| Bilim | Teknoloji | Sağlık | İş Dünyası | EğitimAdana Seyhan Devlet Hastanesi'nde ameliyattan çıkan hastaların yetersiz oda gerekçesiyle bekleme salonlarında yatırıldığı iddia edildi. Hastane Başhekimi Dr. Halil Nacar ise iddiaları reddederek, "Ameliyat yapacağımız hastayı serviste yatıracak yerimiz olmasa ameliyathaneden çıkartmayız" açıklamasında bulundu.

Türk Toraks Derneği, Türkiye’nin hava kalitesini ortaya koymayı hedefleyen bir bildiri yayımladı. Buna göre; Türkiye'nin havası en kirli şehri Amasya olurken, en temiz ili ise Artvin oldu.Yapılan çalışmada 1 Ocak ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı’nın kamuoyuna açık verileri partikül madde (PM 10) yönünden analiz edildi.

Mardin’de yaşayan M. ve N. Boz kardeşler, albino hastalığıyla dünyaya geldi. Kızlarının hem albino hem de duyma ve konuşma engelli olduğunu söyleyen anne Y. Boz, "İlginç sesler çıkarıyorlar. Dişlerini birbirine sürtüyorlar” dedi

Sevdiğimiz bazı yiyeceklerin nasıl yapıldığını öğrendiğimizde içimiz kalkabilir. Maya özütü (marmite), jelatin ve şeker pekmezinin ortak özelliği nedir? Üçü de başka bir yiyecek veya içeceğin türev ürünüdür. Maya özütü biranın, jelatin etin, pekmez ise şekerin.

Nasıl uyuduğunuzu karakterinizi ele veriyor Uyku üzerine araştırma ve analizler yapan uzmanlara göre, 6 ortak uyku pozisyonu ile farklı kişilikler birbiriyle ilişkili...

Hangi yiyecekler tarihi geçince de yenebilir? Hangi yiyecekler tarihi geçince de yenebilir? ABD'nin Boston kentinde sadece tarihi geçmiş yiyecekler satan bir süpermarket açılacak.

Bu yiyecekleri asla dondurucuya koymayın! Dondurucular bir çok yiyecek için elbette güvenli bir saklama yöntemi. Ancak hepsi için değil. Hangi yiyecekler dondurucuya konulmamalı. Haberimizden okuyabilirsiniz.

Bedenen formumuzu etkileyen en önemli faktörlerden biri, yaptığımız egzersiz miktarından çok, kendimizi diğer insanlarla nasıl kıyasladığımız.

Çevre Çalışma Grubu, 2004 yılından beri her yıl açıkladığı "Kirli Düzine" listesini bu yıl da yayımladı. Yayımlanan listeye göre; en kirli yiyecekler arasında çilek bulunuyor. İkinci sırada ise ıspanak bulunuyor. Sadece iç karartıcı bir tablo paylaşmayan Çevre Çalışma Grubu, bir de "Temiz 15" kılavuzu yayımladı.

2016 yılı sonbaharında New York'un Whitestone bölgesinde mahalle sakinleri bir evin bahçesinde kurumak üzere asılmış çok sayıda et görünce şoke olmuştu. Kokudan ve fare tehlikesinden şikâyet ediyorlardı. Ev sahibi bu etlerin, Çin'e özgü olduğunu ve yemek üzere kurutulduğunu söyleyince mahalleliler yetkililere başvurdu.

1000 çeşit ham besin maddesini inceledikten sonra araştırmacılar vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli besin maddelerini sıraladı. Bu gıdaların özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki makaleye tıklayınız.

Niçin aşılanması gerektiğini soran insanlara, bu kısa canlandırmayı gösterin. Aşı olmak istemeyen insanlardan en çok duyduğunuz sorulardan biri şudur: “Ama etrafımdaki insanlar aşı olmuşsa,...

İyi haber! Geçtiğimiz ay, hipokampüsünüzün muhtemelen yeni beyin hücresi üretmediğini söyleyen bir makale vardı. Ancak şimdi yeni bir araştırma yapıldı ve evet, kendisi hâlâ...

Maymunların alışverişle ilgili stratejileri insanın paraya karşı tutumunu açıklamada nasıl yardımcı olabilir?

Narkolepsi nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri… Kadınlara göre erkeklerde daha sık görülen, toplum içinde görülme sıklığı 2 binde bir olan ve beyinde “Hypocretin” maddesinin eksikliğinden kaynaklanan yanı zamanda kişide konsantrasyon güçlüğü ve bellek sorunlarına da yol açan Narkolepsi nedir? İşte Narkolepsi ile ilgili bilmeniz gerekenler...

Çilek ile karbonatı ezin dişlerinize sürün! Değişimi göreceksiniz! Gerek zamanın gerekse çay, kahve ve sigara tüketiminin etkisi yüzünden sararan dişleri beyazlatmak için kullanabilceğiniz karbonatla hazırlanmış diş beyazlatıcı tarifler...

Limonlar sayısız faydalarına rağmen yeterince ilgi görmüyorlar. İnsanlar daha çok soda içerken sodaya limon ekletiyorlar. Limon suyunun faydalarını öğrendikten sonra hemen her gün limon suyu içmek isteyeceksiniz.

Düşük kalorili tatlandırıcılar içeren diyet içecekler kilo kaybına yarıyor mu? Yoksa sağlığa zararlı mı? BBC Sağlık ve Bilim Muhabiri bu sorunun yanıtını aradı.

İngiltere'de sağlık sisteminde ciddi tıkanıklıklar yaşanıyor. Kuzey İrlanda'da yaşayan 14 yaşındaki Megan ve ailesi, ameliyat için en erken bir yıl sonraya randevu verilince Türkiye'deki özel bir hastanede tedavi olduğunu BBC'ye anlattı.

Her sabah poğaça yiyenler bu habere dikkat! Bir tane poğaçanın 450 kalori olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Esra Çelakıl, her sabah işe giderken sağlıklı kahvaltı yerine poğaça alanlara önerilerde bulundu

Böbrek sağlığı nasıl korunur? Türkiye'de böbrek yetmezliği sorununun görülme oranında önemli bir artış olduğunu belirten Doç. Dr. Ender Özden, böbrek sağlığı ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Türkiye'nin ilk kapalı böbrek naklini ve ilk doğum kanalından böbrek naklini gerçekleştirilen Özden, tuz tüketimi konusunda uyardı.

ABD'de bulunan Stanford Üniversitesi Tıp Bölümü'nün yaptığı bir araştırmaya göre stres başlı başına hücreler üzerinde meydana getirdiği değişiklikler yüzünden kilo almanıza sebep olabiliyor.

ABD'nin Los Angeles kentinde bir mahkeme, kahve zinciri Starbucks ile üç kahve şirketinin daha, ürünlerine kanser uyarısı koyması gerektiğine hükmetti.

Gün geçtikçe D vitamini eksikliğinin sağlığınızı ne kadar olumsuz etkilediği ortaya çıkıyor. Kalsiyum emilimini hızlandıran ve kemiklerinizin gelişmesini sağlayan D vitamini, özellikle dişleriniz ve iskeletiniz için çok önemli. Çoğu kişinin yeterince alamadığı vitaminlerden en önde geleni.

Pahalı ilaçlar ağrılardan ve hastalıklardan korunmanın tek çözümü değil. Bazen ihtiyacınız olan tek şey elinizdekileri düzgün şekilde değerlendirerek derdinize kendinizin çözüm bulmasıdır. Birçok ev yapımı yani alternatif tıp olarak adlandırılan sağlıklı çözümler hastalığınız ya da rahatsızlığınızda size yardımcı olabiliyor. Bunlardan en doğal olanlarını ve en çabuk yanıt verenlerini seçip sizlerle paylaşmak istedim. Listemde sekiz adet yararlı yöntem var.

Buzluğun içine bozuk para koymak hayat kurtarıyor Diyelim ki, uzun süreli bir tatile çıkacaksınız ve evde olmayacaksınız; fakat evde yiyecekleriniz var ve onları atmak istemiyorsunuz. Çözüm şu: buzluğa bozuk para koymak!

Dikkat! Soluk cilt ve dökülen kaş, hastalık habercisi olabilir Dermatoloji Uzmanı Dr. Canan Öztürk, sadece aynaya bakarak bazı hastalıkların belirtilerini görebileceğimizi söylüyor. Örneğin çoğumuzun ciddiye almadığı soluk cilt, tırnak kırılması ya da kaş dökülmesinin ardında önemli bir hastalık yatıyor olabilir. İşte dikkat etmeniz gereken belirtiler...

Bu, insan bedeninin bize ne ilk, ne de son sürprizi. Bilim insanlarının buluşları arasındaki en büyüleyici, aynı zamanda en korkutucuları, kendi vücudumuzdakiler olmalı.

Bilim insanları insna vücudunda daha önce varlığı bilinmeyen yeni bir organ keşfetti. 'İnterstitium' adlı organın insan vücudundaki 80 organ arasında en hacimlisi olduğu ileri sürüldü. Bilim insanları bu organ üzerindeki çalışmaların kanserin insan vücudundaki yayılmasını daha iyi anlamayı sağlayacağını umuyor.

Türk bilim insanları Antarktika’ya 2. kez çıkarma yaptı. 28 kişilik heyet, -16 derecede 20 gün boyunca kansere çare arayacak. Kıtada bulunan yosun, liken ve çiçekli bitkiler üzerinde inceleme yapılarak anti-kanser etkilerinin olup olmadığı tespit edilecek

Elektronörofizyoloji (ENF) alanında çalışan bazı sağlık dernekleri, Sağlık Bakanlığı onayı ve denetiminde olmayan kurslarla sertifika dağıtıyor. Lise mezunları ya da hiç sağlık eğitimi olmayan kişiler bile 2-4 günlük kurslarla teknisyen sertifikası alabiliyor ve hastanelerde sözleşmeli personel olarak çalışabiliyor. Fundanur Öztürk'ün haberi.

Çorapla uyuyanlar bu habere dikkat! Ayaklarınızı sıcak tutarken farkında olmadan sağlığınızdan olmayın Kış aylarında bir çok kişi geceleri çoraplarını çıkarmadan uyumayı tercih ediyor. Peki çorapla uyumak sağlık sorunlarına yol açar mı?

Nasır nedir, belirtileri nelerdir? Nasır nasıl geçer? İşte tedavisi… Nasır, aslında bir deri sertleşmesidir. Derinin kendini savunmak amaçlı yaptığı deri katmanlarını arttırmasından oluşur. Her cins, boy ve birçok farklı şekilde ortaya çıkabilen nasırlar kişide ciddi sıkıntılara sebep olurlar. Genellikle ayak bölgesinde oluşan nasır nedir? Nasır belirtileri nelerdir? Nasır nasıl tedavi edilir? İşte tüm sorularınızın yanıtları ve korunma yöntemleri...

Yanlış bir şekilde hazırlanıp yendiğinde bazı normal yiyecekler zehire dönüşebilir.

İşte hileli ürünlerin tam listesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar, çikolata ve enerji içeceğinin yer aldığı 173 firmaya ait 282 parti ürün kamuoyuna açıklandı.

Enerji içeceği içtikten sonra vücudumuzda neler yaşanıyor? Enerji içecekleri sanıldığı gibi vücuda enerji verir mi? İşte enerji içeceğinin insan vücuduna etkileri...

Milyonlarca erkeğin en büyük komplekslerinden biri olan 'kellik' tarihe karışıyor. Japon bilim insanları, 10 yıl içinde kelliğe son verecek bir yöntem geliştirdiklerini ileri sürdü.

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü neden 21 Mart’ta kutlanıyor? Down sendromu nedir? Birleşmiş Milletler, toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 21 Mart'ı resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanıdı. Peki Down Sendromu Günü neden 21 Mart'ta kutlanıyor? Down sendromu nedir?

Dikkat! Meme kistleri kansere dönüşür mü? Meme kistleri ile ilgili bilgiler veren Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Çağatay Çifter, bu kistlerin kanser riski içerip içermediği konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Beyin tümörleri ciddi hastalıklardır. Ancak beyninde tümör taşıyıp hayatına hiçbir şey yokmuş gibi devam eden şanslı insanlar da bulunmaktadır. Bu şanslı insanlar sadece yüzde 1’lik bir orana sahip olsalar da zamanında tespit edildiğinde ameliyatla bu ...

İntörn doktorlarla yapılan anketin sonuçlarına göre, katılımcılar yaşamlarından memnun değil. Bu memnuniyetsizliğin nedeni büyük oranda tıp eğitimi. Bu dönemde birçok sorunla karşılaştıklarını belirten doktorlar, intörnlükteki teorik eğitimlerin meslek...

Dokuz ülkeden 250 plastik su şişesinde yapılan araştırma, hemen hemen hepsinde plastik parçacıklar bulunduğunu ortaya koydu. Az miktardaki plastiğin sağlığı nasıl etkilediğine dair araştırmalar devam ediyor.

Prof. Dr. Canan Karatay uyardı! Çok meyve tüketenler bu habere dikkat Bursa 16'ncı Kitap Fuarı'nın ikinci gününde okurlarıyla buluşan Prof. Dr. Canan Karatay, aşırı meyve tüketiminin zararlı olduğunu söyledi.

Çağımızın hastalığı: Açıklanamayan kısırlık Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nadide Korkut, günümüzde açıklanamayan kısırlık durumunun çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin önündeki en büyük engel olduğunu belirtti ve nedenlerini anlattı.

Güne zinde başlamanın 3 yolu Mevsim geçişini yaşadığımız bu günlerde, birçok kişi sabahları uyanmakta zorluk çekiyor. Peki güne zinde başlamak için nelere dikkat etmek gerekiyor? Yrd. Doç. Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, beslenmenin önemine değinerek önemli bilgiler verdi.

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi cep telefonları, çevremizdeki radyasyon kaynaklarından sadece biri. Cep telefonlarının yaydığı radyasyonun tehlikeli olduğu görüşü yaygın.

‘Çocuklarınıza antibiyotik vermeden önce iki kez düşünün’ "Her enfeksiyona antibiyotik gerekmez" diyen Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nejat Narlı, çocuklara antibiyotik verilmesi konusunda daha da hassas olunması gerektiğini söylüyor. İşte nedeni...

Bir zararı daha çıktı! Diş gıcırdatmanıza sebep oluyor! Diş gıcırdatması nasıl geçer? Gündelik hayatta yaşanan stres sadece geceleri değil, gün içerisinde de diş sıkmalarına ve gıcırdatmalarına neden oluyor. Peki gece ve gündüz diş gıcırdatmaları nasıl önlenir?

Görünmez tehlike: Mikroplastikler Şampuanlar, deterjanlar, yüz temizleme ürünleri, diş macunları, kıyafetler, çantalar, ayakkabılar, araba lastikleri ve hatta bazı gıdalar... Kullandığımız bütün bu ürünler ya mikroplastik içeriyor ya da kullandıkça çevreye mikroplastik saçıyor. Yani hepimiz göremediğimiz bu plastikleri yiyoruz, içiyoruz, soluyoruz ve doğaya salıyoruz. Mikroplastiklerle ilgili bilimsel araştırmalar yapan Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Meral Yurtsever, bir an önce konunun bilincine varmazsak karşılaşabileceğimiz felaketleri sıraladı ve plastik ayak izimizi azaltabilecek öneriler verdi.

Çankırılı kadınlar, lösemili çocukları sevindirmek amacıyla organik iplerle ördükleri oyuncakları LÖSEV'e gönderecek..

Tokat'ta, "IL-21 eksikliğinin tanımlandığı dünyadaki ilk hasta" olarak literatüre geçen 15 yaşındaki Tuncay Görmez, rahatsızlığı yüzünden sık sık hastaneye yatmak ve eğitimini de evinde sürdürmek zorunda...Tokat'ta, "IL-21 eksikliğinin tanımlandığı dünyadaki ilk hasta" olarak literatüre geçen 15 yaşındaki Tuncay Görmez, bağışlık sistemindeki zayıflık nedeniyle sık sık hastaneye yatmak ve eğitimini de evinde sürdürmek zorunda kalıyor.

Bilim insanları, korneadaki hasarı iyileştirebilen göz damlası geliştirdi. Ayrıca nanodamla olarak adlandırılan buluş ile hayvanlarda kısa mesafe görüş ve uzun mesafe görüş kalitesinin artırılması sağlandı.Shaare Zedek Sağlık Merkezi ile Bar-Ilan Üniversitesi Nanoteknoloji Enstitüsü ve Geliştirilmiş Gereçler departmanı tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen projede korneadaki hasarı iyileştirebilen göz damlası geliştirildi.

Düzenli olarak spor yapmanın, sağlıklı kalmanın başlıca koşullarından biri olduğu söylenir. Peki egzersiz, vücudumuz üzerinde nasıl bir etki yaparak daha sağlıklı olmamızı sağlıyor?

Alüminyum tencereler bunamaya yol açıyor Hafızanızla ilgili sorunlar mı başladı? Unutkanlığınız büyük bir problem haline mi geldi? Artık günlük işlerinizi bile yapamaz durumda mısınız? Nöroloji Uzmanı Doktor Eser Buluş uyardı. Eğer cevabınız ‘evet’ ise demans yani bunama kapınızda olabilir…

Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, "Eğer soğanın tamamını tüketemiyorsanız yarısını saklayayım yarın kullanırım demek olmaz. Salataya doğrayın, yeyin. Ama buzdolabında sakladığınız zaman ciddi şekilde zehirliyor" açıklamasında bulundu

Kestane şekeri tarifi, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kışın en çok sevilen tatlı tarifleri arasında yer alır. Kışın bitmiş tükenmiş enerjinize, enerji katmak için evinizde sağlıklı bir şekilde kestane şekeri tarifi hazırlayabilirsiniz. İşte bursa kestane şekerinden hiçbir farklı olmayan kestane şekeri tarifi…

Ellerimiz ve tırnaklarımız dış etmenlere çok açık halde.

PembeNar.Com ekibi olarak kış aylarında sapasağlam ayakta durabiliyorsak bir sebebi de bu muhteşem içecek. Ekibimizden Büşra Köksal'ın özel tarifi grip ve soğuk algınlığı belirtileri baş gösterdiği anda içildiğinde boğazınızı yakarak iyileşmeyi hızlandırıyor, belirtileri hafifletiyor.

İnsanoğlunun ölümsüzlüğe ulaşacağı tarihi açıkladı Ünlü fütürist Dr Ian Pearson İngiliz basınına verdiği bir demeçte insanoğlunun ölümsüzlüğe ulaşacağı tarihi açıkladı. Benzer bir iddia geçtiğimiz yıllarda Teknoloji devi Google’ın baş fütüristi Ray Kurzweil'dan da gelmişti.

Eklem kireçlenmesinin sebepleri nelerdir? Özellikle yaşlılık döneminde en sık görülen sağlık sorunlarından biri olan osteoartrit yani eklem kireçlenmesi, kıkırdak dokunun yıpranmasıyla ortaya çıkıyor. Konu ile ilgili bilgiler veren Dr. Yüksel Büküşoğlu, kireçlenmenin sebeplerini ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü İlter "Teknoloji transferi kapsamında dün ihalemiz yayınlandı. Hepatit A aşısını Türkiye'de on yıl içerisinde üreteceğiz. Peşinden hepatit B su çiçeği ve beşli karma aşı gelecek. Türkiye aşı üssü olacak" dedi. - Anadolu Ajansı

TÜBİTAK destekli proje kapsamında biyoyazıcılarla üretilecek deri çipi sayesinde, ilaç geliştirmede hayvan ve insan denek kullanılmasının önüne geçilmesinin yanı sıra çalışmalarda yaşanan zaman ve ekonomik kayıplar en aza indirilecek. - Anadolu Ajansı

Yapay renklendiricilerde büyük tehlike Nörolog Doç. Dr. Hatice Balaban, yapay renklendirici bulunan yiyecekleri tüketen çocuklarda, 7 ila 10 puan kadar zeka gelişiminin düşüklük olduğunu söyledi. İşte yapay renklendiricilerin diğer zararları...

Saraçoğlu: Ağrı Dağı’ndan çaldıkları bitki, 4.8 milyar dolar değerinde Prof. İbrahim Saraçoğlu Ağrı Dağı'ndan çalınan bitkilerle ilgili konuştu: Antibiyotik yapılıyor ve değeri 4.8 milyar dolar.

Hipertansiyon nedir? Hipertansiyonun belirtileri nelerdir? Türkiye'de neredeyse her 3 kişiden birinde hipertansiyon sorunu görülüyor. Uzmanlar, ilerleyen yaşla birlikte bu oranın daha da arttığını belirtiyor ve birçok kişinin de hipertansiyon hastalığına sahip olduğunun farkında olmadığını vurguluyor. Konuyla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Sabri Demircan, hipertansiyonun ABC'sini sıraladı: Hipertansiyon nedir, en çok kimlerde görülür, tedavisi var mı? İşte hipertansiyon sorunu ile ilgili bilmeniz gerekenler...

Cipsler, çikolatalar, şekerler ve diğer çok işlenmiş gıdaların kanserle ilişkisi olabilir mi? Fransız araştırmacılar, çok işlenmiş gıdalarla kanser arasında bir ilişki olduğunu öne sürdüler. Ancak diğer bilim insanları doğrudan bir ilişki kurulabileceği konusunda şüpheli.

ABD'de H3N2 gribi ve zatürree nedeniyle 4 bin 64 kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Komisyonu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, böyle bir tehdidin Türkiye’de olmadığını vurguladı ve “Bu yıl Türkiye’de H3N2 ile ilgili bir risk gözlemlenmedi" dedi.

Kısa ve uzun dönemli hafızayı güçlendirmenin çok basit bir yöntemi var; bu yöntem öğrencilerin de Alzheimer hastalarının da işine yarıyor.

Fiyatı altınla yarışıyor, faydası saymakla bitmiyor! Hücre yenileyici özelliği olan Arı sütünün fiyatı altınla yarışıyor. İşte arı sütünün bilinmeyen faydaları...

Tiryakileri hayata bağlayan takvim (9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü) Bir adet sigarada 4 binden fazla kimyasal var, sigara tiryakiliği Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ‘tedavi edilmesi gereken bir hastalık, sigara kanser dahil birçok öldürücü hastalığın en büyük tetikleyicisi... Peki bırakmak istiyorsanız ne yapmalısınız? Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle, sigara bırakma konusunda motive edecek bir takvim paylaştı.

2018 doğum parası ne kadar? Kimler alabilir, başvuru nasıl yapılır? Devletin annelere desteği olan doğum parası ücreti 2018 yılı için ne kadar olacak? Doğum parası nereden alınır? Kimler, nasıl doğum parası alır? Başvuru nasıl yapılır? İstenen belgeler nelerdir? 

İngiltere'de Cambridge Üniversitesi'nden bilim insanları, tabağınızdaki yemeklerin kanserin büyüme ve yayılma hızını etkileyebileceğine dair kanıtların arttığını olduğunu söylüyor. Hayvanlar üzerinde yapılan ve Nature dergisinde yayınlanan araştırmalara göre meme tümörleri asparajin olmadan büyümekte zorlandı.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Bekir Erol, ikna ederek sigarayı bıraktırdığı hastalarından topladığı izmarit ve paketleri odasındaki cam kutunun içinde saklıyor.22 yıldır Kardiyoloji Uzmanı olan Dr. Erol, mesleğini sürdürürken bir yandan da tiryakilere sigarayı bıraktırmak için mücadele ediyor.

Michigan State University'den araştırmacıların, Nil Nehri erkek çayır sıçanları (tıpkı insanlar gibi gündüz etrafta dolaşır ve geceleri uyurlar) üzerinde yürüttüğü çalışmada; dört hafta boyunca loş ışığa ve parlak ışığa maruz bırakılan sıçanların (Arvicanthis niloticus) beyinleri incelendi.

Gıda ürünlerinin etiketlerinde hangi bilgilerin yer alacağı konusundaki tartışmalar, glüten, genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) ve hormonların zararları hakkında yazılıp çizilenler ilginç sonuçlar doğuruyor.

Sağlıklı ve yeterli uyku, şeker yeme isteğinizin azalmasını dolayısıyla daha sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmanızı sağlayabilir. Bilim insanları uykunun beslenme bozukluklarından kaynaklanan sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğunu düşünüyor. Ancak bu konuda yapılan araştırmaların sayısı çok fazla değil.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Genel Direktörü Yukiya Amano, kanser tanı, önleme ve tedavi hizmetlerine daha fazla erişme çağrısı yaptı. AA'nın haberine göre; gelişmekte olan ülkelerde kanserden muzdarip milyonlarca insan hala etkili önleme, tarama, erken teşhis ile tedaviden yoksun bulunduğuna dikkat çeken IAEA Genel Direktörü Yukiya Amano, Dünya Kanser Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "28 Afrika ülkesinde tek bir radyoterapi makinesi bulunmamaktadır" dedi.

4 Şubat Dünya Kanser Günü'nde Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2015 yılında küresel çapta 8.8 milyon kişinin kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Mayıs 2017 verilerine göreyse, Türkiye'de her 5 ölümden 1'i kanserden.

İspanya'da yapılan araştırmada düzenli olarak kullandığımız ayçiçek yağı ve balık yağının karaciğer yağlanmasına neden olduğu ortaya çıktı.İspanyol bilim insanlarının yaptığı araştırmada ayçiçek ve balık bağlarının karaciğer iltihabını tetiklediği ortaya çıktı.

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD) Başkanı Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam, Türkiye’de yıllık 3 milyar dolar olarak hesaplanan kanser tedavisi maliyetlerinin 2030’da en az 3 katına çıkmasının beklendiğini bildirdi. Gazete Habertürk'te yer alan habere göre; Sağlam, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de her yıl 148 bin yeni kanser tanısı konulduğunu, yılda 90 binden fazla kişinin de buna bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Hollanda'da çatışma bölgelerinde görev yaparken yaralanan ve travma sonrası stres bozukluğu yaşayan askerlerin tedavisinde, ekstazinin etkin maddesi MDMA kullanılıyor. Uzmanlara göre araştırmanın sonucu "gerçek olamayacak kadar güzel".

Obeziteyle mücadele konusunda önemli çalışmalara imza atan Nişantaşı Obezite Enstitüsünden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Birsen Öztürk, obeziteye çocukluk çağlarında müdahale edilmesi gerektiğini söyledi. Özellikle çocukluk çağında yaygın görülmeye başlanan obeziteye karşı etkin mücadelenin, bir devlet politikası olarak benimsenmesi planlandı.

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, elektronik sigaranın kanser ve kalp hastalığı riskini artırabileceğini yazdı. Gazete birinci sayfasından duyurduğu haberinde hastalıklarda artış vakalarının 10 yıl içinde görülebileceğini bildirdi.

Hollanda ve Almanya'da egzoz gazı testleri için insanların kobay olarak kullanıldığı ortaya çıktı. İnsanlar üzerinde yapılan egzoz gazı testinin, Hollanda'nın öncülüğünde İskoçya'da halen sürdürüldüğü açıklandı.

Besinler sperm kalitesini etkiliyor Erkeklerin sperm sayısının son 50 yılda yarı yarıya azaldığını belirten Op. Dr. Seval Taşdemir, "Besinler yaşam biçimi kadar sperm kalitesini etkiliyor. Güçlü bir afrodizyak olan istiridye ve kırmızı et türevleri sperm kalitesini önemli ölçüde yükseltirken, aşırı yağlı, fast-food gibi yiyecekler ise spermlerin sayısına ve hareketliliğine kötü yönde etki ediyor" dedi.

Zatürrenin en temel 4 belirtisi Dünyada her yıl 4 buçuk milyon insanın hayatını kaybetmesine sebep olan zatürre, çoğu kez grip hastalığı ile karıştırılıyor ve bu da tedavide geç kalınmasına sebep oluyor. Hastalıkla ilgili önemli bilgiler aktaran Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Zekai Tarım, zatürre tedavisini ve grip arasındaki farkı, zatürreden korunmanın yollarını anlattı.

Panik atak aniden nükseden yoğun stres ya da korku ile gelen, kişiye göre sık sık tekrarlama eğilimi gösterebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.Özellikle insanların içinde bulunduğu koşulların ve karşılaşılan güçlüklerin, panik atağın beraberinde getirdiği krizleri tetiklediği ve artırdığı bilinmektedir.

Kanserin erken teşhis edilmesi tedavi süreci için oldukça önemlidir. Siz farkında olmasanız da ufak gördüğünüz rahatsızlıklar kanserin habercisi olabilir. Peki, kanserin bilinmeyen belirtileri nelerdir?

Kanseri sodyum bikarbonatla (kabartma tozu) tedavi ettiğini iddia ederek bir hastasının ölümüne neden olan İtalyan doktor Tullio Simoncini 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. İtalya'da meslekten ihraç edilmiş olan Simoncini , Arnavutluk'ta doktorluk yapmayı sürdürüyordu.

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yavuz Dizdar, ciğerin faydalarına dikkat çekti. Ciğerin içerisindeki vitamin, mineral ve proteinin insan vücudu için gerekli ne varsa hepsini içerdiğini söyledi. Dr. Dizdar, 'Çünkü karaciğer vücudun metabolizma merkezi, döngünün bütününü o yapıyor. İçerisinde vitaminleri depolama kapasitesi var, kıymetli olan yanı bu. Bu açıdan da etten üstündür. Eti yediğin zaman protein alırsın, ciğeri yediğin zaman protein, vitamin dahil pek çok şeyi alırsın. Aklınıza gelebilecek her türlü besleyici şey ciğerde var. Ciğer, çocukların alması gereken bütün vitamin, mineral ve proteini içerisinde bulunduruyor. Bizim çocukluğumuzda ana beslenme unsurlarından bir tanesiydi net hatırlıyorum. Çocukların gelişimine katkı sağlıyor.'