayata tutunması için gösterdiği çabayla örnek oluyor.İzmit Yenidoğan Serdar Mahallesi'ndeki 2B arazisine, 7 yıl önce mide kanserinden kaybettiği eşiyle 25 yıl önce yaptıkları evde oturan Yurdanur Celepci, hem üniversitede okuyan oğluna hem de serebral palsi hastası çocuğuna bakıyor.

Avusturalyalı James Harrison (80), kanında bulunan ender bir antikor sayesinde doğumda kan zehirlenmesi yaşayan bebeklere verilen plazmanın geliştirilmesine katkıda bulunarak 60 yılda 2.4 milyon bebeğin hayata tutunmasına destek sağladı.Washington Post gazetesinin haberine göre henüz 13 yaşındayken James Harrison’un akciğerinin bir lobunun alınması gerekti.

Bir kemik hastalığı olan osteoporozun tedavisi için geliştirilen bir ilaç kelliğe çare olabilir. Araştırmacılar, ilacın laboratuvar ortamında saç kökleri üzerinde gözle görülür bir etkisi olduğunu ve saçların uzamasını sağladığını ortaya çıkardı.

İşyerleri aşırı stres nedeniyle çalışanlar için tehlikeli olabiliyor. Dünyada sağlık giderleri artarken işyerleri de önemli bir kamu sağlığı sorunu haline geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) en az sigara kadar zararlı olan 4 gıda türünü açıkladı. O listede neler olduğuna gelin birlikte bakalım…

Günlük beslenme listenizde yapacağınız ufak değişiklikler ile akciğerinizde meydana gelebilecek sağlık sorunlarını önleyebilirsiniz.

Kelliğe çare olabilecek bir ilaç keşfedildi Bir kemik hastalığı olan osteoporozun tedavisi için geliştirilen bir ilaç kelliğe çare olabilir.

Karatay: Et alamıyorsanız kemik alın! İç Hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Düzce Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Okur-Yazar Buluşmaları' etkinliğinde konuştu. Karatay, kemik suyunun önemine dikkat çekerek, "Gençlerimizin, çocuklarımızın enerji kaynağıdır. Beyinleri gelişir. Kafaları gelişir ve imtihanlarına daha iyi çalışırlar" dedi.

Bağışıklık sistemi nedir, nasıl güçlendirilir? Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler… Bağışıklık sistemi olmasaydı, bedenlerimiz bakteriler, virüsler, parazitler ve daha fazlasına karşı saldırıya açık halde olacaktı. Hayatta kalmamızın en temel nedenlerinden biri olan bağışıklık sistemi nedir? Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir? İşte haberimiz...

Bilim insanları, makarna gibi karbonhidrattan zengin besinlerin, zayıflama listelerindeki yasaklı yiyecekler sınıfından çıkarılabileceğini açıkladı. Toronto Üniversitesi'nden araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre; makarna kilo vermeye ve dengeli beslenmeye yardımcı oluyor. Uzmanlar "Makarna aslında diyet rutininin geçerli bir bileşeni olabilir" açıklamasında bulundu.

Doktor Ann Robinson, Guardian gazetesine kemik erimesi ve kemiklerin kırılması, çatlamasına karşı neler yapılabileceğine ilişkin bir makale yazdı. Tavsiyeler arasında düzenli egzersiz, sigarayı bırakmak ve hormon tedavisi var.

Uçuk nasıl geçer? Uçuk (Herpes Simpleks Virus) nedir, neden olur? İşte belirtileri ve tedavisi… oub2 Uçuk dudak çevresinde ve ağız içinde görülebilen, Herpes Simpleks Virus denilen virüsün neden olduğu cilt ve mukozalarda gözlenen içi su dolu keselerden ibaret bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle de uçuk ciddiye alınması gereken bir durumdur. Peki uçuk nasıl geçer? Uçuk bulaşıcı mıdır? Uçuk belirtileri nelerdir? Uçuk nasıl tedavi edilir? İşte haberimiz...

Uyku süremizi kısaltmak elimizde mi? Uyku boşa geçen bir zaman değildir. Sağlıklı bir yaşam için düzenli uykunun şart olduğunu belirten uzmanlar, birçok hastalığın uyku problemleri ile ilişkilendirildiğine dikkat çekiyor. Uykunun gizemi ile ilgili bilgiler veren Uzm. Dr. Figen Hanağası, uyku süresini kısaltmanın mümkün olup olmadığını açıkladı.

Yapılan bir araştırmaya göre düzenli fast-food tüketimi, kadınların doğurganlıklarını olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, düzenli meyve tüketen kadınların daha hızlı gebe kaldıklarını ve daha sağlıklı olduklarını söylüyor.

Türkiye Anne Ruh Sağlığı Farkındalık Birliği Koordinatörü Prof. Dr. Nazan Aydın, her 5 anneden birinin gebelik ya da doğum

Meşe peliti ile beyaz etin raf ömrünü uzattılar Pamukkale Üniversitesi'nden araştırmacılar, meşe pelitinden elde ettikleri ekstraktla beyaz etin raf ömrünü uzattı. İşte araştırmanın ayrıntıları...

‘Elektronik sigaranın zararı yıllar sonra görülecek’ Uzmanlar elektronik sigara konusunda uyarılar yapmaya devam ediyor. İstanbul Cerrahi Hastanesi Göğüs Hastalıklari Uzmani Dr. Recep Dodurgalı, elektronik sigaranın normal sigara gibi insan sağlığına ciddi derecede zarar verdiğini belirterek aynı yasaklara tabi olması gerektiğine dikkat çekti. 

İnatlaşma bir hastalık mı? Çocuk ve Ergen Psikiyatri Birimi Uzman Klinik Psikolog Leyla Arslan uyarıyor: Karşı gelme bozukluğu ya da patolojik inat, müdahale edilmediğinde büyük sorunlara yol açıyor. Patolojik inadın belirtilerini sıralayan Arslan, anne babalara önemli bilgiler verdi.

İsveç'teki Chalmers Teknik Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, pek çok farklı balık türünde bulunan parvalbumin proteini, Parkinson hastalığıyla ilişkilendirilen bazı protein yapılarının oluşmasını engellemeye yardımcı oluyor.

Astım hastalığı nedir? Astım hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri… Bugün Dünya Astım Günü... Günün anlam ve önemine uygun olarak astım konusunda bilinçlenmek esas olmalı. Her yaştan insanı etkileyen, çoğunlukla çocukluk döneminde başlayan astım hastalığı ile ilgili haberimiz; astım nedir, astım hastalığının nedenleri ve belirtileri, astım hastalığının tedavisi hakkında birçok açıklayıcı bilgiyi içermektedir...

Acı ve baharatın az bilinen bir özelliği daha ortaya çıktı Baharatlı ve acı yemekleri sevmemizin ardında damak tadından öte nedenler de yatıyor. Yapılan araştırmaya göre ortalama sıcaklık arttıkça yemeklerde daha fazla sayıda ve daha bol miktarda baharat kullanılıyor ve bakterilere karşı etkili olan baharatların kullanımı artıyor.

Amerikalı uzmanlar, insanoğlunun en çok korktuğu hastalıklardan biri olan Alzheimer'ın en büyük düşmanını bulduklarını açıkladılar. Amerikan Ulusal Alkol Bağımlılığı ve Alkolizm Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre uyku, Alzheimer’ın en büyük düşmanı.

Küçük kardeşlerini büyüten veya çocukları olan herkesin bildiği gibi her yaş grubu çocuğun geçirdiği bazı dönemler vardır. Büyüme süreçlerinde geçirilen bir dönemde, ani ve anlaşılmaz öfke nöbetleri de yaşanılabilir. Bu noktada bilim, çocuklardaki bu öfke nöbetleri ile nasıl başa çıkacağınızı sizler için açıkladı.

LED ışıklandırmalara dikkat! Günümüzün çok kullanılan teknolojilerinden LED, İngiltere'de Exeter Üniversitesi araştırmacıları tarafından incelendi ve korkutucu bir sonuç ortaya çıktı. 

Yeterince su içmiyorsanız vücudunuz size bu 8 sinyali veriyor Su, vücudumuz olmazsa olmazı. Beyinde yüzde 85, kanda yüzde 80, kaslarda ise yüzde 70 oranında su bulunuyor. Suyun faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle sindirim için de önemli olan su sağlıklı bir yaşam sürdürmemiz için bir şart.

Yerli kanser ilacı üretimi için adım atıldı Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile bir biyoteknoloji firması arasında yerli kanser ilacı üretimine yönelik işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Pendik´te 55,7 dönümlük araziye kurulacak olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sağlık Teknokenti´nde kansere karşı yeni bir biyoteknolojik molekül olan "Varlımab"ı ve birçok biyoteknolojik ilacı üretecek.

Güne zinde başlayabilmek, çeşitli hastalıklara yakalanmamak için iyi bir uyku çok önemli. Uykusuzluğun zararları saymakla bitmiyor.Nöroloji Prof. Dr. Okan Bölükbaşı uyku ile ilgili önemli bilgiler verdi.

İlkyardım gerektiren durumlarda doğru müdahale hayat kurtarır. Ama bazı yanlış inançlar etkili müdahaleye engel olabiliyor. Doğru ilkyardım müdahalesi bazen yaşamla ölüm arasındaki farkı yaratır. Ancak insan vücudu ve tepkisi hakkında daha fazla bilgi edindikçe geçmişte öğrendiğimiz kimi şey zamanla geçersiz hale gelebilir.

Adana Seyhan Devlet Hastanesi'nde ameliyattan çıkan hastaların yetersiz oda gerekçesiyle bekleme salonlarında yatırıldığı iddia edildi. Hastane Başhekimi Dr. Halil Nacar ise iddiaları reddederek, "Ameliyat yapacağımız hastayı serviste yatıracak yerimiz olmasa ameliyathaneden çıkartmayız" açıklamasında bulundu.

Türk Toraks Derneği, Türkiye’nin hava kalitesini ortaya koymayı hedefleyen bir bildiri yayımladı. Buna göre; Türkiye'nin havası en kirli şehri Amasya olurken, en temiz ili ise Artvin oldu.Yapılan çalışmada 1 Ocak ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı’nın kamuoyuna açık verileri partikül madde (PM 10) yönünden analiz edildi.

Mardin’de yaşayan M. ve N. Boz kardeşler, albino hastalığıyla dünyaya geldi. Kızlarının hem albino hem de duyma ve konuşma engelli olduğunu söyleyen anne Y. Boz, "İlginç sesler çıkarıyorlar. Dişlerini birbirine sürtüyorlar” dedi

Sevdiğimiz bazı yiyeceklerin nasıl yapıldığını öğrendiğimizde içimiz kalkabilir. Maya özütü (marmite), jelatin ve şeker pekmezinin ortak özelliği nedir? Üçü de başka bir yiyecek veya içeceğin türev ürünüdür. Maya özütü biranın, jelatin etin, pekmez ise şekerin.

Nasıl uyuduğunuzu karakterinizi ele veriyor Uyku üzerine araştırma ve analizler yapan uzmanlara göre, 6 ortak uyku pozisyonu ile farklı kişilikler birbiriyle ilişkili...

Hangi yiyecekler tarihi geçince de yenebilir? Hangi yiyecekler tarihi geçince de yenebilir? ABD'nin Boston kentinde sadece tarihi geçmiş yiyecekler satan bir süpermarket açılacak.

Bu yiyecekleri asla dondurucuya koymayın! Dondurucular bir çok yiyecek için elbette güvenli bir saklama yöntemi. Ancak hepsi için değil. Hangi yiyecekler dondurucuya konulmamalı. Haberimizden okuyabilirsiniz.

Bedenen formumuzu etkileyen en önemli faktörlerden biri, yaptığımız egzersiz miktarından çok, kendimizi diğer insanlarla nasıl kıyasladığımız.

Çevre Çalışma Grubu, 2004 yılından beri her yıl açıkladığı "Kirli Düzine" listesini bu yıl da yayımladı. Yayımlanan listeye göre; en kirli yiyecekler arasında çilek bulunuyor. İkinci sırada ise ıspanak bulunuyor. Sadece iç karartıcı bir tablo paylaşmayan Çevre Çalışma Grubu, bir de "Temiz 15" kılavuzu yayımladı.

2016 yılı sonbaharında New York'un Whitestone bölgesinde mahalle sakinleri bir evin bahçesinde kurumak üzere asılmış çok sayıda et görünce şoke olmuştu. Kokudan ve fare tehlikesinden şikâyet ediyorlardı. Ev sahibi bu etlerin, Çin'e özgü olduğunu ve yemek üzere kurutulduğunu söyleyince mahalleliler yetkililere başvurdu.

1000 çeşit ham besin maddesini inceledikten sonra araştırmacılar vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli besin maddelerini sıraladı. Bu gıdaların özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki makaleye tıklayınız.

Niçin aşılanması gerektiğini soran insanlara, bu kısa canlandırmayı gösterin. Aşı olmak istemeyen insanlardan en çok duyduğunuz sorulardan biri şudur: “Ama etrafımdaki insanlar aşı olmuşsa,...

İyi haber! Geçtiğimiz ay, hipokampüsünüzün muhtemelen yeni beyin hücresi üretmediğini söyleyen bir makale vardı. Ancak şimdi yeni bir araştırma yapıldı ve evet, kendisi hâlâ...

Maymunların alışverişle ilgili stratejileri insanın paraya karşı tutumunu açıklamada nasıl yardımcı olabilir?

Narkolepsi nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri… Kadınlara göre erkeklerde daha sık görülen, toplum içinde görülme sıklığı 2 binde bir olan ve beyinde “Hypocretin” maddesinin eksikliğinden kaynaklanan yanı zamanda kişide konsantrasyon güçlüğü ve bellek sorunlarına da yol açan Narkolepsi nedir? İşte Narkolepsi ile ilgili bilmeniz gerekenler...

Çilek ile karbonatı ezin dişlerinize sürün! Değişimi göreceksiniz! Gerek zamanın gerekse çay, kahve ve sigara tüketiminin etkisi yüzünden sararan dişleri beyazlatmak için kullanabilceğiniz karbonatla hazırlanmış diş beyazlatıcı tarifler...

Limonlar sayısız faydalarına rağmen yeterince ilgi görmüyorlar. İnsanlar daha çok soda içerken sodaya limon ekletiyorlar. Limon suyunun faydalarını öğrendikten sonra hemen her gün limon suyu içmek isteyeceksiniz.

Düşük kalorili tatlandırıcılar içeren diyet içecekler kilo kaybına yarıyor mu? Yoksa sağlığa zararlı mı? BBC Sağlık ve Bilim Muhabiri bu sorunun yanıtını aradı.

İngiltere'de sağlık sisteminde ciddi tıkanıklıklar yaşanıyor. Kuzey İrlanda'da yaşayan 14 yaşındaki Megan ve ailesi, ameliyat için en erken bir yıl sonraya randevu verilince Türkiye'deki özel bir hastanede tedavi olduğunu BBC'ye anlattı.

Her sabah poğaça yiyenler bu habere dikkat! Bir tane poğaçanın 450 kalori olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Esra Çelakıl, her sabah işe giderken sağlıklı kahvaltı yerine poğaça alanlara önerilerde bulundu

Böbrek sağlığı nasıl korunur? Türkiye'de böbrek yetmezliği sorununun görülme oranında önemli bir artış olduğunu belirten Doç. Dr. Ender Özden, böbrek sağlığı ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Türkiye'nin ilk kapalı böbrek naklini ve ilk doğum kanalından böbrek naklini gerçekleştirilen Özden, tuz tüketimi konusunda uyardı.

ABD'de bulunan Stanford Üniversitesi Tıp Bölümü'nün yaptığı bir araştırmaya göre stres başlı başına hücreler üzerinde meydana getirdiği değişiklikler yüzünden kilo almanıza sebep olabiliyor.

ABD'nin Los Angeles kentinde bir mahkeme, kahve zinciri Starbucks ile üç kahve şirketinin daha, ürünlerine kanser uyarısı koyması gerektiğine hükmetti.

Gün geçtikçe D vitamini eksikliğinin sağlığınızı ne kadar olumsuz etkilediği ortaya çıkıyor. Kalsiyum emilimini hızlandıran ve kemiklerinizin gelişmesini sağlayan D vitamini, özellikle dişleriniz ve iskeletiniz için çok önemli. Çoğu kişinin yeterince alamadığı vitaminlerden en önde geleni.

Pahalı ilaçlar ağrılardan ve hastalıklardan korunmanın tek çözümü değil. Bazen ihtiyacınız olan tek şey elinizdekileri düzgün şekilde değerlendirerek derdinize kendinizin çözüm bulmasıdır. Birçok ev yapımı yani alternatif tıp olarak adlandırılan sağlıklı çözümler hastalığınız ya da rahatsızlığınızda size yardımcı olabiliyor. Bunlardan en doğal olanlarını ve en çabuk yanıt verenlerini seçip sizlerle paylaşmak istedim. Listemde sekiz adet yararlı yöntem var.

Buzluğun içine bozuk para koymak hayat kurtarıyor Diyelim ki, uzun süreli bir tatile çıkacaksınız ve evde olmayacaksınız; fakat evde yiyecekleriniz var ve onları atmak istemiyorsunuz. Çözüm şu: buzluğa bozuk para koymak!

Dikkat! Soluk cilt ve dökülen kaş, hastalık habercisi olabilir Dermatoloji Uzmanı Dr. Canan Öztürk, sadece aynaya bakarak bazı hastalıkların belirtilerini görebileceğimizi söylüyor. Örneğin çoğumuzun ciddiye almadığı soluk cilt, tırnak kırılması ya da kaş dökülmesinin ardında önemli bir hastalık yatıyor olabilir. İşte dikkat etmeniz gereken belirtiler...

Bu, insan bedeninin bize ne ilk, ne de son sürprizi. Bilim insanlarının buluşları arasındaki en büyüleyici, aynı zamanda en korkutucuları, kendi vücudumuzdakiler olmalı.

Bilim insanları insna vücudunda daha önce varlığı bilinmeyen yeni bir organ keşfetti. 'İnterstitium' adlı organın insan vücudundaki 80 organ arasında en hacimlisi olduğu ileri sürüldü. Bilim insanları bu organ üzerindeki çalışmaların kanserin insan vücudundaki yayılmasını daha iyi anlamayı sağlayacağını umuyor.

Türk bilim insanları Antarktika’ya 2. kez çıkarma yaptı. 28 kişilik heyet, -16 derecede 20 gün boyunca kansere çare arayacak. Kıtada bulunan yosun, liken ve çiçekli bitkiler üzerinde inceleme yapılarak anti-kanser etkilerinin olup olmadığı tespit edilecek

Elektronörofizyoloji (ENF) alanında çalışan bazı sağlık dernekleri, Sağlık Bakanlığı onayı ve denetiminde olmayan kurslarla sertifika dağıtıyor. Lise mezunları ya da hiç sağlık eğitimi olmayan kişiler bile 2-4 günlük kurslarla teknisyen sertifikası alabiliyor ve hastanelerde sözleşmeli personel olarak çalışabiliyor. Fundanur Öztürk'ün haberi.

Çorapla uyuyanlar bu habere dikkat! Ayaklarınızı sıcak tutarken farkında olmadan sağlığınızdan olmayın Kış aylarında bir çok kişi geceleri çoraplarını çıkarmadan uyumayı tercih ediyor. Peki çorapla uyumak sağlık sorunlarına yol açar mı?

Nasır nedir, belirtileri nelerdir? Nasır nasıl geçer? İşte tedavisi… Nasır, aslında bir deri sertleşmesidir. Derinin kendini savunmak amaçlı yaptığı deri katmanlarını arttırmasından oluşur. Her cins, boy ve birçok farklı şekilde ortaya çıkabilen nasırlar kişide ciddi sıkıntılara sebep olurlar. Genellikle ayak bölgesinde oluşan nasır nedir? Nasır belirtileri nelerdir? Nasır nasıl tedavi edilir? İşte tüm sorularınızın yanıtları ve korunma yöntemleri...

Yanlış bir şekilde hazırlanıp yendiğinde bazı normal yiyecekler zehire dönüşebilir.

İşte hileli ürünlerin tam listesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar, çikolata ve enerji içeceğinin yer aldığı 173 firmaya ait 282 parti ürün kamuoyuna açıklandı.

Enerji içeceği içtikten sonra vücudumuzda neler yaşanıyor? Enerji içecekleri sanıldığı gibi vücuda enerji verir mi? İşte enerji içeceğinin insan vücuduna etkileri...

Milyonlarca erkeğin en büyük komplekslerinden biri olan 'kellik' tarihe karışıyor. Japon bilim insanları, 10 yıl içinde kelliğe son verecek bir yöntem geliştirdiklerini ileri sürdü.

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü neden 21 Mart’ta kutlanıyor? Down sendromu nedir? Birleşmiş Milletler, toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 21 Mart'ı resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanıdı. Peki Down Sendromu Günü neden 21 Mart'ta kutlanıyor? Down sendromu nedir?

Dikkat! Meme kistleri kansere dönüşür mü? Meme kistleri ile ilgili bilgiler veren Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Çağatay Çifter, bu kistlerin kanser riski içerip içermediği konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Beyin tümörleri ciddi hastalıklardır. Ancak beyninde tümör taşıyıp hayatına hiçbir şey yokmuş gibi devam eden şanslı insanlar da bulunmaktadır. Bu şanslı insanlar sadece yüzde 1’lik bir orana sahip olsalar da zamanında tespit edildiğinde ameliyatla bu ...

İntörn doktorlarla yapılan anketin sonuçlarına göre, katılımcılar yaşamlarından memnun değil. Bu memnuniyetsizliğin nedeni büyük oranda tıp eğitimi. Bu dönemde birçok sorunla karşılaştıklarını belirten doktorlar, intörnlükteki teorik eğitimlerin meslek...

Dokuz ülkeden 250 plastik su şişesinde yapılan araştırma, hemen hemen hepsinde plastik parçacıklar bulunduğunu ortaya koydu. Az miktardaki plastiğin sağlığı nasıl etkilediğine dair araştırmalar devam ediyor.

Prof. Dr. Canan Karatay uyardı! Çok meyve tüketenler bu habere dikkat Bursa 16'ncı Kitap Fuarı'nın ikinci gününde okurlarıyla buluşan Prof. Dr. Canan Karatay, aşırı meyve tüketiminin zararlı olduğunu söyledi.

Çağımızın hastalığı: Açıklanamayan kısırlık Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nadide Korkut, günümüzde açıklanamayan kısırlık durumunun çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin önündeki en büyük engel olduğunu belirtti ve nedenlerini anlattı.

Güne zinde başlamanın 3 yolu Mevsim geçişini yaşadığımız bu günlerde, birçok kişi sabahları uyanmakta zorluk çekiyor. Peki güne zinde başlamak için nelere dikkat etmek gerekiyor? Yrd. Doç. Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, beslenmenin önemine değinerek önemli bilgiler verdi.