| Bilim | Teknoloji | Sağlık | İş Dünyası | Eğitimİngiltere'de yapılan yeni bir araştırma, sabahları erken kalkan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin, geç kalkanlara kıyasla daha az olduğunu ortaya koydu.

Estetik Cerrah Serdar Bora Bayraktaroğlu, plasenta yemenin gençleştirdiği yönündeki iddiaların bilimsel olmadığını açıkladı. Bayraktaroğlu, “Dünyaca ünlü yıldızların plasenta yiyerek gençleştiği iddiaları kanıtlanmış değil. Olsa olsa psikolojik durumdan

FOL: Folik asit nedir? Folik asit eksikliği ne anlama gelir? Folik asit, suda çözünebilen bir B-9 vitamini formudur. Tüm genetik materyalin bir parçasını oluşturan nükleik asitin yapımında anahtar bir bileşendir. Peki folik asit eksikliği ne anlama gelir? Folik asit eksikliğinde belirtileri ve daha fazlası haberimizde...

Yorgunluğa sebep olan 20 etken Günümüzde birçok kişinin şikayeti olan yorgunluğun birçok sebebi olabiliyor. Konu ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Haluk Sargın, depresyondan kansızlığa kadar yorgunluk hissine sebep olan etkenleri sıraladı.

Gün içerisinde ne yiyeceğimizle ilgili onlarca seçenek önümüze sunuluyor. - Sayfa: 1

Oturmak bize iyi gelmiyor. Metabolizmamız yavaşlamaya, kaslarımız insüline karşı direnç oluşturmaya, kolesterol dengemiz bozulmaya, mitokondrilerimiz aptallaşmaya başlıyor.

TÜRK Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, ülkelere göre uyku alışkanlıklarını açıkladı. Türk insanının yüzde 50'sinin yan yattığını, genellikle de sağ tarafa yatarak uyuduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz, En...

Türk bilim insanı Doç. Dr. Can Küçük, 'agresif' kansere dönüşme riski tahmin edilemeyen iki 'öncül' hastalıkla ilgili projesiyle 'Küresel Araştırma Ödülü'ne layık görüldü.

Size iyi haberlerimiz var. Daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam için büyük paralar harcamaya gerek yok. İşte günlük hayatınızın kalitesini artırmak için düşük bütçeli dokuz basit yöntem.

47 yaşındaki Amerikalı oyuncu Mark Wahlberg, Instagram'da hayranlarıyla formunu nasıl koruduğunu paylaştı. Wahlberg, sabah 2:30'da yarım saat duayla başlayan ve ağır vücut geliştirme egzersizleri ve altı öğün yemekle devam eden tipik bir gününü anlattı.

Her hafta soğuk suda yüzmeye başlayan genç bir kadın, kullandığı tüm antidepresanları bıraktığını söylüyor. İngiliz tıp dergisi British Medical Journal'de yeni yayınlanan bir araştırma da soğuk suda yüzmenin depresyon tedavisinde etkili olabileceğini savunuyor.

İskorbüt nedir? İskorbüt hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi… Dermansızlık, zayıflama ve kanama gibi belirtileri olan iskorbüt hastalığı hakkında merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz... İskorbüt nedir? İskorbüt hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi.

Pasif agresif kişilerin en belirgin 14 özelliği Pasif agresif kişilerin genel özelliklerinden bahseden Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, bu kişilerin görünürde öfkeli değillermiş gibi olduklarını ve öfkelerini dolaylı yoldan ifade ettiklerini belirtti.

Göbek eriten formül Prof. Dr. Mehmet Öz’den kolay zayıflama tüyoları. Diyet yaparken en zor yağ yakılan bölgelerin başında göbek bölgesi gelirKalın bir belden ince bele geçiş yapmak isteyenler bu önerilere kulak versin.

Sıcak hava etkisini göstermeye devam ederken doğru serinleme yöntemlerini bilmek önem kazanıyor. Peki bugüne kadar kulağımıza çalınan yöntemler ne kadar doğru?

ABD'de binlerce kişiyle yapılan ve 25 yıla yayılan yeni bir araştırma, çok düşük karbonhidratlı beslenmenin yaşam beklentisini 4 yıla kadar düşürebileceğine işaret ediyor. Ancak bu yeni çalışma, karbonhidrat tüketiminin ılımlı bir şekilde azaltılmasının - ya da etten bitkisel protein ve yağlara geçilmesinin daha sağlıklı olduğunu gösteriyor.

Bilim insanlarının yeni bir araştırması, elektronik sigaraların hayati önemdeki bağışıklık sistemi hücrelerine zarar verdiğini ve bu sigaraların daha önce düşünüldüğünden daha zararlı olabileceğini ortaya koydu. Araştırma, İngiltere'deki Birmingham Üniversitesin'den Prof. Dr. David Thickett öncülüğünde bir ekip tarafından gerçekleştirildi ve sonuçları tıp dergisi Thorax'ta yayımlandı.

Tayland'da mağaradan kurtarılan 12 erkek çocuk ile antrenörleri, yeraltında bulaşıcı hastalıklara neden olan organizmalara maruz kalmış olma ihtimali nedeniyle karantinaya alındı. Peki, bu çocuklar hangi hastalıkları taşıyor olabilir ve bu hastalıkların ciddilik derecesi nedir?

Tayland'ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde mağarada kaybolan çocuklar, 9 gün sonra sağ bulundu ama mahsur kaldıkları yerden çıkarılamadılar... Çocukları çıkarmak için çalışmalar yürüten kurtarma ekibinden bir dalgıç hayatını kaybetti. Bölge tehlikelerle dolu. Çocukların mağaradan çıkabilmeleri için en az dalgıçlar kadar iyi yüzmesi gerekiyor... Çocuklar günler sonra ailelerine mektup yazdı. Her birinin başka bir hikayesi var.

Yağ bezesi (Lipoma) nedir? Yağ bezesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi Ülkemizde çoğunlukla yağ bezesi olarak bilinen lipoma nedir? Çoğunlukla sırt, boyun, saçlı deri, kollar ve bacaklarda kendini gösteren lipomların nedenleri, belirtileri ve tedavisi...

Hayatta kalmak, vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri karşılamak için her gün yemek yememiz gerekiyor. Ancak yemekle olan ilişkimizin zaman içinde değişmesi sağlığımızı derinden etkileyebilir.

Bilim insanları, vücudun kanserli hücreleri "yemesini ve yok etmesini" sağlayan bir ilaç üretti. İlacın fareler üzerinde denemelerinin başarılı olduğu belirtildi.

ABD'li Profesör Matthew Walker, misyonu olan bir adam: Hepimizi yatağa, uyumaya yolluyor. Elinde de uykuyu ertelemenin sağlığımızı sabote ettiğini gösteren sağlam veriler var. Walker'ın mesajı net: Daha kısa uyku, daha kısa ömür demek.

Bugün Babalar Günü. Klinik Psikolog Serkan Elçi, babanın ailedeki rolünü ve çocuğun gelişimi üzerindeki önemini anlattı. Elçi, baba ile kurulan ilişkinin, çocuğun ileride kuracağı yaşantıda etkisi olduğunu söylüyor

Çocuklarının iyi bir yaz tatili geçirmesini isteyen ailelerin ilk tercihlerinden biri spor oluyor. Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Dr. Murat Şahin bu konuda aileleri uyardı: Sağlık kontrollerini yaptırın

Yaz sıcaklarında migren ataklarına karşı 10 öneri Türkiye'de yaklaşık 12 milyon migren hastası olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Nebahat Bilici, yaz aylarında atak riskinin arttığını belirtti. Sıcaklık artışı nedeniyle oluşan şikayetlerden korunmanın mümkün olduğunu belirten Bilici, migren ataklarına karşı 10 öneri sıraladı.

ALS’yi yavaşlatan ve durduran ilaç, FDA onayı aldı Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına son yıllarda geliştirilen tedavi yöntemleri hastalar için umut olurken, ALS’yi yavaşlatan ve durduran ilaç, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı.

Gülümsemek insanın diğer insanlarla etkileşimini sağlayan en önemli araçlardan biridir. Peki, ya bunu yapamıyorsanız?

Nijerya’da 19 kişi kolera nedeniyle öldü Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da kolera salgını nedeniyle en az 19 kişi hayatını kaybetti.

Zona hastalığı (Gece yanığı) nedir? Zonanın nedenleri, belirtileri ve zona tedavisi Halk arasında gece yanığı olarak da bilinen ve şiddetli ağrılara yol açan zona hakkında merak edilenleri haberimizde bulabilirsiniz... Zona nedir? Zona hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi...

ABD'li bilim insanları yeni bir tedavi deneyerek ileri evre meme kanseri hastası 49 yaşındaki bir kadını kurtardıklarını söyledi. 90 milyar akyuvar enjekte edilen Judy Perkins'te, 2 yıl sonra kanserden eser kalmadı.

Times'ta yer alan bir haberde, eğitim görülen süre ne kadar uzarsa, görme yeteneğinin o kadar çok zarar gördüğü tezinin bilimsel bir araştırmayla kanıtlandığı belirtiliyor. 68 bin kişinin genetik bilgilerinin incelendiği araştırmaya göre uzun süre kapalı mekanlarda kalmak da miyopa yol açabileceği vurgulanıyor.

Prostat kanseri riski yüksek erkekleri belirleyen tükürük testinde ilk denemelere başlandı. Yeni DNA testiyle, her 100 erkekten birinde görülen ve yüksek kanser riskine işaret eden genetik değişikliklerin olup olmadığı tespit edilmeye çalışılıyor.

Sinüzit nedir? Şiddetli baş ağrısı yapan Sinüzit belirtileri ve tedavi yolları Sinüzit, genellikle bir enfeksiyondan kaynaklanan sinüslerin şişmesidir. Sinüzit hakkında bilmek istediğiniz herşeyi haberimizde bulabilirsiniz...

Topa kafa atmak tehlikeli mi? Aileler dikkat! Çocuğunuz futbol oynarken sağlığından olmasın. The Telegraph gazetesinde yayınlanan habere göre sürekli topa kafayla vurmak beyinde ciddi hasarlara neden oluyor. İşte sizler için derlediğimiz haberin detayları.

İngiltere’de yaşayan Sian Williams, 200 milyonda bir görülen tek yumurta üçüzleri doğurdu. Tamamen aynı olan Jorgie, Belle ve Olivia bebeği karıştırmamak için ilginç bir yöntem bulan Sian Williams ve baba Aaron Palfrey, bebeklerin karışmasını önlemek için ayak baş parmaklarını farklı renkte ojelerle boyuyor.

Kadınlar acil servise gittiğinde doktoru görmek için daha uzun süre beklediği gibi, erkeklere kıyasla daha az etkili ağrı tedavisi görüyor.

Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları, obeziteyi önlemek için okul kantinlerini düzenliyor. Artık okullara giren tost ve poğaçalar küçülecek. Araştırmalara göre de Türkiye'de 7-8 yaş grubu çocukların yüzde 22.5'i fazla kilolu ve obez.Hürriyet'ten Meltem

Bazıları diğerlerine göre kilo vermekte neden daha fazla zorlanır? Kilonuzu etkileyen faktörler neler? BBC'nin belgeseli obeziteyle mücadele yöntemlerini inceledi.

Yemeği yanlış zamanda mı yiyoruz? Ya da yemek saatleriyle ilgili alışkanlıklarımızı vücut saatimize göre değiştirirsek daha sağlıklı olabilir, kilo verebilir miyiz?

İtalyan bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre yürüyüş, koşu gibi bacakları çalıştıran egzersizler beyin sağlığına katkıda bulunuyor, bacaklarını hareket ettirmeyen kişilerin beyninde sinir kök hücreleri azalıyor ve yeni sinir hücrelerinin oluşumu yavaşlıyor.

Besin alerjisi hakkında bilinmesi gerekenler Son zamanlarda sıklıkla tartışılan bir konu olan besin alerjileri hakkında bilgiler veren Türkiye Alerji ve İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, "Besin alerjilerinin bir kısmı zamanla kayboluyor. Besin alerjisi sanıldığı kadar yaygın değil." dedi.

‘Kaya tuzu değil, rafine edilmiş iyotlu tuz tüketin’ Prof. Dr. Canan Karatay'ın kaya tuzu ile ilgili açıklamaları uzmanların tepkisini çekmeye devam ediyor. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Türkiye'deki iyot eksikliğine dikkat çekerek, rafine edilmeyen ve içeriği net olarak bilinmeyen kaya tuzu gibi tuzların kullanılmamasını, bunun yerine rafine edilen iyotlu sofra tuzlarının tüketilmesi önerdi.

Çölyak hastalığı nedir? Belirtileri, tedavisi ve dikkat edilmesi gerekenler… Çölyak hastalığı nedir? Nasıl belirtiler gösterir? Her yönüyle Çölyak hastalığı haberimizde! Bağışıklık sisteminin aşırı tepkisinin neden olduğu ve bilinen bir tedavisinin veya ilacının olmadığı, Çölyak hastalığının bilinmeyenleri merak edilenleri her yönüyle bu haberimizde...

Neden aşırı terleriz? Aşırı terleme (Hiperhidroz) ne demektir? İşte belirtileri ve tedavisi… Sıcakların artmaya başladığı ilkbahar özellikle de yaz aylarında karşılaştığımız fizyolojik bir olay olan terleme normal bir durumdur ve kişiyi fazla rahatsız etmez. Ancak aşırı terleme kişinin günlük ve sosyal aktivitelerini olumsuz etkileyen ve hayatı zorlaştıran bir problemdir. Peki aşırı terleme (hiperhidroz) ne demektir? Neden aşırı terleriz? İşte tedavisi ve belirtileri

Ülkemizde hipertansiyon hastalarının yarısının hasta olduğundan haberi olmadığını söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Soner Demir, hipertansiyon hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Sağlık Bakanlığı, Konaklamalı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri Yönetmeliği yayımladı. Buna göre, fizik tedavi ve rehabilitasyon hastaları, yaşlı bakımına muhtaç hastalar 5 yıldızlı otellerde ücretsiz tedavi görebilecek. Yetkililer, “5 ve 4 yıldızlı otellerde verilecek fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri de devlet tarafından karşılanacak.

İzmit'te serebral palsi rahatsızlığı olan 17 yaşındaki İsmail, her saniye yanında olan annesinin gösterdiği fedakarlık sayesinde hayata sarılıyor. İsmail'i her gün okula getirip götüren 50 yaşındaki Yurdanur Celepci, evladının hayata tutunması için gösterdiği çabayla örnek oluyor.İzmit Yenidoğan Serdar Mahallesi'ndeki 2B arazisine, 7 yıl önce mide kanserinden kaybettiği eşiyle 25 yıl önce yaptıkları evde oturan Yurdanur Celepci, hem üniversitede okuyan oğluna hem de serebral palsi hastası çocuğuna bakıyor.

Avusturalyalı James Harrison (80), kanında bulunan ender bir antikor sayesinde doğumda kan zehirlenmesi yaşayan bebeklere verilen plazmanın geliştirilmesine katkıda bulunarak 60 yılda 2.4 milyon bebeğin hayata tutunmasına destek sağladı.Washington Post gazetesinin haberine göre henüz 13 yaşındayken James Harrison’un akciğerinin bir lobunun alınması gerekti.

Bir kemik hastalığı olan osteoporozun tedavisi için geliştirilen bir ilaç kelliğe çare olabilir. Araştırmacılar, ilacın laboratuvar ortamında saç kökleri üzerinde gözle görülür bir etkisi olduğunu ve saçların uzamasını sağladığını ortaya çıkardı.

İşyerleri aşırı stres nedeniyle çalışanlar için tehlikeli olabiliyor. Dünyada sağlık giderleri artarken işyerleri de önemli bir kamu sağlığı sorunu haline geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) en az sigara kadar zararlı olan 4 gıda türünü açıkladı. O listede neler olduğuna gelin birlikte bakalım…

Günlük beslenme listenizde yapacağınız ufak değişiklikler ile akciğerinizde meydana gelebilecek sağlık sorunlarını önleyebilirsiniz.

Kelliğe çare olabilecek bir ilaç keşfedildi Bir kemik hastalığı olan osteoporozun tedavisi için geliştirilen bir ilaç kelliğe çare olabilir.

Karatay: Et alamıyorsanız kemik alın! İç Hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Düzce Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Okur-Yazar Buluşmaları' etkinliğinde konuştu. Karatay, kemik suyunun önemine dikkat çekerek, "Gençlerimizin, çocuklarımızın enerji kaynağıdır. Beyinleri gelişir. Kafaları gelişir ve imtihanlarına daha iyi çalışırlar" dedi.

Bağışıklık sistemi nedir, nasıl güçlendirilir? Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler… Bağışıklık sistemi olmasaydı, bedenlerimiz bakteriler, virüsler, parazitler ve daha fazlasına karşı saldırıya açık halde olacaktı. Hayatta kalmamızın en temel nedenlerinden biri olan bağışıklık sistemi nedir? Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir? İşte haberimiz...

Bilim insanları, makarna gibi karbonhidrattan zengin besinlerin, zayıflama listelerindeki yasaklı yiyecekler sınıfından çıkarılabileceğini açıkladı. Toronto Üniversitesi'nden araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre; makarna kilo vermeye ve dengeli beslenmeye yardımcı oluyor. Uzmanlar "Makarna aslında diyet rutininin geçerli bir bileşeni olabilir" açıklamasında bulundu.

Doktor Ann Robinson, Guardian gazetesine kemik erimesi ve kemiklerin kırılması, çatlamasına karşı neler yapılabileceğine ilişkin bir makale yazdı. Tavsiyeler arasında düzenli egzersiz, sigarayı bırakmak ve hormon tedavisi var.

Uçuk nasıl geçer? Uçuk (Herpes Simpleks Virus) nedir, neden olur? İşte belirtileri ve tedavisi… oub2 Uçuk dudak çevresinde ve ağız içinde görülebilen, Herpes Simpleks Virus denilen virüsün neden olduğu cilt ve mukozalarda gözlenen içi su dolu keselerden ibaret bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle de uçuk ciddiye alınması gereken bir durumdur. Peki uçuk nasıl geçer? Uçuk bulaşıcı mıdır? Uçuk belirtileri nelerdir? Uçuk nasıl tedavi edilir? İşte haberimiz...

Uyku süremizi kısaltmak elimizde mi? Uyku boşa geçen bir zaman değildir. Sağlıklı bir yaşam için düzenli uykunun şart olduğunu belirten uzmanlar, birçok hastalığın uyku problemleri ile ilişkilendirildiğine dikkat çekiyor. Uykunun gizemi ile ilgili bilgiler veren Uzm. Dr. Figen Hanağası, uyku süresini kısaltmanın mümkün olup olmadığını açıkladı.

Yapılan bir araştırmaya göre düzenli fast-food tüketimi, kadınların doğurganlıklarını olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, düzenli meyve tüketen kadınların daha hızlı gebe kaldıklarını ve daha sağlıklı olduklarını söylüyor.

Türkiye Anne Ruh Sağlığı Farkındalık Birliği Koordinatörü Prof. Dr. Nazan Aydın, her 5 anneden birinin gebelik ya da doğum

Meşe peliti ile beyaz etin raf ömrünü uzattılar Pamukkale Üniversitesi'nden araştırmacılar, meşe pelitinden elde ettikleri ekstraktla beyaz etin raf ömrünü uzattı. İşte araştırmanın ayrıntıları...

‘Elektronik sigaranın zararı yıllar sonra görülecek’ Uzmanlar elektronik sigara konusunda uyarılar yapmaya devam ediyor. İstanbul Cerrahi Hastanesi Göğüs Hastalıklari Uzmani Dr. Recep Dodurgalı, elektronik sigaranın normal sigara gibi insan sağlığına ciddi derecede zarar verdiğini belirterek aynı yasaklara tabi olması gerektiğine dikkat çekti. 

İnatlaşma bir hastalık mı? Çocuk ve Ergen Psikiyatri Birimi Uzman Klinik Psikolog Leyla Arslan uyarıyor: Karşı gelme bozukluğu ya da patolojik inat, müdahale edilmediğinde büyük sorunlara yol açıyor. Patolojik inadın belirtilerini sıralayan Arslan, anne babalara önemli bilgiler verdi.

İsveç'teki Chalmers Teknik Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, pek çok farklı balık türünde bulunan parvalbumin proteini, Parkinson hastalığıyla ilişkilendirilen bazı protein yapılarının oluşmasını engellemeye yardımcı oluyor.

Astım hastalığı nedir? Astım hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri… Bugün Dünya Astım Günü... Günün anlam ve önemine uygun olarak astım konusunda bilinçlenmek esas olmalı. Her yaştan insanı etkileyen, çoğunlukla çocukluk döneminde başlayan astım hastalığı ile ilgili haberimiz; astım nedir, astım hastalığının nedenleri ve belirtileri, astım hastalığının tedavisi hakkında birçok açıklayıcı bilgiyi içermektedir...

Acı ve baharatın az bilinen bir özelliği daha ortaya çıktı Baharatlı ve acı yemekleri sevmemizin ardında damak tadından öte nedenler de yatıyor. Yapılan araştırmaya göre ortalama sıcaklık arttıkça yemeklerde daha fazla sayıda ve daha bol miktarda baharat kullanılıyor ve bakterilere karşı etkili olan baharatların kullanımı artıyor.

Amerikalı uzmanlar, insanoğlunun en çok korktuğu hastalıklardan biri olan Alzheimer'ın en büyük düşmanını bulduklarını açıkladılar. Amerikan Ulusal Alkol Bağımlılığı ve Alkolizm Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre uyku, Alzheimer’ın en büyük düşmanı.

Küçük kardeşlerini büyüten veya çocukları olan herkesin bildiği gibi her yaş grubu çocuğun geçirdiği bazı dönemler vardır. Büyüme süreçlerinde geçirilen bir dönemde, ani ve anlaşılmaz öfke nöbetleri de yaşanılabilir. Bu noktada bilim, çocuklardaki bu öfke nöbetleri ile nasıl başa çıkacağınızı sizler için açıkladı.

LED ışıklandırmalara dikkat! Günümüzün çok kullanılan teknolojilerinden LED, İngiltere'de Exeter Üniversitesi araştırmacıları tarafından incelendi ve korkutucu bir sonuç ortaya çıktı. 

Yeterince su içmiyorsanız vücudunuz size bu 8 sinyali veriyor Su, vücudumuz olmazsa olmazı. Beyinde yüzde 85, kanda yüzde 80, kaslarda ise yüzde 70 oranında su bulunuyor. Suyun faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle sindirim için de önemli olan su sağlıklı bir yaşam sürdürmemiz için bir şart.

Yerli kanser ilacı üretimi için adım atıldı Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile bir biyoteknoloji firması arasında yerli kanser ilacı üretimine yönelik işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Pendik´te 55,7 dönümlük araziye kurulacak olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sağlık Teknokenti´nde kansere karşı yeni bir biyoteknolojik molekül olan "Varlımab"ı ve birçok biyoteknolojik ilacı üretecek.

Güne zinde başlayabilmek, çeşitli hastalıklara yakalanmamak için iyi bir uyku çok önemli. Uykusuzluğun zararları saymakla bitmiyor.Nöroloji Prof. Dr. Okan Bölükbaşı uyku ile ilgili önemli bilgiler verdi.

İlkyardım gerektiren durumlarda doğru müdahale hayat kurtarır. Ama bazı yanlış inançlar etkili müdahaleye engel olabiliyor. Doğru ilkyardım müdahalesi bazen yaşamla ölüm arasındaki farkı yaratır. Ancak insan vücudu ve tepkisi hakkında daha fazla bilgi edindikçe geçmişte öğrendiğimiz kimi şey zamanla geçersiz hale gelebilir.

Adana Seyhan Devlet Hastanesi'nde ameliyattan çıkan hastaların yetersiz oda gerekçesiyle bekleme salonlarında yatırıldığı iddia edildi. Hastane Başhekimi Dr. Halil Nacar ise iddiaları reddederek, "Ameliyat yapacağımız hastayı serviste yatıracak yerimiz olmasa ameliyathaneden çıkartmayız" açıklamasında bulundu.

Türk Toraks Derneği, Türkiye’nin hava kalitesini ortaya koymayı hedefleyen bir bildiri yayımladı. Buna göre; Türkiye'nin havası en kirli şehri Amasya olurken, en temiz ili ise Artvin oldu.Yapılan çalışmada 1 Ocak ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı’nın kamuoyuna açık verileri partikül madde (PM 10) yönünden analiz edildi.

Mardin’de yaşayan M. ve N. Boz kardeşler, albino hastalığıyla dünyaya geldi. Kızlarının hem albino hem de duyma ve konuşma engelli olduğunu söyleyen anne Y. Boz, "İlginç sesler çıkarıyorlar. Dişlerini birbirine sürtüyorlar” dedi

Sevdiğimiz bazı yiyeceklerin nasıl yapıldığını öğrendiğimizde içimiz kalkabilir. Maya özütü (marmite), jelatin ve şeker pekmezinin ortak özelliği nedir? Üçü de başka bir yiyecek veya içeceğin türev ürünüdür. Maya özütü biranın, jelatin etin, pekmez ise şekerin.

Nasıl uyuduğunuzu karakterinizi ele veriyor Uyku üzerine araştırma ve analizler yapan uzmanlara göre, 6 ortak uyku pozisyonu ile farklı kişilikler birbiriyle ilişkili...

Hangi yiyecekler tarihi geçince de yenebilir? Hangi yiyecekler tarihi geçince de yenebilir? ABD'nin Boston kentinde sadece tarihi geçmiş yiyecekler satan bir süpermarket açılacak.

Bu yiyecekleri asla dondurucuya koymayın! Dondurucular bir çok yiyecek için elbette güvenli bir saklama yöntemi. Ancak hepsi için değil. Hangi yiyecekler dondurucuya konulmamalı. Haberimizden okuyabilirsiniz.

Bedenen formumuzu etkileyen en önemli faktörlerden biri, yaptığımız egzersiz miktarından çok, kendimizi diğer insanlarla nasıl kıyasladığımız.

Çevre Çalışma Grubu, 2004 yılından beri her yıl açıkladığı "Kirli Düzine" listesini bu yıl da yayımladı. Yayımlanan listeye göre; en kirli yiyecekler arasında çilek bulunuyor. İkinci sırada ise ıspanak bulunuyor. Sadece iç karartıcı bir tablo paylaşmayan Çevre Çalışma Grubu, bir de "Temiz 15" kılavuzu yayımladı.

2016 yılı sonbaharında New York'un Whitestone bölgesinde mahalle sakinleri bir evin bahçesinde kurumak üzere asılmış çok sayıda et görünce şoke olmuştu. Kokudan ve fare tehlikesinden şikâyet ediyorlardı. Ev sahibi bu etlerin, Çin'e özgü olduğunu ve yemek üzere kurutulduğunu söyleyince mahalleliler yetkililere başvurdu.

1000 çeşit ham besin maddesini inceledikten sonra araştırmacılar vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli besin maddelerini sıraladı. Bu gıdaların özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki makaleye tıklayınız.

Niçin aşılanması gerektiğini soran insanlara, bu kısa canlandırmayı gösterin. Aşı olmak istemeyen insanlardan en çok duyduğunuz sorulardan biri şudur: “Ama etrafımdaki insanlar aşı olmuşsa,...

İyi haber! Geçtiğimiz ay, hipokampüsünüzün muhtemelen yeni beyin hücresi üretmediğini söyleyen bir makale vardı. Ancak şimdi yeni bir araştırma yapıldı ve evet, kendisi hâlâ...

Maymunların alışverişle ilgili stratejileri insanın paraya karşı tutumunu açıklamada nasıl yardımcı olabilir?

Narkolepsi nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri… Kadınlara göre erkeklerde daha sık görülen, toplum içinde görülme sıklığı 2 binde bir olan ve beyinde “Hypocretin” maddesinin eksikliğinden kaynaklanan yanı zamanda kişide konsantrasyon güçlüğü ve bellek sorunlarına da yol açan Narkolepsi nedir? İşte Narkolepsi ile ilgili bilmeniz gerekenler...