| Bilim | Teknoloji | Sağlık | İş Dünyası | EğitimGöz iltihabı nedir? Göz iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi… Genellikle virüs veya bakteri enfeksiyonundan kaynaklan göz iltihabı nedir? Göz iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde...

Ciltte pigment bozukluğu nedir? Pigment bozukluğunun nedenleri, çeşitleri ve tedavisi… Ciltte pigment bozukluğu cilt renginin değişmesine yol açan bir durumdur. Pigment bozukluğunun nedenleri, çeşitleri ve tedavisi hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde…

Toplu taşımada sağlıklı kalma rehberi: Otobüs, metro ve metrobüste hastalıktan korunma önerileri… Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayanların işlerine en hızlı şekilde ulaşmak için kullandıkları metro, metrobüs, tramvay, vapur, otobüs gibi toplu taşıma araçları, havaların soğumasıyla birlikte pek çok hastalığın yayılma alanı da oluyor. Hastane Derindere İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Raylaz’la toplu taşıma araçlarını kullananların sağlıklarını korumak adına dikkat etmesi gerekenleri anlattı...

Defalarca kilo alıp vermenin kalbi yorduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatmagül Yılmaz Öztürk, aç kalarak kilo vermenin daha çok kilo aldırdığını söyledi.

Ankara'da, Bilnur ve Metin Aydın çiftinin 3 çocuğundan 9 yaşındaki Ecrin, 40 günlükken eve gelen misafirin öpmesi sonucu ortaya çıktığı öne sürülen 'pnömokok' virüsünün yol açtığı menenjit ve sonrasında gelişen 'serebral palsi' hastalığına yakalandı. Ecrin, anne ve babasının çabasıyla sürdürülen tedavi sonucu ağır engelli olarak hayata tutundu.

İngiltere'de tıp tarihine geçecek bir olay yaşandı. Hamile bir kadının bebeği, hayati problemi olduğu için ana rahminden alınıp ameliyat edildi. Ameliyat sonrası rahme geri yerleştirilen bebek ile tarihi bir olay gerçekleşmiş oldu.

Masaj, sıkılmış meyve-sebze suları, bitkisel çay veya oruç yoluyla detoks yapıp vücudu toksinlerden arındırmak oldukça ilgi gören bir uygulama. Peki detoksun gerçekten işe yaradığına dair herhangi bir veri var mı?

ABD'deki Rutgers Üniversitesi'nde yapılan araştırmada "aşırı" alkol tüketmenin, özellikle vücudun biyolojik saatini ve stresle başa çıkmayı kontrol eden genlere zarar verdiği ortaya çıktı. Araştırmaya göre bu hasar daha da çok alkol almaya neden oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2016-17 yıllarında dünya çapında kızamık vakaları yüzde 30 arttı, kızamık nedeniyle ölenlerin sayısı 2017'de 111 bine ulaştı. Peki, salgın riskini artıran faktörler arasında önemli bir yeri olan yanlış algılar ve inançlar neler?

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth 92 yaşında, ancak yine de yılda birkaç bin iş toplantısını ziyaret edip ciddi hükümet kararları alabiliyor. Sadece sağlığı iyi olduğu için değil aynı zamanda profesyonel tıbbi yardım aldığı için kendini iyi hissediyor...

Danimarkalı bilim insanları, korkutan bir çalışmaya imza attı. Araştırmaya göre, kedi kumundan ve etten yayılan bir parazit akıl hastalığını tetikliyor.

Vücudumuzun kontrol mekanizması beyin. Elimizi oynatmamız, düşünmemiz ve aklınıza gelebilecek her türlü faaliyet, beynimizin sorgusundan geçmeden gerçekleşmiyor. İşte bu yüzden hem günümüz hem de yaşlılığımız için, beyin sağlını korumak zorundayız. Bunun ilk kurallarından biri de beyne yararlı yiyecekler...

Uzmanlar, çoğumuzun dolabında olup, her gün tükettiğimiz ancak kansere sebep olabilen 14 yiyeceği sıraladı. Kanser riskine karşı uzak durmamız gereken besinler neler? İşte çağımızın korkunç hastalığı kansere sebep olan 14 besin...

Vücuda giren mikroplar, enfeksiyonların ana sebebini oluşturuyor. Dr. Michael Greger, sarımsak, kırmızı soğan ve elma yiyerek bağışıklığın güçleneceğini söylüyor.

Stres, endişe ve kaygıların yol açtığı depresyon her ne kadar yetişkinlere özgü bir problem olarak görülse de çocuklarda da depresyon bulgularına rastlanıyor. Çocukların kaygısız dünyasını bir endişe evrenine çeviren depresyonun ortaya çıkmasının birçok nedeni olsa da her şeyin önce ailede başladığını söyleyen Nöroloji Uzmanı Mehmet Yavuz, çocuklarda depresyonu anlatıyor.

İngiltere'de bir yardım kuruluşu için yapılan ankete göre kanserli hastalar kendileri hakkında "savaşçı, kahraman, kurban" gibi ifadelerin kullanılmasını istemiyor.

İngiltere ve ABD'de yapılan bir araştırmada, erken uyananların akıl sağlığının yatakta daha uzun süre kalmayı tercih edenlere göre daha iyi olduğu sonucuna varıldı. Çalışmada ayrıca, vücut saatinde rol oynadığı bilinen yeni genler bulundu.

Pek çok filme konu olan insan ve robot savaşının ilk adımları insanlar tarafından atılmaya başlandı. Son dönemde insanların, robotlara karşı saldırgan tavırlarındaki artış dikkat çekiyor.

Bilim insanları, yaygın görülen bir diş eti hastalığına yol açan bakteri ile demans (bunama) arasındaki bağlantıya işaret eden yeni bulgulara rastladı.

Dr. Aziz Denli, “bukalemun” hastalığının bel fıtığı ile karıştırıldığı için tedavi sürecinin uzadığını ve bu yüzden tedaviden yarar sağlanamadığını söyleyerek uyarılarda bulundu

Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, kış aylarında sıkça tüketilen tarçının aşırı kullanılması halinde birtakım sağlık problemlerine yol açtığını belirtti. Yeşilada, "Tarçında bulunan 'kumarin' adlı madde kanı sulandırdığı için beyin kanamasına neden olabilir" dedi.

Hava kirliliğinin vücudumuzu nasıl etkilediği incelendi. Hava kirliliği kan dolaşımını, akciğerleri, kalbi ve beyni olumsuz etkilediği uyarısı yapılıyor. Bilim insanları hava kirliliğinin ömrü aylarca kısalttığını tahmin ediyor.

Brezilya tipi kalça kaldırma operasyonu için Türkiye'yi tercih eden ve operasyon sırasında yaşamını yitiren Leah Cambridge'in ölümüne dair açılan soruşturmada Cambridge'in ameliyattan kaynaklanan yağ embolisi nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi. Kesin olmayan otopsi sonuçlarına göre Cambridge'in ölmesine, dolaşım sistemine giren yağ yol açtı.

Kış aylarının gelmesi ile birlikte sık yaşanılan hastalıklardan korunmak için güçlü bağışıklık sistemine sahip olmak gerekiyor. Diyetisyen Gültaç Dayı yeterli ve dengeli beslenmenin ayrıca C vitamininin öneminden bahsetti.

Listeye göre, hava kirliliği, insani krizler ve aşı olmayı reddeden insanlar 2019’da küresel anlamda insan sağlığını tehlikeye düşerecek tehditler arasında yer alıyor. WHO, her yıl hazırladığı raporda bu tehditlere yönelik 5 yıllık plan ve çözüm önerileri sunuyor.

Sarımsaktan greyfurta, ıspanaktan muza, sütten yoğurda… Her biri şifa kaynağı olan besinler bazı ilaç türleriyle bir araya geldiğinde etkileşime girerek tam tersine olumsuz sonuçlara da yol açabiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman en yaygın görülen besin-ilaç etkileşimlerini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

100 yaşını aşkın nüfusun en yoğun olduğu Japonya'nın Okinawa adasında uygulanan diyeti inceleyen araştırmalar, 10:1 oranında karbonhidrat ve protein içeren diyetin vücudu yaşlanmanın etkilerinden koruyabileceğini gösteren verilere dikkat çekiyor.

Ne yedim, ne içtim kansere ‘dur’ dedim Efsane gazeteci-yazar Ertuğrul Akbay, "Kansere ‘dur’ dememde zerdeçal ekstresi, kuşburnu çekirdeği, keten tohumu, çörek otu yağı kapsülleri gibi doğal ve katkısız üretilen ürünlerden destek almamın çok yararı oldu" dedi.

Kış aylarında, çoğumuzun muzdarip olduğu bir şey varsa o da grip olmaktır. Gripten korunmak için ya da grip olduysak çabucak toparlamak için hangi bitkinin neye iyi geldiğini derledik

Farklı markaların ambalajlı içme sularının analizinden baryum, kurşun ve stronsiyum gibi ağır metaller, olması gerekenden katbekat fazla çıktı. Bakanlık ise iddiaları yalanlayarak, kurşun ve baryum değerlerinin mevzuatlara uygun olduğunu savundu

Hepatit B nedir? Hepatit B nasıl bulaşır? Hepatit B belirtileri ve tedavisi… Karaciğerde hasara neden olabilecek bulaşıcı bir virüs enfeksiyonu olan hepatit B hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde... Hepatit B nedir? Hepatit B nedenleri, belirtileri ve tedavisi...

Türkiye’nin ilk faz 1 kanser klinik araştırma merkezi hizmete girdi Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde faaliyet gösterecek Türkiye'nin ilk "Faz 1 Kanser Klinik Araştırma Merkezi", standart tedavi ile sonuç alınamayan kanser hastalarının yeni ilaçlara erişimine imkan verecek.

Gırtlak (Larinks) kanseri nedir? Gırtlak kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi… Gırtlak bölgesindeki kötü huylu hücrelerin kontrolsüzce çoğalması sonucunda meydana gelen Gırtlak (Larinks) kanseri nedir? Gırtlak kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde…

GGT: Gama Glutamil Transferaz nedir? GGT yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? GGT: Gama Glutamil Transferaz nedir? GGT yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? Bilinmesi gerekenleri tüm detayları ile haberimizde bulabilirsiniz… GGT yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? İşte cevaplar…

Uzmanı açıkladı! Kışın hastaysanız dondurma yiyin Dondurma hakkında doğru bilinen yanlışlar olduğunu dile getiren Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, yaz sıcaklarının vazgeçilmezi dondurmanın kışın da hastalıklardan korunmak için tüketilmesi gerektiğini söyledi.

26 bin kadın incelendi: Akdeniz diyeti kalp krizi riskini azaltıyor Amerika'da yapılan bir araştırma Akdeniz tipi beslenmenin kalp sağlığı üzerindeki yararlı etkilerini ortaya koydu. Çalışmaya ilişkin değerlendirmede bulunan Kardiyolog Doç. Dr. Murat Turfan, "26 bin kadın üzerinde 12 yıl boyunca yapılan çalışma, Akdeniz tipi beslenenlerin yüzde 28 oranında daha az felç ve kalp krizi geçirdiğini ortaya koydu" dedi.

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, bebekler hafifçe okşandıkları ya da sıvazlandıkları zaman ağrıya bağlı beyin aktiviteleri azalıyor. Örneği kan testi yapılmadan önce bebeğinize hafif dokunuşlarla saniyede 3 cm hızla masaj yaparsanız, ağrı kesici etkisi yaratabilirsiniz.

Bir bardak taze sıkılmış meyve suyu günlük vitamin ihtiyacımızı karşılamak için iyi bir yöntem mi? Kan şekeri ve insülin seviyesi bundan nasıl etkilenir?

Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Akyüz, "Şişkinlik, gaz ve geğirme toplumda sık rastlanan şikayetlerdir. Bu şikayetler hassas bağırsak sendromu, fonksiyonel hazımsızlık gibi hastalıklara eşlik edebilir" dedi

Antioksidanlar tarafından zengin olan bu baharat, yaşlanma karşıtı özellikler de içeriyor. İşte kalp krizi riskinizi azaltan baharat ve faydaları…

Diyabet ve kalp rahatsızlıkları için yaygın olarak kullanılan bazı ucuz ilaçların ciddi akıl hastalıklarına da iyi geldiği ortaya çıktı. İngiltere'de University College London (UCL) üniversitesinin araştırmasına göre, psikolojik rahatsızlıkları olup, kalp ilaçlarını kullanan hastalar arasında tedavi için hastaneye yatırılanların sayısında azalma oluyor.

İletişim ömrü uzatıyor Bilim insanları 7304 kişinin hayatını gözlemledi ve sevdiği insanlarla sık sık vakit geçiren insanların daha sağlıklı olduğunu ortaya koydu. İletişimin ömrü uzattığını belirten araştırmacılar aktif bir yaşam süren insanların hayatın anlam ve önemini daha iyi kavradıklarını söylüyor.

Başkasının kulaklığını kullanmayın! Nasıl ki başkasının diş fırçasını kullanmamanız gerekiyorsa, başkasının kulaklığını da kullanmamanız gerekiyor. Konu ile ilgili bilgiler veren Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Akın Zengin, önemli uyarılarda bulundu.

Rahim ağzı kanseri hakkında doğru sanılan 7 yanlış Kadın Hastalıkları ve Doğum / Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Görgen, Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Haftasında, hastalık ile ilgili doğru sanılan yanlışları sıraladı.

‘Şişkinlik önemli hastalıkların işareti olabilir’ Şişkinlik, gaz ve geğirmenin toplumda sık rastlanan şikayetler olduğunu belirten Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Filiz Akyüz, "Gözle görülür anormallikler yok iken bu şikayetler hassas bağırsak sendromu, fonksiyonel hazımsızlık gibi fonksiyonel hastalıklara eşlik edebilir" uyarısında bulundu.

İngiltere'de yapılan yeni bir araştırma, sabahları erken kalkan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin, geç kalkanlara kıyasla daha az olduğunu ortaya koydu.

Estetik Cerrah Serdar Bora Bayraktaroğlu, plasenta yemenin gençleştirdiği yönündeki iddiaların bilimsel olmadığını açıkladı. Bayraktaroğlu, “Dünyaca ünlü yıldızların plasenta yiyerek gençleştiği iddiaları kanıtlanmış değil. Olsa olsa psikolojik durumdan

FOL: Folik asit nedir? Folik asit eksikliği ne anlama gelir? Folik asit, suda çözünebilen bir B-9 vitamini formudur. Tüm genetik materyalin bir parçasını oluşturan nükleik asitin yapımında anahtar bir bileşendir. Peki folik asit eksikliği ne anlama gelir? Folik asit eksikliğinde belirtileri ve daha fazlası haberimizde...

Yorgunluğa sebep olan 20 etken Günümüzde birçok kişinin şikayeti olan yorgunluğun birçok sebebi olabiliyor. Konu ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Haluk Sargın, depresyondan kansızlığa kadar yorgunluk hissine sebep olan etkenleri sıraladı.

Gün içerisinde ne yiyeceğimizle ilgili onlarca seçenek önümüze sunuluyor. - Sayfa: 1

Oturmak bize iyi gelmiyor. Metabolizmamız yavaşlamaya, kaslarımız insüline karşı direnç oluşturmaya, kolesterol dengemiz bozulmaya, mitokondrilerimiz aptallaşmaya başlıyor.

TÜRK Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, ülkelere göre uyku alışkanlıklarını açıkladı. Türk insanının yüzde 50'sinin yan yattığını, genellikle de sağ tarafa yatarak uyuduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz, En...

Türk bilim insanı Doç. Dr. Can Küçük, 'agresif' kansere dönüşme riski tahmin edilemeyen iki 'öncül' hastalıkla ilgili projesiyle 'Küresel Araştırma Ödülü'ne layık görüldü.

Size iyi haberlerimiz var. Daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam için büyük paralar harcamaya gerek yok. İşte günlük hayatınızın kalitesini artırmak için düşük bütçeli dokuz basit yöntem.

47 yaşındaki Amerikalı oyuncu Mark Wahlberg, Instagram'da hayranlarıyla formunu nasıl koruduğunu paylaştı. Wahlberg, sabah 2:30'da yarım saat duayla başlayan ve ağır vücut geliştirme egzersizleri ve altı öğün yemekle devam eden tipik bir gününü anlattı.

Her hafta soğuk suda yüzmeye başlayan genç bir kadın, kullandığı tüm antidepresanları bıraktığını söylüyor. İngiliz tıp dergisi British Medical Journal'de yeni yayınlanan bir araştırma da soğuk suda yüzmenin depresyon tedavisinde etkili olabileceğini savunuyor.

İskorbüt nedir? İskorbüt hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi… Dermansızlık, zayıflama ve kanama gibi belirtileri olan iskorbüt hastalığı hakkında merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz... İskorbüt nedir? İskorbüt hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi.

Pasif agresif kişilerin en belirgin 14 özelliği Pasif agresif kişilerin genel özelliklerinden bahseden Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, bu kişilerin görünürde öfkeli değillermiş gibi olduklarını ve öfkelerini dolaylı yoldan ifade ettiklerini belirtti.

Göbek eriten formül Prof. Dr. Mehmet Öz’den kolay zayıflama tüyoları. Diyet yaparken en zor yağ yakılan bölgelerin başında göbek bölgesi gelirKalın bir belden ince bele geçiş yapmak isteyenler bu önerilere kulak versin.

Sıcak hava etkisini göstermeye devam ederken doğru serinleme yöntemlerini bilmek önem kazanıyor. Peki bugüne kadar kulağımıza çalınan yöntemler ne kadar doğru?

ABD'de binlerce kişiyle yapılan ve 25 yıla yayılan yeni bir araştırma, çok düşük karbonhidratlı beslenmenin yaşam beklentisini 4 yıla kadar düşürebileceğine işaret ediyor. Ancak bu yeni çalışma, karbonhidrat tüketiminin ılımlı bir şekilde azaltılmasının - ya da etten bitkisel protein ve yağlara geçilmesinin daha sağlıklı olduğunu gösteriyor.

Bilim insanlarının yeni bir araştırması, elektronik sigaraların hayati önemdeki bağışıklık sistemi hücrelerine zarar verdiğini ve bu sigaraların daha önce düşünüldüğünden daha zararlı olabileceğini ortaya koydu. Araştırma, İngiltere'deki Birmingham Üniversitesin'den Prof. Dr. David Thickett öncülüğünde bir ekip tarafından gerçekleştirildi ve sonuçları tıp dergisi Thorax'ta yayımlandı.

Tayland'da mağaradan kurtarılan 12 erkek çocuk ile antrenörleri, yeraltında bulaşıcı hastalıklara neden olan organizmalara maruz kalmış olma ihtimali nedeniyle karantinaya alındı. Peki, bu çocuklar hangi hastalıkları taşıyor olabilir ve bu hastalıkların ciddilik derecesi nedir?

Tayland'ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde mağarada kaybolan çocuklar, 9 gün sonra sağ bulundu ama mahsur kaldıkları yerden çıkarılamadılar... Çocukları çıkarmak için çalışmalar yürüten kurtarma ekibinden bir dalgıç hayatını kaybetti. Bölge tehlikelerle dolu. Çocukların mağaradan çıkabilmeleri için en az dalgıçlar kadar iyi yüzmesi gerekiyor... Çocuklar günler sonra ailelerine mektup yazdı. Her birinin başka bir hikayesi var.

Yağ bezesi (Lipoma) nedir? Yağ bezesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi Ülkemizde çoğunlukla yağ bezesi olarak bilinen lipoma nedir? Çoğunlukla sırt, boyun, saçlı deri, kollar ve bacaklarda kendini gösteren lipomların nedenleri, belirtileri ve tedavisi...

Hayatta kalmak, vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri karşılamak için her gün yemek yememiz gerekiyor. Ancak yemekle olan ilişkimizin zaman içinde değişmesi sağlığımızı derinden etkileyebilir.

Bilim insanları, vücudun kanserli hücreleri "yemesini ve yok etmesini" sağlayan bir ilaç üretti. İlacın fareler üzerinde denemelerinin başarılı olduğu belirtildi.

ABD'li Profesör Matthew Walker, misyonu olan bir adam: Hepimizi yatağa, uyumaya yolluyor. Elinde de uykuyu ertelemenin sağlığımızı sabote ettiğini gösteren sağlam veriler var. Walker'ın mesajı net: Daha kısa uyku, daha kısa ömür demek.

Bugün Babalar Günü. Klinik Psikolog Serkan Elçi, babanın ailedeki rolünü ve çocuğun gelişimi üzerindeki önemini anlattı. Elçi, baba ile kurulan ilişkinin, çocuğun ileride kuracağı yaşantıda etkisi olduğunu söylüyor

Çocuklarının iyi bir yaz tatili geçirmesini isteyen ailelerin ilk tercihlerinden biri spor oluyor. Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Dr. Murat Şahin bu konuda aileleri uyardı: Sağlık kontrollerini yaptırın

Yaz sıcaklarında migren ataklarına karşı 10 öneri Türkiye'de yaklaşık 12 milyon migren hastası olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Nebahat Bilici, yaz aylarında atak riskinin arttığını belirtti. Sıcaklık artışı nedeniyle oluşan şikayetlerden korunmanın mümkün olduğunu belirten Bilici, migren ataklarına karşı 10 öneri sıraladı.

ALS’yi yavaşlatan ve durduran ilaç, FDA onayı aldı Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına son yıllarda geliştirilen tedavi yöntemleri hastalar için umut olurken, ALS’yi yavaşlatan ve durduran ilaç, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı.

Gülümsemek insanın diğer insanlarla etkileşimini sağlayan en önemli araçlardan biridir. Peki, ya bunu yapamıyorsanız?

Nijerya’da 19 kişi kolera nedeniyle öldü Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da kolera salgını nedeniyle en az 19 kişi hayatını kaybetti.

Zona hastalığı (Gece yanığı) nedir? Zonanın nedenleri, belirtileri ve zona tedavisi Halk arasında gece yanığı olarak da bilinen ve şiddetli ağrılara yol açan zona hakkında merak edilenleri haberimizde bulabilirsiniz... Zona nedir? Zona hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi...

ABD'li bilim insanları yeni bir tedavi deneyerek ileri evre meme kanseri hastası 49 yaşındaki bir kadını kurtardıklarını söyledi. 90 milyar akyuvar enjekte edilen Judy Perkins'te, 2 yıl sonra kanserden eser kalmadı.

Times'ta yer alan bir haberde, eğitim görülen süre ne kadar uzarsa, görme yeteneğinin o kadar çok zarar gördüğü tezinin bilimsel bir araştırmayla kanıtlandığı belirtiliyor. 68 bin kişinin genetik bilgilerinin incelendiği araştırmaya göre uzun süre kapalı mekanlarda kalmak da miyopa yol açabileceği vurgulanıyor.

Prostat kanseri riski yüksek erkekleri belirleyen tükürük testinde ilk denemelere başlandı. Yeni DNA testiyle, her 100 erkekten birinde görülen ve yüksek kanser riskine işaret eden genetik değişikliklerin olup olmadığı tespit edilmeye çalışılıyor.

Sinüzit nedir? Şiddetli baş ağrısı yapan Sinüzit belirtileri ve tedavi yolları Sinüzit, genellikle bir enfeksiyondan kaynaklanan sinüslerin şişmesidir. Sinüzit hakkında bilmek istediğiniz herşeyi haberimizde bulabilirsiniz...

Topa kafa atmak tehlikeli mi? Aileler dikkat! Çocuğunuz futbol oynarken sağlığından olmasın. The Telegraph gazetesinde yayınlanan habere göre sürekli topa kafayla vurmak beyinde ciddi hasarlara neden oluyor. İşte sizler için derlediğimiz haberin detayları.

İngiltere’de yaşayan Sian Williams, 200 milyonda bir görülen tek yumurta üçüzleri doğurdu. Tamamen aynı olan Jorgie, Belle ve Olivia bebeği karıştırmamak için ilginç bir yöntem bulan Sian Williams ve baba Aaron Palfrey, bebeklerin karışmasını önlemek için ayak baş parmaklarını farklı renkte ojelerle boyuyor.

Kadınlar acil servise gittiğinde doktoru görmek için daha uzun süre beklediği gibi, erkeklere kıyasla daha az etkili ağrı tedavisi görüyor.

Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları, obeziteyi önlemek için okul kantinlerini düzenliyor. Artık okullara giren tost ve poğaçalar küçülecek. Araştırmalara göre de Türkiye'de 7-8 yaş grubu çocukların yüzde 22.5'i fazla kilolu ve obez.Hürriyet'ten Meltem

Bazıları diğerlerine göre kilo vermekte neden daha fazla zorlanır? Kilonuzu etkileyen faktörler neler? BBC'nin belgeseli obeziteyle mücadele yöntemlerini inceledi.

Yemeği yanlış zamanda mı yiyoruz? Ya da yemek saatleriyle ilgili alışkanlıklarımızı vücut saatimize göre değiştirirsek daha sağlıklı olabilir, kilo verebilir miyiz?

İtalyan bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre yürüyüş, koşu gibi bacakları çalıştıran egzersizler beyin sağlığına katkıda bulunuyor, bacaklarını hareket ettirmeyen kişilerin beyninde sinir kök hücreleri azalıyor ve yeni sinir hücrelerinin oluşumu yavaşlıyor.

Besin alerjisi hakkında bilinmesi gerekenler Son zamanlarda sıklıkla tartışılan bir konu olan besin alerjileri hakkında bilgiler veren Türkiye Alerji ve İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, "Besin alerjilerinin bir kısmı zamanla kayboluyor. Besin alerjisi sanıldığı kadar yaygın değil." dedi.

‘Kaya tuzu değil, rafine edilmiş iyotlu tuz tüketin’ Prof. Dr. Canan Karatay'ın kaya tuzu ile ilgili açıklamaları uzmanların tepkisini çekmeye devam ediyor. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Türkiye'deki iyot eksikliğine dikkat çekerek, rafine edilmeyen ve içeriği net olarak bilinmeyen kaya tuzu gibi tuzların kullanılmamasını, bunun yerine rafine edilen iyotlu sofra tuzlarının tüketilmesi önerdi.

Çölyak hastalığı nedir? Belirtileri, tedavisi ve dikkat edilmesi gerekenler… Çölyak hastalığı nedir? Nasıl belirtiler gösterir? Her yönüyle Çölyak hastalığı haberimizde! Bağışıklık sisteminin aşırı tepkisinin neden olduğu ve bilinen bir tedavisinin veya ilacının olmadığı, Çölyak hastalığının bilinmeyenleri merak edilenleri her yönüyle bu haberimizde...

Neden aşırı terleriz? Aşırı terleme (Hiperhidroz) ne demektir? İşte belirtileri ve tedavisi… Sıcakların artmaya başladığı ilkbahar özellikle de yaz aylarında karşılaştığımız fizyolojik bir olay olan terleme normal bir durumdur ve kişiyi fazla rahatsız etmez. Ancak aşırı terleme kişinin günlük ve sosyal aktivitelerini olumsuz etkileyen ve hayatı zorlaştıran bir problemdir. Peki aşırı terleme (hiperhidroz) ne demektir? Neden aşırı terleriz? İşte tedavisi ve belirtileri