| Bilim | Teknoloji | Sağlık | İş Dünyası | EğitimSergio Canavero: İlk kafa nakli denememiz başarılı oldu Dünyanın ilk kafa nakli yapmak istemesiyle adını duyuran İtalyan cerrah Prof. Dr. Sergio Canavero: Cansız bir beden üzerinde ilk kafa naklini başarılı bir biçimde gerçekleştirdik.

‘Türkiye antibiyotik kullanımında dünya birincisi’ (18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü) Türkiye'de gereksiz antibiyotik kullanımı sorunu alarm vermeye devam ediyor. Henüz vatandaşlarımızda bu konuda farkındalığın oluşmadığını belirten uzmanlar, bu sorunun yarattığı ve yaratacağı pek çok tehlikeyi anlatmaya devam ediyor. Konu ile ilgili bir çağrı da KLİMİK'ten geldi.

‘Mavi ışık, göz sağlığını tehdit ediyor!’ Nasıl korunabiliriz? Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Dilek Uzer, akıllı cihazların ekranlarından yayılan mavi ışıkla ilgili uyarılarda bulundu. Uzer, günlük hayatımızın bir parçası olan bu cihazlardan nasıl korunabileceğimizi de açıkladı. 

Akciğer sönmesi (Pnömotoraks) nedir? Uzun boylu ve zayıf erkekler dikkat! Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan, pilot ve dalgıçların yanı sıra uzun boylu, zayıf ve hafif kambur olan erkekleri etkileyen 'akciğer sönmesi' ile ilgili uyarılarda bulundu: Belirtileri kalp krizi ile karıştırılabilir!

Kırmızı pancarın 5 önemli faydası Kırmızı pancar yemenin tam zamanı. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, posasından suyuna kadar her haliyle sağlık için oldukça faydalı olan kırmızı pancarın suyunu günde bir bardak içilmesini önerdi. Doğru oranlarda tüketildiğinde kırmızı pancarın Alzheimer gibi hastalıklardan korunmada etkili olabileceğini belirten Ozman, önemli bilgiler verdi.

İsveç'te 3,4 milyon kişiyi kapsayan çok kapsamlı bir araştırma yapıldı. Araştırma, köpek sahiplerinin kalp ve damar hastalıklarından ölme riskinin daha az olduğunu ortaya koydu.

Yemekten sonra yüzmek gerçekten de krampa veya sancıya neden olur mu?

İşte başlıyoruz… Elon Musk‘tan MIT‘ye ve ABD Savunma Bakanlığı‘na kadar herkes beyin implantlarını araştırdığından, bu gibi cihazların insanların doğal yeteneklerini artırmasına yardımcı olmaya hazır...

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), insan vücudunda dijital olarak izi sürülebilen ilaca onay verdi.

Şimdi bunun niçin işe yaradığını biliyoruz. Yeni araştırma, düşük kalorili beslenme düzenlerinin hayvanlardaki tip 2 diyabeti tersine çevirdiği mekanizmaları ortaya çıkarıyor. Eğer bu etkiler...

Almanya'da yaşayan 9 yaşındaki Hassan, yıllardır vücudunun yüzde 80'ini açık yara görünümüne dönüştüren bir hastalıkla mücadele ediyordu. "Kelebek çocuk" lakaplı Hassan İtalya'da geliştirilen bir teknikle tedavi oldu. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi. Nature dergisinde yayımlanan makaleye göre, "Junctional epidermolysis bullosa (JEB)" adlı, ölümcül olabilen bir genetik hastalıktan mustarip olan Hassan'ın bebekliğinden itibaren vücudunda yaralar oluşmaya başladı.

Aşırı şeker tüketiminin Alzheimer hastalığı sürecini çok daha hızlandırdığı ve bu hastalığa zemin hazırladığı ortaya çıktı....

El titremesi, ciddi nörolojik hastalıkların ilk belirtisi olabilir. Bilimsel adı “tremor” olan titreme, istemsiz oluşan, ritmik

Prof. Dr. Madjid Samii’den cerrahlara uyarı: Para için yapmayın Yaklaşık 50 yıldır dünyanın her yerindeki öğrencilere ulaşarak, onları bilgi ve donanım açısından Amerika ya da Avrupa'daki bir cerrahın olduğu noktaya getirmeye adayan ve bu hedefle binlerce cerrah yetiştiren Beyin Cerrahı Prof. Dr. Madjid Samii, günümüzde gelinen noktayı anlattı ve önemli tavsiyeler verdi.

Hekim intiharlarına tepki: Sağlıkta Dönüşüm Programı’ndan vazgeçilmeli İki gün içinde Adana, Batman ve İstanbul'da görev yapan üç hekimin intihar etmesi, dikkatleri sağlık çalışanlarının çalışma şartları konusuna yöneltti. Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da bu sorunun bir adımından bahsederek, "Hemşire, doktor sayımız OECD ortalamasının altında ve sıralama da sonlardayız." açıklamasında bulunmuştu. Uzun çalışma saatleri, çok fazla hastaya hizmet verme zorunluluğu gibi doktorlarda strese ve hatta intihara yol açabilen bu sorun nasıl çözülecek? Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, Sağlıkta Dönüşüm Programı'na işaret ederek bu yoldan vazgeçilmesi gerektiğini açıkladı.

ABD'nin Michigan Eyalet Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, kadınların boşanma davası açmalarının başlıca nedeninin, eşlerinin davranış biçimlerini değiştirmeyi reddetmesinin ve ilişkilerini korumak için çaba göstermemesinin olduğu sonucuna vardı.

Lorraine Lewandrowski’nin New York eyaletinde bulunan Herkimer kasabasındaki evinin yakınlarındaki arazi satıldığında, araziyi alanlar parsellediler. New York’un merkezinde avukat ve süt üreticisi olan Lewandrowski,...

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, ilerleyen günlerde sigara için yeni yasaklar getirileceğini açıkladı.

Son yıllarda geliştirilen CRISPR gen düzenleme tekniği sayesinde tıptan, ziraata pek çok alanda devr

Rusya Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden (MİSİS) bilim insanları şekil hafızasına sahip ve esneklik bakımından kemik dokularına benzer bir alaşım geliştirdi. Yalnızca biyouyumlu malzemelerden yapılan alaşım, tıbbi implantların ömrünü ciddi oranda uzatabilir.

Hindistan cevizi suyunun faydaları Hindistan cevizi suyunun bilinirliği gittikçe artıyor. Sağlık için yararlı olduğu uzmanlar tarafından da doğrulanan hindistan cevizi her ne kadar tropikal ülkelerin ana gıda maddelerinden biri olsa da artık ülkemizde de kolaylıkla bulunabiliyor. İşte Hindistan cevizinin doğal bir şifa kaynağı olduğunu kanıtlayan 8 şey...

Diş hassasiyetini önlemenin 6 yolu Diş hassasiyeti kış aylarında daha sık görülen bir şikâyet. Diş Hekimi İlker Arslan, hem bu sorunu tetikleyen nedenleri hem de önlemenin yollarını sıraladı.

Ağrılarınızdan kurtaracak 10 etkili ofis egzersizi Uzun süre oturmanızı gerektiren çalışma şartları, tromboz, kalp-damar hastalıkları, duruş bozuklukları, depresyon gibi pek çok soruna davetiye çıkarıyor. Bu sorunla baş etmek ise çok kolay. İşte ağrılarınızı dindirecek 10 etkili ofis egzersizi...

Araştırmalar, sadece birkaç gece bile az uyumanın beden ve akıl sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu gösteriyor.

Telomer tedavisi nedir? Telomer tedavisi yaşlanmayı önleyebilir mi? Yaşlanmayı tersine çevirdiği iddia edilen telomer tedavisini Türkiye'de Sertab Erener; dünyada ise Amerikalı model ve oyuncu Veronica Webb kullanıyor.İnsanoğlunun en büyük hayallerinden biri uzun yaşamak ve genç görünmek... Bilim dünyası uzun yaşamın sırlarını bulmak için sayısız çalışma yürütüyor.

ODTÜ önderliğinde yürütülen çalışmada, en az 6 ayda eski haline dönebilecek kemik kırıklarını 6-8 hafta içinde iyileştirebilen, üç boyutlu yazıcı ve kök hücreye dayalı yeni nesil implant geliştirildi. ODTÜ Kimya Bölümü Öğretim Üyesi ve ODTÜ Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Merkezi (BIOMATEN) Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nesrin Hasırcı, merkez olarak biyomalzeme ve doku mühendisliği alanında yürüttükleri, hastaya özel implant üretimi konusundaki araştırmaları hakkında bilgi verdi. ODTÜ’nün ve Kalkınma Bakanlığının desteğiyle 2010’dan itibaren üç boyutlu baskı ‘eklemeli üretim’ yöntemiyle hastaya özgü implant yapımına yönelik alt yapılarını geliştirdiklerini dile getiren Prof. Dr. Hasırcı, bunu yeni desteklerle sürdürdüklerini belirtti.

Mecburi hizmette değişikliğe gidiliyor YÖK'ün Sağlık Bakanlığı'na sunduğu teklifte, doktorlar için mecburi hizmetin, kendi tercih ettikleri yerde yapmaları ön görülüyor.

Evinde karabiber olmayan var mı? Karabiber en az tuz kadar önemli. Bilmediğiniz şey ise karabiberin sağlımıza olan yararları. Karabiber vücudunuz için çok faydalı.

İngiltere'deki Loughborough Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre evlilik ve yakın arkadaşlıklar, bunamaya karşı koruyabilir.

Kas ve bağ dokusundaki zorlanmalara bağlı gerilmelerden kaynaklanabilen ve hemen herkesin hayatında en az bir kez yaşadığı bel

İngiltere'de yapılan bir araştırma beynin hayal kurmayı sağlayan bölümünü otomatiğe bağlayarak alıştığımız rutin işleri

Limon dört mevsim mutfaklarımızda bulunan, en kıymetli meyvelerden biri. Tatlılara, çorbalara, salatalara hatta suya bile

Elma kabuğundaki zararlı kimyasalları temizlemenin bir formülü bulundu ABD'li araştırmacılar, elma kabuğundaki zararlı kimyasalların hangi yıkama yöntemi uygulanırsa uygulansın çıkmadığını ortaya koydu. Ancak araştırmanın sonunda bir yöntemin önemli oranda temizlik sağlayabileceğini gösterdi. Peki hangi yöntem?

Filistinli doktorlar, Gazze Şeridi'nde dünyaya gelen ikizlerin sağlık durumunun ciddi olduğunu, İsrail ve Mısır ablukası altındaki Gazze'deki hastanelerde ikizleri ayıracak doktor ve tıbbi teçhizat bulunmadığını söyledi.

Bunu yapmak için yıllarca çok çalıştı. Omuriliği tam şekilde zedelenen bir adam, elektrik uyarımı ve yoğun fiziksel tedavi sayesinde artık kendi başına ayağa kalkabiliyor...

Eşsiz kokusu ve görüntüsüyle bizi mest eden mine çiçeğinin sağlığımıza ne gibi faydaları olabilir? Anne sütünü arttırdığı böbrek yetmezliğine iyi geldiği bilinen mine çiçeğini daha yakından tanıyoruz. Detaylar haberimizde…

Hiç ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği haricinde aspirini kullanabileceğiniz diğer alanları merak ettiniz mi?

Canan Karatay faydasını tek tek anlattı! Aspirin yerine zeytinyağı için Mersin'in Mut İlçesi'nde bu yıl 3'üncüsü düzenlenen Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu'nda konuşan Prof. Dr. Canan Karatay, zeytinyağının alzheimeri ve kalp krizini önlediğini belirterek, "Zeytinyağı kanı sulandırıyor. Kanı sulandırmak için aspirin yerine zeytinyağı için" dedi.

Tuz hakkında çığır açan gelişme Daha önce tuzun, vücudun sodyum ihtiyacını karşıladıktan sonra geriye kalan kısmının idrar ya da terleme yoluyla atıldığı düşünülüyordu. Ancak son araştırmalar farklı bir sonuç verdi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Altun tuzla ilgili çığır açacak gelişmeyi aktardı.

Drosophila melanogaster (sirke sineği) (Flickr: David Marquina Reyes) 2017 Nobel Tıp Bilim Ödülü günlük (sirkadiyen) ritim alanında yapılan çalışmalara verildi Biyolojik ritim, tek hücreli canlılardan yüksek karmaşık canlılara kadar görülüyor.

Öncelikle pestisitler hakkında endişelenmeniz gerektiğini düşündüğünüzü varsayıyoruz.   Sözkonusu yiyecek olunca endişelenecek çok şey oluyor, ya da başka bir deyişle insanlar sizin pek çok...

Su içmemek, hareket etmemek, sağlıklı beslenmemek başta olmak üzere yeterince uyumamak ve stres altında kalmak beyni yaşlandırıyor. Peki, beynin yaşlanmasını durdurmak için ne yapmalı? İşte Nöroloji Uzmanı Dr. Banu Taşçı Fresko’dan beyni yaşlandırmamanın püf noktaları...

Düşündüğümüzden daha hızlı. Kanser, doğal seçilimin çirkin tarafıdır. Mutasyonlar tekil canlılar için nadiren iyi olsa da, aynı şey vücutlarımızın içinde kontrolden çıkmış şekilde evrimleşen...

Alkol almak, agresif davranış, kazalar ve hastalıklarla ilişkilendirilir. Ancak, çoğu kimse için, içmek, günlük hayatın akşam yemeği kadar önemli bir parçasıdır.

Büyük bir keşif. Yapılan yeni bir çalışmada bulunduğuna göre şizofreni, beyinden geçen bütün iletişim sistemini bozabiliyor ve bilim insanlarının daha önce düşündüğünden daha fazla...

ABD’de Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde beyin üzerine araştırmalar yapan Türk bilim insanı Dr. Önder Albayram, bu sene içinde dünyanın en önemli tıp dergilerinden Nature Medicine'da ana başlık olarak yayınlanan çalışmanın mimarlarından. Türkiye’de özel bir üniversitede Moleküler Biyoloji ve Genetik eğitimine başladığı dönemlerde İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi Tıp Konseyi Moleküler Biyoloji Laboratuvarları’ndan önemli bir bilim insanı ile yazışarak, yapmak istediklerini anlatır ve serüven böyle başlar.

Bunu yeniden düşünelim. Tarih boyunca insanlar, farklı ırklara ait oldukları fikrini desteklemek için ten rengindeki değişiklikleri kullandılar. Ancak yeni bir çalışma, bu düşünceye meydan...

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, kalp sağlığı için balkabağı tüketilmesi önerisinde bulundu.Uzman Diyetisyen Şebnem

Ev Hijyeni Uluslararası Bilimsel Forumu Profesörü Sally Bloomfield, insanlar tarafından evdeki en kirli alanların genelde

Şimdiye kadarki en isabetli sonuçlar. Beş şizofreni vakasından dördü, kişinin ebeveynlerinden geçen genlere kadar takip edilebiliyor. Araştırmacılar 30.000 çiftten fazla ikizden toplanan verilere yeni...

Uyurken sola doğru mu yoksa sağa doğru mu yatmalı? Bilim insanları açıkladı… İnsan vücudunun dinlenmesi için gerekli olan uykunun kalitesini nasıl arttırabilirsiniz? Yeterince uykunuzu alamadığınızda sinirli ve gergin olabilirsiniz. Uyurken yatış pozisyonunuz kaliteli bir uyku uyumanızı etkiler. Bilim insanları açıkladı. Uyku sırasında ne tarafa doğru yatmalı?

Pıhtı küçük, riski büyük… Dünyada en çok ölüme sebep olan hastalık: Tromboz Tromboz, dünyada her yıl 3 milyon, Türkiye'de ise 30 bin kişinin ölümüne sebep oluyor. Bacak ya da kollarda oluşan bir pıhtı ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Üstelik bebek ya da yaşlı, hepimiz bu riski taşıyoruz. En çok tehlikede olan grup ise ofis çalışanları... Ancak bu tehlikenin karşısında alınabilecek önlemler de çok basit. Ofis çalışanları nelere dikkat etmeli, uzun yolculuklarda nasıl önlemler almalı, belirtileri neler? Uzmanlar hayati bilgiler verdi...

İşte bilmeniz gerekenler. Yapılan yeni bir araştırmaya göre, bir kadının doğurganlığını yumurtalık rezervine (yumurtalığın sağlıklı yumurta üretme kapasitesine) bağlayan testler güvenilir değiller. Araştırmacılar, bebek...

Kış kapıda ve soğuk algınlığına yakalanmamız an meselesi. Dışarıdan geldiğinizde ellerinizi yıkasanız da hasta olan insanlarla yakın temasta bulunmasanız da maalesef hasta olabiliyorsunuz.

Bilim insanları kanser hücresi öldüren avcı protein buldu! Kan kanseri hücreleri ile savaşan doğal molekülleri destekleyen yeni bir protein geliştirildi...

Yeni yapılan bir araştırmada, son 40 yılda çocuk ve gençler arasındaki obezite oranlarının 10 kat arttığı ve dünya genelindeki 124 milyon kız ve erkek çocuğunun fazla şişman olduğu sonucuna varıldı.

Türkiye’de elektronik sigara konusunda yapılan ilk araştırmalardan biri Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç

Japonya’da devlet televizyonu NHK’nın muhabirlerinden Miwa Sado’nun aşırı çalışmaktan dolayı hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Göz kaşımanın tehlikesi büyük. Göz kaşıma, keratokonusa yol açabiliyor.

Düdüklü tencerede pişirmek zararlı mı? Dr. Yavuz Dizdar açıkladı… Dr. Yavuz Dizdar, yemekleri düdüklü tencerede pişirmenin besin değerlerini düşürdüğünü söyledi. Peki en sağlıklı pişirme tekniği nedir?

İngiltere'de yapılan son bir araştırma, 5 kişiden birinin tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkamadığını gösteriyor. Peki kamu sağlığı için çok önemli olan el yıkamanın ideal süresi ne olmalı?

İrade ile ilgisi yok. Mike Robinson Neden böyleler? Bağımlı olan insanların arkadaşları ve aileleri sık sık bu soruyu sorar. Uyuşturucu (veya ilaç) bağımlılığının zamanla...

Su içmenin yaşamımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için oldukça önemli bir yere sahip olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Yapılan son araştırmalarda su içmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulayan uzmanlar, su içmenin yeni bir görevini keşfettiler.

Diş eti ağrısına sebep olan birçok faktör vardır. Tedavi edilmeyen diş etleri ağız kokusuna da sebep olmaktadır. Diş eti ağrısı neden olur? Diş eti ağrısı tedavisi nasıl olmalıdır? Diş eti ağrısına iyi gelen bitkisel çözümler nelerdir? İşte haberimizin detayları.

Sürekli gözlerini ovuşturanlar dikkat! Özellikle uyku öncesinde, uzun süre bilgisayar başında vakit geçirdiğinizde ya da televizyon izlediğinizde gözlerinizi kaşıyorsanız dikkat! Bu alışkanlık keratokonus hastalığına zemin hazırlayabiliyor.

Science Alert'in haberine göre Kanada'da 11 yaşında bir çocuk 8 ay boyunca gittikçe kötüleşen göz kuruluğu, gece körlüğü, ışık hassasiyeti ve görme kaybı şikayetleriyle hastaneye gitti.

Zeytinyağının saklama koşulları sağlığınızdan etmesin! Zeytinyağının pet ambalajlı ve şeffaf cam şişelerde saklanması nedeniyle yağa toksit maddelerin eklendiğini belirten uzmanlar, zeytinyağının sağlıksız hale geldiği belirtti.

Yorgunluğu alan iki detoks tarifi Diyetisyen Gülşen Kadri, yazı geride bıraktığımız şu günlerde, yorgunluğa iyi gelebilecek iki detoks tarifi verdi.

Kulak çınlaması neye işaret? Kulak çınlamasının bir hastalık habercisi olabileceğini söyleyen Op. Dr. Mustafa Kemal Vergili, kulak çınlamasının sebebinin mutlaka araştırılması gerektiğini açıkladı.

Belçika'da Celyad adlı biyoteknoloji şirketi, geliştirdikleri ilaç sayesinde daha önce hiçbir tedaviye olumlu yanıt vermeyen bir lösemi hastasının, kemoterapiye gerek kalmadan iyileştirildiğini açıkladı.

Bilim adamları Kuzey Kutup bölgesinde (arktik) donmuş permafrost topraklar içinde saklı karbonun buzul erimesiyle açığa çıkarken güneş ışığı ve karbon yiyen mikroplar sayesinde atmosfere dağılmadan oksijene dönüşebildiğini keşfetti. - Anadolu Ajansı

TÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezer, kadınlarda kansere bağlı ölümlerde meme kanserinin ilk sırada yer aldığını söyledi. - Anadolu Ajansı

Devrim niteliğinde bir gen düzenleme tekniğiyle karşı karşıyayız. Çin’deki Nanjing Üniversitesi, Model Hayvan Araştırma Merkezi bilim insanlarından Xingxu Huang ve ekibi Kunming Biyomedikal Araştırmalar...

Ağız kokusuna dair yanlış bilgiler ve bilimsel veriler… Bu sorunu gidermek için ne yapmak gerekir?

Uyarıcılık, genel sağlık, uyku, diş lekesi bakımından çay ile kahveyi kıyasladığımızda sonuç ne olur?

Sarılık yeni doğan bebeklerde sıkça görülen ve çoğunlukla tehlikeli olmayan bir durumdur. Genellikle bebekler 2-4 günlükken fark edilir ve iki hafta içinde geçer. Yeni doğan bebeklerde görülen sarılığın nedeni kandaki bilirubin molekülüdür. Bilirubin kırmızı kan hücrelerinin parçalanması sırasında hemoglobin molekülünün geçirdiği biyokimyasal değişimler sonucu açığa çıkan maddedir. Zararlı etkileri olan bilirubin karaciğer tarafından başka maddelere dönüştürülerek vücuttan atılır.

BBC, İngiltere'de anoreksiyayı yenmeye çalışan Maya'nın günlük hayatını izledi. Maya hastalığıyla ilgili olarak, "Sadece yemekten mahrum olmuyorsun. Arkadaşlarından, ailenden, eğitiminden, her şeyden mahrum oluyorsun" diyor.

İzmir’de polis, vücut geliştirme sporunda Türkiye ikinciliği ve üçüncülüğü olan C.D.’nin villasına düzenlediği operasyonda, çok miktarda testosteron maddesi ile ilaç yapımında kullanılan kimyasal malzeme ele geçirdi. C.D.’nin hapları, kedisinin üzerinde denediği öne sürüldü.

Sağlıkta mülteci sorunu: Hangi hastalıklarda artış var? Ülkelerindeki savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan yaklaşık 3 milyon Suriyeli vatandaşın, beraberinde birçok salgın hastalık getirdiği ve bu nedenle bir takım önlemler alınması gerektiği konusu, uzmanlar tarafından birçok kez dile getirildi. Konunun önemini bir kez daha hatırlatan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Erkut Coşkun, bazı hastalıkların görülme oranında artış gözlemlendiğini belirterek atılması gereken adımları sıraladı.

Ne? Yapılan yeni bir çalışmada, grip aşınızı olurken olumlu bir havada olmanız ile aşının koruyucu etkisi arasında bir bağlantı olduğu bulundu. Bu ilginç bir...

Ülkemizde sıkça bulunan pazının ıspanak ailesinden olan önemli sebzelerimiz den biri olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, "Besin değeri olarak da ıspanağa benzeyen pazı betakaroten ( A vitamini), C vitamini, K vitamini ve Folik Asit bakımından zengindir. Bunların dışında pazının içeriğinde E vitamini, demir, magnezyum ve kalsiyum minerallerini de bulunmaktadır. Pazı sindirimi kolay olan besin değeri bakımından ıspanağa benzeyen salatası, kavurması ve farklı yemekleri yapılan bir çok sebze gibi sağlığımız için önemli faydaları bulunur" dedi.

Spor salonlarına giden "kibar sporseverler" egzersiz bisikletine bindikten veya ağırlık kaldırdıktan sonra bakteri yaymamak için oturdukları yerleri silerler. Peki aynısını yoga matlarına da yapmak gerekir mi?

Siroz hastalığı nedir? Siroz hastalığı belirtileri nelerdir? Karaciğer yetmezliği nedeniyle komaya giren Şampiyon halterci Naim Süleymanoğlu'nun durumunun iyi olduğu açıklandı. Şampiyon Naim Süleymanoğlu'na siroz teşhisinin konulması, akıllara karaciğer sirozunun belirtileri, hangi durumlarda ortaya çıkacağını getirdi.

Yanlış proteinleri arıyor olabiliriz. Araştırmacılar, Alzheimer ile tau adı verilen ve gelecekte hastalığı tedavi etmeye yardımcı olabilecek bir protein arasında yeni bir bağlantı belirledi....

Bilim insanları bölgede hızla artan "süper sıtma" vakalarının küresel bir tehdide dönüştüğü uyarısında bulundu. Geleneksel ilaçlar, sıtma parazitinin tehlikeli bir türü olan bu mikrobu öldüremiyor.

Sosyal medya baskısı yüzünden genç kızlarda stres oranı, anksiyete ve depresyon gibi akıl sağlığı hastalıkları büyük oranda arttı.İngiltere'de Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) yayımladığı bir rapora göre, sosyal medya baskısı yüzünden genç kızlarda stres oranı, anksiyete ve depresyon gibi akıl sağlığı hastalıkları büyük oranda arttı.

Elektromanyetik kirlilik insan sağlığını olumsuz etkiliyor Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selim Şeker, elektromanyetik alan kirliliği ve bu kirliliğin toplum sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı.

Hastalığınızın sebebi buzdolabınız olabilir Kulağa ne kadar çılgınca gelse de buzdolabınızın asıl amacı içeceklerinizi soğuk tutmak değil. Buzdolabının asıl görevi; yiyeceklerde üreyen salmonella, e-coli ve botulinum gibi bakterileri önlemek. Bu özelliği ortadan kalktığında kendinizi kolaylıkla gıda zehirlenmesiyle karşı karşıya bulabilirsiniz. Dikkatinizi yoğunlaştırın ve bu 7 yaygın hatadan kaçınmaya özen gösterin.

Maden suyunu bardaktan içmeyin! Maden suyu vücuttaki sıvı dengesinin sağlanmasında da önemli rol oynuyor. Ancak tüm bu faydaları sağlaması için maden suyunun bardakta değil cam şişesinde tüketilmesi gerekiyor.

Dünyanın önde gelen karaciğer nakli otoritelerinden Prof. Dr. Kalayoğlu, 50 yıllık mesleki kariyerinde 2 bin 500 nakil gerçekleştirdi.