| Bilim | Teknoloji | Sağlık | İş Dünyası | EğitimKanser uzmanları, bazı bitkisel ilaçların kanser hastalarının tedavisini olumsuz etkileyebileceği, bu nedenle doktora danışmadan alternatif bitkisel ilaçlara yönelmemek gerektiği uyarısında bulundu. Bu tür ilaçların kemoterapi ve hormon tedavisinin etkisini azaltabileceği ve yaraların iyileşmesini geciktirebileceği belirtiliyor.

Dikkat! ‘Akciğer kanseri riskini 30 kat artırıyor’ Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, "Sigara içen bir bireyin tüm yaşamı boyunca sigara içmemiş bireye göre akciğer kanseri geliştirme oranı 10-30 kat fazladır. Ağır sigara içen bir bireyin riski yüzde 30'lara çıkarken hiç sigara içmeyen bir bireyin akciğer kanserine yakalanma riski yüzde 1'den daha düşüktür. Kanser riski sigara sayısı, sigara içme süresiyle de yakın ilişki göstermektedir" açıklamasını yaptı.

“Diyabete yakalanmadan önlem almak kolay ve ucuz” | İşte diyabeti önlemek için yapılması gerekenler… 14 Kasım ‘Dünya Diyabet Günü’ kapsamında açıklama yapan Prof. Dr. Gülten Kaptan, “Hasta olmadan önlem almak kolay ve ucuzdur” uyarısında bulundu. Hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenmenin diyabete neden olduğuna dikkat çeken Kaptan, “Önlenebilir ve tedavi edilebilir olmasına rağmen diyabet hızla yayılıyor. Öyleyse hareketli olalım, beslenmemize dikkat edelim, aşırı yağ ve karbonhidrattan kaçınalım. Kilo ve tansiyonumuzu takip edelim. Bu konuda bilinçlenelim ve bilinçlendirelim” diye konuştu.

Grip aşısıyla ilgili yeni gelişme! Sanofi Pasteur Türkiye ve Avrasya Bölge Başkanı Emin Turan, 2019-2020 sezonu için geniş kapsamlı koruma sağlayan 4'lü grip aşısının dağıtımına ekimde başlandığını belirterek, "Yarından itibaren yıl sonuna kadar partiler halinde aşı tedariğine devam edilecek" ifadesini kullandı.

İstanbul ve Tekirdağ'da onlarca kişi zehirlendi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, besin zehirlenmelerinin ıspanaktan değil, yabani otlardan kaynaklandığını tespit ettiklerini söyledi. Koca, "Vatandaşlarımız sebzeleri otlardan iyi ayıklayıp, iyi yıkasınlar" dedi. Son dönem yaşanan zehirlenmelerle ilgili bilinenleri beş başlıkta derledik.

Yumurtalık rezervi nasıl anlaşılabilir? Kadın Hastalıkları, Doğum ve tüp bebek uzmanı Prof. Dr. Hakan Yaralı 18 Ekim Dünya Menopoz Günü’nde Anti Müllerian Hormon (AMH) testinin doğurganlık açısından önemine ve menopoz yaşını öngörmedeki güncel yerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Saç dökülmesi için hangi bölüme/doktora gidilir? Saç dökülmesi, kalıtım, hormonal değişiklikler, tıbbi durumlar veya kullanılan ilaçların sonucu olabilir. Herkes saç dökülmesi sorunu yaşayabilir, ancak erkeklerde daha yaygındır. Peki, Saç dökülmesi için hangi bölüme/doktora gidilir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

Fransa'da bir laboratuvarda denenen dış iskelet (eksoskeleton) teknolojisiyle, felçli olan bir hasta kollarını ve bacaklarını hareket ettirdi. 30 yaşındaki soyadının açıklanmasını istemeyen Thibault, 2 yıl sonra ilk adımlarını atmanın "ayda yürümeye" benzediğini söyledi. BBC Sağlık Muhabiri James Gallagher'ın haberi.

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, sezeryanla doğum yapan kadınların bir sonraki doğumlarını normal yolla yapması, hem anne hem de bebek için riskleri yükseltiyor. Ancak uzmanlar, tekrar tekrar sezeryanla doğum yapmanın da başka riskleri olduğuna dikkat çekiyor.

DNA’nızı koruyun Harvard Üniversitesi’nden Dr. William Li, doğru beslenme yöntemleriyle hastalıklardan korunmanın yolunu 5 formülle anlattı. Bu formüllerden sonuncusu DNA’yı korumak...

Japonya’da 100 yaş üstü nüfus 71 bini aştı Japonya Sağlık Bakanlığı, ülkede yaşı 100'ün üzerinde olanların nüfusunun 71 bini geçtiğini bildirdi. Ülkede en yaşlı kadın 116, en yaşlı erkek ise 112 yaşında.

Otizm nedir? Otizm belirtileri nelerdir? Otizm spektrum bozukluğu gelişimsel bir bozukluktur, yani bir çocuğun beklendiği gibi gelişmemesi, örneğin konuşma geliştirmek veya beklenenden daha sonra sürünmeyi öğrenmek gibi belirtilerin ortaya çıkması anlamına gelir. Dolayısıyla, yenidoğanlarda göze çarpan birkaç otizm belirtisi vardır. Ancak, bir bebek iki aylık, dört aylık, altı aylık, dokuz aylık ve bir yaşında beklenen gelişimsel kilometre taşlarına ulaşamazsa, bu ilk otizm belirtilerinden biri veya başka bir gelişimsel durum olabilir. Şimdi, Bebeklerde otizm belirtileri nelerdir? Gelin hep birlikte bir göz atalım…

Belçika'da hamlie kadınlarla yapılan bir araştırmada plasentalarda hava kirliliği partikülleri bulundu. Uzmanlar, hamilelerin işlek caddelerden uzak durmasını tavsiye ediyor.

ABD'nin Missouri eyaletinde 40'lı yaşlarında bir erkek, doktorlarının elektronik sigara kullanmaya bağlı olduğunu açıkladığı bir akciğer hastalığı sebebiyle hayatını kaybetti. Bu, ABD'deki sağlık birimleri yetkilileri tarafından elektronik sigara sebebiyle olduğu açıklanan 8. ölüm.

Fransa'da Haziran ve Temmuz'da görülen sıcak hava dalgasında toplam 1,435 kişinin öldüğü açıklandı. Sağlık Bakanı, Agnes Buzyn, ölenlerin yarısının 75 yaşın üzerinde olduğunu söyledi.

TÜRKİYE'de kozmetik ve boya sanayinde de en önemli bitkilerden birisi olan kapari bitkisi, Mersin'in sahil kenarlarında doğal ortamda yetişiyor.

Karın bölgesinden rutin bir ameliyat geçiren 72 yaşındaki hasta bu nedenle birçok kez hastaneye gitti, yeni ameliyatlara girdi ve kan nakilleri yapıldı. Norfolk bölgesindeki James Paget Hastanesi, yaşananların ardından hasta bakım sürecinde değişiklikler yapıldığını açıkladı.

Malatya’da 7 hastaya aynı anda kök hücre nakli yapıldı Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde (TÖTM), Türkiye'de ilk defa aynı anda 7 hastaya kök hücre nakli yapıldı. Hastane Başhekimi Ali Beytur, bugüne kadar hastanede 700 hastaya kök hücre nakli yapıldığını belirterek, merkezin şu anda 12 hastaya aynı anda nakil yapacak kapasitede olduğunu söyledi. 

Okul stresi uyurgezerliğe davetiye çıkarıyor! Uyku bozukluğu hastalığı olarak nitelendirilen uyurgezerlik en sık çocukluk çağında görülüyor. Özellikle 12 yaş ve öncesinde her 5-6 çocuktan birinde rastlanan uyurgezerliği tetikleyen unsurların başında ise okul ve sınav stresi geliyor. Nöroloji Uzmanı Doç. Burcu Örmeci aileleri uyararak, "Anne babalar çocuklarını iyi okullara gönderebilmek için sabahın karanlığında servise bindiriyor, çocuk saatlerce yol gitmek zorunda kalıyor. Özellikle lise öncesi çağda çocuk açısından başarı değil sağlık ön planda tutulmalı" dedi.

Egzersiz hangi hastalıkları önlüyor? SBÜ Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadriye Çetinkaya Öneş, "Uygun dozda ve sürede yapılan egzersiz, birçok kronik hastalığın oluşumunu önleyebiliyor. Parkinson ve alzaymır hastalıklarının da düzenli egzersizle yavaşlatılabileceğini destekleyen araştırmalar var" şeklinde konuştu.

Dermatolog Prof. Dr. Nahide Onsun, “Herkes için zararlı olan fazla güneş altında kalmak deri kanseri riskini artırdığı gibi sedef hastalarında şiddetli yinelemelere neden olabiliyor” dedi.

Sistit yani mesane iltihabı, dış ortamdaki bakterilerin idrar yolundan ilerleyerek idrar kesesine ulaşması ile ortaya çıkıyor. Kadınlarda erkeklere göre 4 kat daha sık görülen hastalığın görülme sıklığı yazın artıyor.

‘Bayramda eti öğlen yiyin!’ İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Osman Erk, ‘Bayramda kahvaltıda kavurma, akşam yemeğinde et yemeyin. Eti sadece öğlen bol salata ya da sebzeyle tüketin’ dedi ve önemli bilgiler verdi.

Mehmet Öz’den ömrü uzatan sağlık reçetesi Yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yaparak uzun ve sağlıklı yaşam için ilk adımı atmanız mümkün. Tabii doktor kontrollerinizi aksatmadan. İşte Mehmet Öz’den, ömrü uzatan basit ve etkili 10 tüyo...

İçme sularında var… Böbrek rahatsızlıklarına neden oluyor Bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırma, içme suyunun içerisindeki florürün gençlerde böbrek ve karaciğer hastalıklarına neden olabileceğini gösterdi. Florür maddesi diş çürüklerine karşı etkili olduğu ve diş minelerini güçlendirdiği için birçok ülkede toplu içme suyu kaynaklarına eklendiği belirtiliyor.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yener, klimaların düzenli temizlenmemesinin hastalıklara yol açabileceğini, aksi takdirde hastalıklara neden olabileceği uyarısında bulundu

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, içme suyunun içerisindeki florürün gençlerde böbrek ve karaciğer hastalıklarına neden olabileceğini gösterdi. ABD’deki Mount Sinai Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmalarda, kanda bulunan yüksek orandaki

Kümes hayvanlarının eti meme kanseri riskini düşürebilir Kümes hayvanlarının etini tüketmenin meme kanseri riskini azaltabileceği bildirildi.

Sağlıklı bir yaşam için günde 10 bin adım atmak gerektiğine dair haberleri herkes duymuştur. Peki bu hedefin ardında yatan bir araştırma var mı?

Çıban neden çıkar? Belirtileri ve tedavisi… Ciltte stafilokok denilen bakterinin meydana getirdiği enfeksiyon sonucu oluşan iltihap, irin birikimine çıban denir. Peki, çıban neden çıkar? Belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde...

Kadının süt bezlerini gösteren illüstrasyon Twitter'da yüz binlerce beğeni aldı. Görseli korkutucu bulup 'Artık memelerimi istemiyorum' yorumunu yapan da vardı, emzirdiği için resimde kendi deneyimlerinden bir parça bulan da. Bazıları ise erkek anatomisi resimlerine kadınlarınkine göre neden daha fazla rastlandığı sorusunu ortaya attı.

Patates A,C,K,B6 ve E vitaminleri içermektedir, bunun yanında folatlar açısından da zenginidir. Ancak patates kabuğunun da en az patates kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Patates kabuğunun faydalarınıöğrenince bir daha çöpe atmak istemeyeceksiniz.

Tiroit fonksiyonun etkin çalışmasında sağlıklı beslenme ve sağlıklı işleyen bir sindirim sistemi büyük önem taşır. Sağlıklı bir tiroit işlevini desteklemenin en etkili yollarından biri sağlıklı beslenmedir. Dr. Sinan Akkurt Trioit fonksiyonlarını iyileştiren besinleri açıkladı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eksal Kargı, Önerilen çeşitli krem ve bazı cihazların kullanımı, yara izinin dış görünümünde belli ölçüde düzelme sağlayabilir ancak hiçbir zaman yok edilemez. dedi.

Ağızları tatlandıran siyah kuru üzüm, kolesterolü düşürür. Bu hastalığın kalbe zarar vermesini engeller. Kansızlığı bitirir. Kemik erimesi hastalığına şifa olur. Saçların erken beyazlamasını engeller. Kanı temiz tutar. Böbrekleri temizler.

Yemeklere verdiği lezzetin yanı sıra sağlımıza da kattığı faydalar son derece mükemmel olan sarımsak, çiğ bir şekilde tüketildiğinde güçlü bir ilaçtır. Peki doğal şifacı sarımsağı bir hafta boyunca bal ile tüketirsek ne olur? İşte bal ve sarımsak karışımının mucizevi etkisi...

Bol su içmenin cildi güzelleştirdiği söylenir. Bu iddiayı destekleyen bilimsel veriler var mı?

Araştırmacılar, uykuyla ilgili yaygın kabul gören söylentilerin. sağlığımıza ve moralimize zarar verdiğini, yaşamımızı da kısalttığını söylüyor. BBC Sağlık ve Bilim Muhabiri James Gallagher'ın haberi.

Belçika’da 5G internet projesi radyasyon riski nedeniyle durduruldu Belçika'da 5G hızındaki kablosuz internet sağlayacak pilot proje planı, halk sağlığını olumsuz etkileyebileceği nedeniyle durduruldu. Dünyada bu teknolojilerin sağlık üzerindeki etkileri konusunda tartışmalar devam ederken, Belçika'da alınan karar şüphelerin artmasına sebep olacak. "Brüksel halkı kobay değildir" şeklinde konuşan Brüksel Çevre Bakanı Celine Fremault, yayılan radyasyon miktarı konusunda şüphelere yer bırakmamak gerektiğine dikkat çekti. Türkiye ise 2016 yılından itibaren 4,5G'ye geçti.

Çay ve kahve için akciğer kanseri uyarısı ABD'de yapılan araştırmada, sigara içmeyenler için günde iki ya da daha fazla fincan kahvenin, akciğer kanseri riskini yüzde 41, iki ya da daha fazla bardak çayın da yüzde 37 oranında artırdığı gözlendi.

2019 Küresel Hava Durum raporu, havadaki zehirli maddelere uzun süreyle maruz kalmanın çocukların ortalama yaşam beklentisini 20 ay kısalttığını ortaya koydu. Rapora göre hava kirliliğine bağlı ölümlerin en çok görüldüğü Güney Asya'da çocukların ortalama yaşam süresi ise 30 ay kısalıyor.

Beslenme bağlantılı ölümleri inceleyen araştırmaya göre, ömrün kısalmasında en büyük rol oynayan besin tuz. Uzmanlar, sağlıklı yaşam için tam tahıllı, lifli gıdalar, meyve ve sebze tüketiminin artırılması gerektiği tavsiyesinde bulunuyor.

Vücuttaki B12 vitamini eksikliğinin 5 belirtisi B12 vitamini eksikliği nasıl belirtiler verir? Kimler daha dikkatli olmalı? İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem İngeç, B12 eksikliği ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Stres vücuda neler yapar? Prof. Dr. Yeşim Erbil, en önemli sağlık sorunları arasında yer alan kronik stresin vücutta ciddi hasarlara yol açarak, birçok hastalığı tetiklediğine dikkat çekti ve şunları söyledi.

‘Şifayı doktorda değil sanal ortamda arıyoruz’ MÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, "İnternet kullanıcıları hastalıkları daha çok sanal ortamda aramakta, vücudundaki en ufak bir noktadan ya da bezeden şüphelenmekte ve doğrudan konuyu internette ya da sosyal medyada aramaktadır." diyerek bu şekilde çare arayanlar için "önüne geçilmez sağlık sorunlarıyla karşılaşabilmektedir" yorumunu yaptı.

Ağız kokusu sebepleri nelerdir? Ağız kokusuna ne iyi gelir? Ağız kokusu kişinin kendisini ve çevresindeki insanları rahatsız eden en önemli sıkıntılardan biridir. Mide problemleri, yediğimiz gıdalar ve diş hijyeninin yeterli olmaması ağız kokusuna yol açan etkenlerden bazıları. Peki, ağız kokusu sebepleri nelerdir? Ağız kokusuna ne iyi gelir? Merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz...

Uykunun insanın yaşam kalitesini olumlu etkilediğini gösteren çok sayıda bilimsel çalışma var. Bununla birlikte halen birçok insan için uykuya dalmak ya da kaliteli bir uyku çekmek çok kolay olmuyor. Uyku kalitesini artırmak için neler yapabiliriz?

ABD'nin Houston kentinde Thelma Chiaka adlı bir kadın, dokuz dakika içinde altı bebek dünyaya getirdi. Chaika ve dördü erkek, ikisi kız olan altızların sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı.

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nde taze ve kurutulmuş kayısıdan besin değeri artırılmış jelibon üretildi. Dr. Öğretim Üyesi İncilay Gökbulut tarafından yaklaşık 2 aylık çalışma sonucu üretilen jelibona Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından üretim metodu patenti verildi.

İnsanın vücut saati, metabolizması ve sindirim sistemi karmaşık bir etkileşim içinde. Bu nedenle sadece ne yediğimiz değil, ne zaman yemek yediğimiz de önemli.

Boğaziçi Üniversitesinden glokoma ‘dur’ diyen teknoloji Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde geliştirilen biyosensör teknolojisi, önlenebilir kalıcı görme kaybına yol açan glokom hastalığının en büyük sebebi olan göz içi tansiyonunun seyri ve kontrolünde hekimlere ve hastalara önemli avantaj sağlayacak.

İnsan beyninin 9 gizemi Her gün yeni özellikleri keşfedilen insan beyni vücudumuzdaki en komplike organ. 11-17 Mart Beyin Farkındalık Haftası kapsamında bilgiler veren Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Geysu Karlıkaya, beynin gizemleri hakkında bilgiler verirken önemli öneriler de sıraladı.

Dondurulmuş gıdada bu hatayı yapmayın! Sakın mutfak tezgahında çözülmesini beklemeyin! Dondurulmuş gıdaların oda sıcaklığında, özellikle mutfak tezgahında çözdürüldüğünde son derece hızlı bir şekilde bakteri üreteceğini belirten Prof. Dr. Şükrü Karataş, "Örnek olarak bir gıdanın içinde beş yüz bin bakteri varsa bu bir saat içinde iki milyon bakteri olur" dedi.

Tamamlayıcı tıp araştırmalarında gönüllü hakları belirlendi Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları alanlarında insanlar üzerinde bilimsel araştırma yapılmasına ve gönüllülerin haklarının korunmasına dair usul ve esaslara ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye’nin ilk ‘Obez Marketi’ açıldı Türkiye'nin ilk 'Obez Marketi' açıldı. Market, ‘Korkunç Fırsatlar Ve Dehşet Kampanyalar’ sloganıyla çalışacak. Peki bu marketin amacı ne?

Pulmoner alveoler mikrolitiazis nedir? Pulmoner alveoler mikrolitiazis nedenleri, belirtileri ve tedavisi… Genellikle 40 yaş öncesinde tespit edilen, ilerleyici nefes darlığı ve öksürük gibi belirtiler gösteren Pulmoner alveoler mikrolitiazis nedir? Pulmoner alveoler mikrolitiazis nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde...

TÜRK doktorlarının yaptığı araştırma D vitamini ile kas eklem ağrısı arasında yakın ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre kas ve eklem ağrısı yaşayanların yüzde 74'ünde D vitamini eksikliği görüldü.

Laktik asit birikimi nedir? Laktik asit birikimi neden olur? Laktik asit birikimi nasıl önlenir? Egzersiz yaparken, kendinizi fazla zorlamaktan kaçının. Bu yaralanma ve laktik asit oluşumuna neden olabilir. Peki, laktik asit birikimi nedir? Laktik asit birikimi neden olur? Laktik asit birikimi nasıl önlenir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

Eczacılardan ‘reçetelere etken madde yazılsın’ talebi Reçetelerde ilaç ismi yerine ilacın etken maddesinin yazılmasını talep eden eczacılar, bu sayede devletin ilaç harcamalarının en az yüzde 20 düşebileceğine dikkat çekti. Konu ile ilgili açıklama Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, "Kronik hastaların ilaç raporlarına yaklaşık 10 yıldır etken madde yazılıyor. Bunun çok olumlu faydaları görüldü. Aynı yöntemin reçetelerde de uygulanması hem eczacı hem hekim hem de SGK için yararlı olacaktır" dedi.

Genetik hastalıkları 1 saatte tespit etmeyi başardı Çalışmasını dünyada ve Türkiye'de sık görülen genetik hastalıklarda başlatan Prof. Dr. Onay, hazırladığı yazılımla, ailesel Akdeniz ateşi, Akdeniz anemisi, kistik fibrozis ve ailesel meme kanserini kısa sürede tespit etmeyi başardı. Yapay zeka ve geliştirdiği hızlı test kitlerini kullanan bilim adamı Prof. Dr. Onay, genetik hastalıkların günler süren belirlenme süresini 1 saate indirdi.

HPV nasıl bulaşır? (4 Mart Dünya HPV Farkındalık Günü) Prof. Dr. Polat Dursun, rahim ağzı kanserinin dışında, vulva, vajina, penis kanseri, anal kanserler ve baş boyun kanserlerine de yol açabilen ve cinsel yolla bulaşan Human papilloma virüsünün (HPV) tüm dünyayı tehdit ettiğini söyledi.

Erciyes Üniversitesince tarımsal verim ve kaliteyi artırmak amacıyla şeker pancarı köklerinden toplanıp izole edilerek hazırlanan bakterinin, kimyasal gübre kullanımını yarıya indirmesi hedefleniyor.

Gripten korunmak hakkında önemli ipuçları veren Dr. Fatih Öner Kaya, geçen aylarda gribe yakalanmayanların mart ayında salgın tehdidiyle karşı karşıya olduklarını söyledi

Hazır kıymalardan alınan numunelerin neredeyse tamamının yabancı maddeyle dolu olduğunu söyleyen Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, “Hazır kıyma almayın. Kıymayı kasaptan çektirerek alın, içinde ne olduğunu görün” tavsiyesinde bulundu.

İnsülin direncini kırmadan kilo vermek imkansız Çağın salgın hastalığı obezite insülin direnciyle gelişen çok önemli bir sorun... Beslenme ve Diyet Uzmanı Hale Taşgın, insülin direnciyle başa çıkma yollarını şöyle anlattı.

‘Önlem alınmazsa 2050’de on kişiden biri işitme engelli olacak’ SBÜ Rektör Yardımcısı Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Gerek, "2050'ye kadar gerekli önlemler alınmazsa 900 milyondan fazla insanın, başka bir deyişle her on kişiden birinin işitme engeline sahip olacağı tahmin edilmektedir." dedi.

İnsan sağlığı üzerinde önemli etkisi olan B12 vitamini bazı yiyeceklerde yüksek oranda bulunur. Bu besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi, vücudun ihtiyaç duyduğu B12 vitaminini karşılamasını sağlar. Peki B12 hangi besinlerde bulunur, faydaları nelerdir?

Alzheimer ve Parkinson, doğru beslenerek önlenebiliyor. Dr. David Perlmutter, zeytinyağının gücüne değiniyor. “Bu mucize yağ, Parkinson riskini yüzde 50 azaltır” diyor

‘Maskeli’ hipertansiyona dikkat! Unutkanlığı artırıyor Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi iç hastalıkları uzmanı Mert Eşme ve arkadaşları tarafından yürütülen araştırmada, tanısı konulmamış ve tansiyonu gün içinde belirli zamanlarda yüksek seyreden "maskeli" hipertansiyon hastalarının unutkanlık seviyelerinin daha yüksek olduğu belirlendi.

Güzel bir uyku için 8 altın kural Uyku problemleri birçok kişinin hayatını zorlaştırıyor.Verimsiz ve bölünmüş uyku beraberinde yorgunluk, stres, mutsuzluk ve iş hayatında başarısızlık getiriyor. Peki hangi unsurlar uykusuzluğa neden olur? Kaliteli bir uyku için neler yapılmalı? Dünyaca ünlü futbolcuların uyku hocası Nick Littlehales kaliteli uyku için ipuçları verdi...

Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir? Türk Gastroenteroloji Derneği (TGD)’nin Toplumsal Farkındalık Projeleri kapsamında “Farkında Ol, Geç Kalma!” sloganı ile yapılan Sindirim Sistemi Hastalıkları Halk Bilgilendirme Toplantılarına Kocaeli ve Bursa’da devam edildi. Toplantılarda halkın önemli sindirim sistemi hastalıkları konusunda bilinçlenmesi sağlandı. 

Magnezyum içeren besinler nelerdir? Magnezyum, enerji, uyku ve kan şekeri ve hormon dengesinin desteklenmesine yardımcı olan önemli bir mineraldir. Peki, Magnezyum içeren besinler nelerdir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

Cilt hastalıkları nelerdir? Cilt hastalıklarının nedenleri ve belirtileri… Cilt hastalıklarının çoğu küçük olsa da, diğerleri daha ciddi bir sorunu gösterebilir. Cilt hastalıklarının çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Şimdi, cilt hastalıkları nelerdir? Cilt hastalıklarının nedenleri ve belirtileri ile merak edilen tüm detayları haberimizde açıklamaya çalışacağız…

Topuk kanından ‘binlerce’ genetik hastalık belirlenebilecek Dr. Özge Ceyhan Birsoy başkanlığında ABD'de yürütülen bilimsel araştırma ile dünyaya gözlerini yeni açan bebeklerin kan örnekleri üzerinde yapılacak DNA incelemesi sayesinde, sadece yenidoğan taramalarında bakılanlar değil genetik bozukluktan kaynaklanan binlerce hastalık da tespit edilebilecek.

Yiyeceklerin besin değerini düşüren 12 hatalı alışkanlık Yiyeceklerinizin kalitesi kadar pişirme şekli de besin değerini etkiliyor. Konu ile ilgili bilgiler veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker, 12 önemli pişirme ve tüketme alışkanlığına değindi.

Göz iltihabı nedir? Göz iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi… Genellikle virüs veya bakteri enfeksiyonundan kaynaklan göz iltihabı nedir? Göz iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde...

Ciltte pigment bozukluğu nedir? Pigment bozukluğunun nedenleri, çeşitleri ve tedavisi… Ciltte pigment bozukluğu cilt renginin değişmesine yol açan bir durumdur. Pigment bozukluğunun nedenleri, çeşitleri ve tedavisi hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde…

Toplu taşımada sağlıklı kalma rehberi: Otobüs, metro ve metrobüste hastalıktan korunma önerileri… Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayanların işlerine en hızlı şekilde ulaşmak için kullandıkları metro, metrobüs, tramvay, vapur, otobüs gibi toplu taşıma araçları, havaların soğumasıyla birlikte pek çok hastalığın yayılma alanı da oluyor. Hastane Derindere İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Raylaz’la toplu taşıma araçlarını kullananların sağlıklarını korumak adına dikkat etmesi gerekenleri anlattı...

Defalarca kilo alıp vermenin kalbi yorduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatmagül Yılmaz Öztürk, aç kalarak kilo vermenin daha çok kilo aldırdığını söyledi.

Ankara'da, Bilnur ve Metin Aydın çiftinin 3 çocuğundan 9 yaşındaki Ecrin, 40 günlükken eve gelen misafirin öpmesi sonucu ortaya çıktığı öne sürülen 'pnömokok' virüsünün yol açtığı menenjit ve sonrasında gelişen 'serebral palsi' hastalığına yakalandı. Ecrin, anne ve babasının çabasıyla sürdürülen tedavi sonucu ağır engelli olarak hayata tutundu.

İngiltere'de tıp tarihine geçecek bir olay yaşandı. Hamile bir kadının bebeği, hayati problemi olduğu için ana rahminden alınıp ameliyat edildi. Ameliyat sonrası rahme geri yerleştirilen bebek ile tarihi bir olay gerçekleşmiş oldu.

Masaj, sıkılmış meyve-sebze suları, bitkisel çay veya oruç yoluyla detoks yapıp vücudu toksinlerden arındırmak oldukça ilgi gören bir uygulama. Peki detoksun gerçekten işe yaradığına dair herhangi bir veri var mı?

ABD'deki Rutgers Üniversitesi'nde yapılan araştırmada "aşırı" alkol tüketmenin, özellikle vücudun biyolojik saatini ve stresle başa çıkmayı kontrol eden genlere zarar verdiği ortaya çıktı. Araştırmaya göre bu hasar daha da çok alkol almaya neden oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2016-17 yıllarında dünya çapında kızamık vakaları yüzde 30 arttı, kızamık nedeniyle ölenlerin sayısı 2017'de 111 bine ulaştı. Peki, salgın riskini artıran faktörler arasında önemli bir yeri olan yanlış algılar ve inançlar neler?

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth 92 yaşında, ancak yine de yılda birkaç bin iş toplantısını ziyaret edip ciddi hükümet kararları alabiliyor. Sadece sağlığı iyi olduğu için değil aynı zamanda profesyonel tıbbi yardım aldığı için kendini iyi hissediyor...

Danimarkalı bilim insanları, korkutan bir çalışmaya imza attı. Araştırmaya göre, kedi kumundan ve etten yayılan bir parazit akıl hastalığını tetikliyor.

Vücudumuzun kontrol mekanizması beyin. Elimizi oynatmamız, düşünmemiz ve aklınıza gelebilecek her türlü faaliyet, beynimizin sorgusundan geçmeden gerçekleşmiyor. İşte bu yüzden hem günümüz hem de yaşlılığımız için, beyin sağlını korumak zorundayız. Bunun ilk kurallarından biri de beyne yararlı yiyecekler...

Uzmanlar, çoğumuzun dolabında olup, her gün tükettiğimiz ancak kansere sebep olabilen 14 yiyeceği sıraladı. Kanser riskine karşı uzak durmamız gereken besinler neler? İşte çağımızın korkunç hastalığı kansere sebep olan 14 besin...

Vücuda giren mikroplar, enfeksiyonların ana sebebini oluşturuyor. Dr. Michael Greger, sarımsak, kırmızı soğan ve elma yiyerek bağışıklığın güçleneceğini söylüyor.

Stres, endişe ve kaygıların yol açtığı depresyon her ne kadar yetişkinlere özgü bir problem olarak görülse de çocuklarda da depresyon bulgularına rastlanıyor. Çocukların kaygısız dünyasını bir endişe evrenine çeviren depresyonun ortaya çıkmasının birçok nedeni olsa da her şeyin önce ailede başladığını söyleyen Nöroloji Uzmanı Mehmet Yavuz, çocuklarda depresyonu anlatıyor.