| Bilim | Teknoloji | Sağlık | İş Dünyası | Eğitim2008'de Dünya'nın atmosferinde paylayan ve yapısında elmas barındıran bir meteorun, Güneş Sistemi'nin ilk dönemlerinde yok olmuş bir gezegene ait olduğu açıklandı. Bu araştırmanın "ortadan kaybolmuş bu büyüklükteki bir kütleye ait ilk ikna edici delili sunduğu" düşünülüyor.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre medyada, reklam kampanyalarında görselleri yer alan "karizmatik" hayvanların vahşi doğada tehdit aldığında olduğu tüketiciler tarafından yeterince bilinmiyor. Çoğunlukla markaların kampanyalarında, reklamlarında yer alan ve soyları tükenmekte olan hayvanlar arasında aslanlar, filler, kaplanlar da var.

Bilim insanları, doğada çözünmeyen ve kirliliğe yol açan plastikleri çözebilecek bir enzim geliştirdi. PETase adı verilen enzimin temelinde ise son 50 yılda plastik yiyecek şekilde evrimleştiği bulunan bir bakteri yatıyor. Bu buluş plastik kirliliği sorununa bir çözüm üretebilir.

Saç rengini belirleyen genler üzerine en büyük genetik araştırmayı yürüten bilim insanları, beklenmedik bir sonuca ulaştı: Avrupa kökenlilerde kadınların sarışınlık oranı erkeklerin iki, erkeklerin siyah saçlılık oranı ise kadınların üç katı çıktı. Araştırmayı yönetenlerden Prof. Tim Spector bunun arkasında kadınların esmer erkekleri, erkeklerin ise sarışın kadınları çekici bulma ihtimalinin olduğunu söylüyor.

İngiltere'de Cambridge Üniversitesi'nden bilim insanlarının kapsamlı araştırmasına göre, günde en fazla bir kadeh alkollü içki içen kişinin yaşam süresi kısalabiliyor. Uzmanlar bu araştırmayı, "Günde bir kadeh kırmızı şarap sağlığa iyi gelir" tezini sorgulamak için yaptı.

Quebec Üniversitesi uzmanları okyanuslarda yaşanan petrol türevli çevre kirliliğine, keşfettikleri bakteri ile çözüm olmayı planlıyor. Doğada yaşanan insan kaynaklı çevre kirliliğine çözüm bulmaya çalışan Quebec Üniversitesi bilim insanları, yeni bir bakteri keşfetti.

Bazı basın yayın organlarında "TÜBİTAK'ın projelerini reddettiği liselilere Harvard'dan davet" başlıklı haber yer almış ve yanlış anlamalara sebep olmuştur. Bahse konu Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmasının bu yıl 49'uncusu düzenlendi. Yarışmaya 16 bin 181 proje başvurusu yapıldı ve geçtiğimiz yıllar ile karşılaştırıldığında bir rekor kırıldı.

4004 programı doğa, bilim ve teknoloji konularında farkındalık yaratmak amacıyla hedef kitlenin bilimsel konu, kavram ve süreçleri gözlem ve uygulamalarla anlamasına olanak sağlayan ve belirli bir program dahilinde gerçekleştirilen etkinlikler, konaklamalı veya konaklamasız eğitim programları kapsamaktadır.

4005 programı öğretmenlere ve akademisyenlere; kendi branşlarına ve genel olarak öğretmenlik mesleğine özgü yenilikçi yaklaşım, strateji, yöntem ve tekniklerin etkileşimli olarak kazandırılmasını amaçlamaktadır. 2013 yılından bu yana destek verilen program kapsamında, 2000’in üzerinde öğretmene ve akademisyene ulaşılmıştır.

4007 Programı, bilim iletişiminin sağlanması, bilimsel bilginin geniş toplum kitlelerine ulaştırılması ve bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin kavratılması için sergi, sahne şovları, gösteri, atölye/laboratuvar çalışmaları, tematik bilim oyunları, yarışmalar, söyleşiler, vb. etkinlikler yoluyla katılımcıların temel bilimsel olguları fark etmelerinin sağlanması, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesini amaçlanmaktadır.

Toronto Üniversitesinde antibiyotiklere direnç gösteren bakteriler üzerinde çalışmalar yapan Türk bilim insanı Dr. Enver Gürhan Kılınç, bakterileri ve onları yok edecek virüsleri hızlı tespit eden ve faj tedavisinde de kullanılacak mikroçip üretti. 

ÜAK, 'yardımcı doçentlik' yerine 'doktor öğretim üyesi' kadrosu getirilmesinin ardından, doçentlik kadrosu alabilmek için yapılacak başvuru süreciyle ilgili yeni bilgiler paylaştı. ÜAK’ın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, 2018 yılı ilk başvu...

Pazartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilen Atmosfer-Uzay Etkileşimleri Gözlemcisi bulutların üzerinde çok kısa süreliğine oluşan perileri, elfleri ve mavi jetleri inceleyecek.

Yeni bir araştırmaya göre, 1800lerin başından bu yana her yıl kar yağışında artış yaşandı. Ama uzmanlara göre sıcaklığın da artmasıyla birlikte buz kütlelerinin kopuşu devam ediyor.

Norveç’in Bergen kenti yakınlarında Sotra adasında karaya vuran balinanın midesinden 30 plastik torba ile çok miktarda plastik madde çıktı. Norveç'te kurtarma ekiplerinin karaya vuran balinayı birçok kez denize yönlendirme gayretlerine karşın, balina her seferinde tekrar karaya vurdu.

Amerikan Federal Soruşturma Dairesi (FBI), tarihin en eski vakasını çözdüğünü açıkladı. 100 yıl önce bulunan 4 bin yıllık mumyanın kimliği sonunda ortaya çıkarıldı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Güneş'in atmosferine göndereceği uzay aracı Parker Solar Probe'u geçtiğimiz aylarda tanıtmıştı. NASA, 31 Temmuz'da Güneş'e göndereceği uzay aracı Parker Solar Probe’un son hazırlıklarını tamamladı. NASA bu araçla ilginç bir projeye de imza atacak

Arizona State Üniversitesi’nden Profesör Julian Chen’in yürüttüğü ve Nature Structure and Molecular Biology dergisinde yayınlanan araştırmaya ait bu resim bir kromozom üzerinde bulunan telomerleri ve onlar için gerekli birbirinden farklı bileşenleri gösteriyor.

Hubble Teleskobu, derin uzay gözlemleri sırasında Dünya'dan 9 milyar ışık yılı uzaktaki bir yıldızı görüntüledi. Mavi dev yıldız, bugüne dek görüntülenen en uzak yıldız oldu.

Bilim insanları, güneş sistemimizi de içinde bulunduran Samanyolu Galaksisi'nin genişlediğini ve komşu galaksi Andromeda'ya doğru yayıldığını tespit etti.

Tüm canlılar gibi, deniz balıkları da yaşamlarını çeşitli özellikleri sayesinde devam ettirir.

Yapay zekâ denilince ilk olarak insanların kontrolünden çıkan robotlar akla gelir. Oysa yapay zekâ teknolojileri sayesinde günümüzde daha önce sadece insanların yapabildiği işlevler makineler, robotlar ya da bilgisayarlar tarafından daha hızlı, doğru ve etkin şekilde gerçekleştirilmeye çalışılıyor.

Çinli yetkililer, kontrolden çıkan uzay istasyonu Tiangong-1'in bu Pazartesi günü Dünya'ya düşmesini beklediklerini duyurdu. Çin Uzay Ajansı, bilim kurgu filmi sahnesi gibi şiddetli bir çarpışmadan çok, görkemli bir meteor yağmuruna tanık olacağımızı açıkladı. Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Bürosu'ndan (CMSEO) yapılan açıklamada, önümüzdeki 24 saatte Tiangong-1'in atmosfere yeniden giriş yapacağı belirtildi ancak saatle ilgili detay verilmedi.

Keşfedilen silikat ve karbon alaşımı benzeri mineral, dünyanın çekirdek oluşumu ve volkanik aktivitelerin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir

BİR jeolog, bir teorik fizikçi için niçin yazı yazar? Her şeyden önce, hepsini anlayamasa da yaptığı işlerin, yarattığı entelektüel abidenin ihtişamına duyduğu büyük saygı aşkına yazar.

Farklı dijital platformlarda yayın yapan BBC Türkçe; internet, sosyal medya ve görüntülü haber alanlarında çalışmak üzere multimedya beceri ve deneyimine sahip gazeteciler arıyor. Başvurular için son gün 12 Nisan 2018.

Çin’in görevini tamamlayan ilk uzay istasyonu Tiangong-1'in 7 gün içerisinde Dünya atmosferine gireceği tahmin ediliyor. Uzmanlar tarafından kontrolden çıkan uzay aracının atmosfere girince büyük bir sıcaklıkla karşılaşarak paramparça olacağı belirtildi.

Okul hayatında matematik ile ilgili en çok duyulan cümle muhtemelen “Bu öğrendiğim ne işe yarayacak?” sorusudur. Çünkü matematik; fizik, kimya ya da biyoloji gibi doğrudan gözlemlere ve deneylere dayanan bir bilim değildir. Matematiksel ifadelerin ortaya çıkabilmesi için gözlemlerin yanı sıra derin bir düşünme süreci gerektiği söylenebilir. Kendi adıma bu durumu ilk kez fonksiyon konusunda hissettiğimi söyleyebilirim.

Bal insanların çok eski zamanlardan beri şeker kaynağı olarak kullandığı bir besin. Bal büyük oranda şekerden oluşur. Ayrıca içinde enzimler, amino asitler, vitaminler, mineraller ve başka organik maddeler de vardır.

Bilim dünyasının önde gelen ismi, kozmoza karşı beslediği büyük tutkusundan dolayı, her zaman Albert Einstein ve Sir Isaac Newton gibi fiziğin diğer dev isimleriyle kıyaslandı.

Ağır depresyon geçiren bir hastanın beynine yerleştirilen bir elektrot obezite sorunu açısından da ilginç sonuçlar doğurdu.

Bilim insanları, kök hücre naklinin MS (multiple skleroz) hastalığının ilerleyişini durdurabildiğini ve semptomları azaltabildiğini ortaya koydu. Tıp uzmanları, bu buluşun MS tedavisinde bir dönüm noktası olabileceğini söyledi.

Fındık Araştırma Enstitüsünce yürütülen proje kapsamında yaklaşık 30-40 fındık çeşidi teste tabi tutularak, elde edilen genotiplerden soğuğa dayanıklı yeni bir tür geliştirilecek.

76 yaşında hayatını kaybeden İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking'in henüz yayınlanmamış bir araştırma makalesi olduğu ortaya çıktı. Hawking'in bu yeni teorisi, başka evrenlerin varlığına dair gizemi aydınlatabilir.

Liseli iki öğrenci, avokado yaprağı çayının kolon kanseri hücrelerini yüzde elli oranında öldürdüğünü ilmen tespit etti.

Elde edilen yeni görüntüler, mikropların içinde gizemli minik yapılar bulunduğunu ortaya çıkardı, minik kuleler, balık oltaları, tren rayları ve at nalları bunlardan bazıları. Yüzeylerine...

Uzayda uzun süre kalan astronotların yerçekimsiz ortam sebebiyle boylarının uzadığını biliyoruz... NASA'nın son araştırması ise astronotların genetik değişimler geçirdiğini de ortaya koydu. ABD'li astronot Kelly, uzayda geçirdiği bir yıln ardından dünyaya döndü. Ancak dünyaya döndüğünde genetik olarak başka bir insandı. Zira genlerinin önemli bir bölümünün ikiziyle artık uyuşmadığı ortaya çıktı.

İki tarafı arasında sıcaklık farkı olduğunda güç üretebilen termoelektrik cihazlar hakkındaki araştırmalar son yıllarda oldukça arttı. Konu üzerinde çalışan ekiplerden biri olan MIT bilimcileri, bir süre önce sıcaklık çalkalanmalarını elektriksel güce dönüştürmenin yepyeni bir yolunu buldu. Çalışmanın ayrıntıları, Nature Communications adlı dergide yayımlanan bir makale ile paylaşıldı. Yeni sistem, aynı anda iki farklı sıcaklık girdisi …

“Terminator”, hatta çok sayıda küçük terminatörler aramızda! Neyse ki korkmamızı gerektirecek bir şey yok, çünkü bizim tarafımızdalar. Bu terminatörler, kanser hücrelerini öldürdükten sonra otonom olarak başka bir moda geçerek, hedeflenen hücrenin ölümünü bir ışık sinyali ile bize bildiriyor.

Uzun yıllar boyunca ALS hastalığıyla mücadele eden ünlü İngiliz bilim insanı Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti. Özellikle Quantum fiziği ve kara delikler üzerine çalışmalarıyla bilinen bilim insanı Stephen Hawking kimdir? ALS hastalığı nedir? İşte fotoğraflarla Hawking hakkında merak edilenler....

Bu hafta sizlere daha önce de bahsettiğim büyük zoolog (hayvanbilimci) Georges Cuvier’nin buluşlarını anlatacağım.

Buckingham Üniversitesi araştırmacılarından Dr. Barry DiGregorio, Mars'ta çekilen fotoğraflarda uzaylılara ait fosilleşmiş ayak izlerine rastladığını ve NASA'nın bu izleri gizlediğini iddia etti. NASA ise izlerin sırını açıkladı.

ABD'li bilim insanları Dünya'ya 100 ışık yılı uzaklıkta 3 yeni 'süper dünya' keşfettiklerini açıkladı.

Türkiye'nin gururu Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın yeğeni Hakan Sancar, bitkileri ölümsüzleştirmek için keşfettiği solüsyonla ailesini ve Türkiye'yi bir kez daha gururlandırdı.

Bilimsel Raporlar Dergisinde yayımlanan makaleye göre, Antartika'da, daha önce hiç bilinmeyen 1,5 milyon Adelie penguen sürüsü keşfedildi.

Çinli bilim insanları, kanser tedavisinde dönüm noktası olabilecek DNA nanorobotlorı geliştirdi. AA'nın Şinhua ajansı kaynaklı haberine göre; Çin Ulusal Nanobilim ve Teknoloji Merkezi’nde (NCNST) 5 yıldır yürütülen araştırmada geliştirilen DNA nanorobotları, kanserin tedavisinde başarılı oldu..

ABD'li bilim insanları, Büyük Patlama sonrasında oluşan yıldızların atalarına ait radyo sinyali keşfettiklerini ve ilk yıldızlara ait bu tarihi buluşun astrofizik çalışmaları için bir dönüm noktası olabileceğini açıkladı.Sinyal, evrendeki hidrojen maddesinin nasıl oluştuğuna ilişkin bulgulara ulaşması için Avustralya kırsalına yerleştirilen radyo teleskobu ile saptandı.

Yazılım devi Google, yeni oluşturduğu web site ile tüm insanlara yapay zeka ve makine öğrenimi konusunda ücretsiz bir bilgi kaynağı olmayı hedefliyor.

“Hiç bu kadar olağanüstü olmamıştı.” Kuzey Kutbunda 20 Mart’a kadar güneş doğmayacak ve normalde şu an yılın en soğuk zamanına yakın bir dönemdeyiz; ancak...

MIT(Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)'deki araştırmacılar, elektrik sinyallerinin beynin içine tam olarak nasıl yayıldığını tespit eden bir görüntüleme tekniği geliştirdi.

Oganesson (Og) periyodik tablodaki en ağır elementtir, ancak ilk sentezinin yapıldığı 2002 yılından beri özelliklerinin bulunması zor olmuştur. Şimdi ise bilgisayar simülasyonu bazı boşlukları doldurdu ve elementin daha da garip özellikleri ortaya çıktı. Atom düzeyinde, oganesson elementi daha hafif olanlara nazaran ciddi ölçüde farklı davranıyor – bu süper-ağır elementlerin nasıl çalıştığına ilişkin temel düşünceleri bununla elde edebiliriz.

Kişilik özelliklerinin birçoğu dışarıdan gözlemlenebilir; ama bu özellikleri şekillendiren birçok biyolojik etken de var.

Araştırmalar, birçoğumuzun öğrendiğimiz şeyin hafızamızda yer etmesini engelleyen bir çalışma yöntemi izlediğimizi gösteriyor. Peki, bu işin doğrusu nedir?

Milyarder işadamı Richard Branson'ın sahibi olduğu Virgin'in hyperloop projesinin prototipi tanıtıldı. Proje hayata geçtiğinde yolcular saate 1200 km hız ile yolculuk yapacak.

Bilim adamları Dünya'nın uydusu Ay'da sanılandan çok daha yaygın ve bol miktarda su bulunduğunu keşfetti.

İSTANBUL, (DHA)-HERKESE  Bilim Teknoloji Dergisi ve Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi iş birliğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen Bilim Konferansı, “Yapay Zeka ve Dijital Kültür” başlıklı konusu ile farklı yaş gruplarından bilim sevenler topluluğunun yoğun katılımıyla, üniversitenin Beşiktaş Kampüsü'nde gerçekleştirildi.

2017 yılında pek çok kripto para birimi ortaya çıktı; beraberlerinde büyük de hayal kırıklıkları getirdiler!

Tüm canlılar hücrelerden oluşur. Gezegenimizde milyonlarca farklı yaşam biçimi olsa da, sahip oldukları hücre tipine göre hepsini iki temel sınıfa ayırabiliyoruz: Prokaryotlar ve ökaryotlar.

Aralarında genç bilim insanımız Canan Dağdeviren’in de olduğu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları, nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların doğrudan beynin ilgili bölgesine ulaştırılmasını sağlayan mikro ölçekte bir ilaç taşıma sistemi geliştirdi. Araştırmanın sonuçları Science Translational Medicine dergisinde yayımlandı.

Güneş Sistemi’ndeki uydular ile bu uyduların etrafında döndükleri gezegenlerin kütlelerinin oranlarına bakıldığında en yüksek oranın Ay-Dünya ikilisinde olduğu görülür. Başka bir deyişle Ay görece büyük bir uydudur. Bu durum Ay’ın yerküre üzerinde önemli etkilerinin olduğu anlamına gelir.

İnsan evriminde ezber bozan gelişme: Neanderthaller tarihteki ilk sanatçılar olabilir Science dergisinde yayımlanan araştırma, bilinenlerin aksine, Neandertallerin, 65 bin yıl önce kırmızı topraktan yapılmış boya vuruşlarıyla mağara duvarlarına yaptıkları resimler nedeniyle dünyanın ilk sanatçıları olduğunu gösteriyor.

Bilim insanları küresel deniz seviyesindeki artışın son 25 yılda giderek hızlandığı uyarısında bulundu. Buna göre 2100 yılında, İstanbul da dahil olmak üzere dünyadaki birçok önemli şehir tamamen ya da kısmen sular altında altında kalacak.

Bir derginin ödül törenine katılan Türk bilim adamı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, aldığı ödülü Afrin'de bulunan kahraman askerlerimize ve Trabzon Maçka'daki hain saldırıda şehit düşen Eren Bülbül'e adadı..

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin Bakanlık Müşavirliğine atandı, yerine Prof. Dr. Hasan Mandal getirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müşavirliğine atandı, bu suretle boşalan TÜBİTAK Başkanlığına ise Prof. Dr. Hasan Mandal getirildi.

Masa başı işlerde çalışanlar için ayaklarındaki yorgunluk günlük hayatlarının bir parçası halinde geldi. Gün boyunca kapalı ayakkabı giymeniz nihayetinde ayağınızın terlemesine neden oluyor. Her ne kadar ortopedik ayakkabılar ayağınızın için daha iyi olsa da, bir yerden sonra onlar da sizi rahatsız ediyor. Hayatımızın en önemli aktivitelerini sayesinde yaptığımız ayaklarımız özel bir ilgiyi hakediyor.

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz.

NASA'da asteroitler ve göktaşları üzerine araştırma yapan Dr. Michael Zolensky, Türkiye'deki lise ve üniversite öğrencilerinin uzaya ilgisine çok şaşırdığını belirtti.

Kepler Uzay Teleskobu 95 yeni öte gezegenin varlığını kanıtladı Kepler Uzay Teleskobu'nun tespit ettiği 275 yeni gök cisminin 149'unun öte gezegen olduğu doğrulandı. Öte gezegenlerden 95'inin varlığı ilk kez keşfedildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Mars keşif aracı Opportunity, Mars yüzeyinde şerit halinde taş formasyonları keşfetti. - Anadolu Ajansı

SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk'ın girişimiyle yapılan dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü'nden geçen hafta uzaya fırlatıldı. Rekor fırlatılışın başarısızlık nedenini Musk Twitter'da açıkladı.

Japon ilaç firması Shionogi'nin iddia ettiğine göre, yeni üretilen bir ilacın tek bir dozu, grip (Influenza) virüsünü 1 gün içinde durduruyor. Wall Street Journal tarafından raporlanan habere göre ilaç, Amerikalı ve Japon denekler üzerinde denendiğinde, medyan (ortanca) olarak 24 saat içinde grip virüsünü durdurmayı başardı. Bu, son yılların en kötü grip sezonunun yaşandığı 2017-2018 sezonu göz önüne alınacak olursa, oldukça heyecan verici bir haber. Çünkü Shionogi'nin yeni ilacının tek bir dozu, meşhur grip ilacı Tamiflu'nun günde 2 defa, 5 gün boyunca alınan dozuyla eşdeğer başarıya sahip. Bu, Tamiflu'dan 3 kata kadar daha etkili bir grip ilacının icat edilmiş olabileceğini gösteriyor.

Kötü bir canavar filmi senaryosu gibi geliyor olabilir: 10 bacaklı mutant bir yaratık, eşeysiz olarak üreyebiliyor ve Almanya'daki bir laboratuvardan kaçarak sessiz sedasız küresel bir işgal sürecine başlıyor. Sadece 20 yıl içinde klonları Avrupa'ya ve Afrika'ya yayılıyor, ekosistemleri alt üst ediyor ve yerel türleri tehdit ediyor.

Yukarıdaki fotoğrafta iki elektrot arasında “soluk mavi bir nokta” görüyorsunuz. Bu nokta aslında boşlukta asılı duran bir atom ve siz onu çıplak gözle görebiliyorsunuz! (Büyütmek için fotoğrafın üzerine tıklayınız.) Peki bu nasıl mümkün? Gördüğümüz atom, iyon tuzağında tutulan ve lazer ışığıyla aydınlatılmış bir stronsiyum atomu. Normal bir kameranın onu yakalaması ise atomun fotonları soğurup sonra yeterince uzun bir şekilde onları tekrar salmasıyla gerçekleşiyor.

Bütün hayvanların hayatında diğer canlılarla iletişim kurma becerisi kritik bir rol oynar. Güvelerin eşini nasıl etkilediklerini, tarla sincaplarının çevredeki yırtıcılar hakkında nasıl bilgi aktardıklarını ya da şempanzelerin egemenlik hiyerarşisindeki konumlarını nasıl sürdürdüklerini incelerken iletişim sistemleri de konuya dahil olur. Burada sizlere, iletişim sinyallerinin çeşitleri ve bunların rol oynadığı çeşitli işlevler hakkında bir ön bilgi sunuyorum.

Nörolog Moran Cerf'e göre, hayatta alabileceğiniz en doğru karar, kiminle vakit geçirdiğinizi akıllıca seçmek. Çünkü ona göre beyinlerimiz, etrafımızdakilerin beyinlerine bir süre sonra uyum sağlıyor.

Acı biberde yanma hissine neden olan kapsaisin adı verilen maddedir. Acı biber yanma ve sıcak hissine neden olsa da aslında kimyasal bir yanma ya da doğrudan bir doku hasarı gerçekleşmez. Kapsaisin molekülü vücut sıcaklığını algılayan ve düzenleyen TRPV1 proteinine bağlanır. Bu protein etkinleştiğinde ısı, yanma ve tahriş olma hissi yaratır. Kapsaisinden başka, yaklaşık 40°C üzerinde sıcaklık ve asitliğin yüksek olduğu durumlar da bu proteinin etkinleşmesine neden olur. Aynı protein tarafından algılandıkları için acı biber ve yüksek sıcaklık beyinde aynı hissi oluşturur.

Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekibin kadavralar üzerinde yaptıkları incelemeler, bazı genlerin ölümden sonra daha faal hale geldiğini ortaya koydu.

Yalnızlık modern çağın getirdiği bir sorun mu? İnsanlar giderek daha fazla mı yalnızlaşıyor?

Hiç olmamış gibi. İster bir ameliyat işleminden olsun, ister sakarlıkla yapılan bir traştan veya beş yaşındayken gerçekleşen o travmatik bisiklet kazasından olsun, neredeyse herkesin,...

SpaceX'in Dünya genelinde hızlı internet sunacak olan uydu serisinin testlerine başlanıyor...

Zihin ve beyin arasındaki ilişkinin keşfini ilk olarak milattan önce 520-450 yılları arasında yaşayan ve muhtemelen Pisagor'un öğrencisi olan Alcmaeon'un yaptığı düşünülmektedir. Alcmaeon'un tüm duyuların kanala benzer yapılar vasıtasıyla beyne bağlı olduğunu gözlemleyerek şaşırtıcı bir sonuca ulaştığı tahmin ediliyor. Bugün, bu kanallara bizler sinir diyoruz.

Bilim insanları, DNA'dan yaptıkları nanorobotlarla kanser hücrelerine giden oksijen ve enerjiyi kesmenin yolunu keşfetti. Nature Biotechnology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre mikroskobik DNA robotları fareler üzerindeki testlerde tümörleri küçültmeyi başardı.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde Kars Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen, 65 milyon yıl önce yaşamış Tirinazor grubundan dinozora ait 40 kilogram ağırlığındaki ayak bilek kemiği fosili yoğun ilgi görüyor.

Nörolojik ve psikiyatrik hastalıklara çare bulmak için 25 yıldır çalışan Türk bilim insanı Prof. Dr. Genç, birçok kez ödüle layık görülen, bazıları 'ilk' niteliğindeki çalışmalarıyla bu alandaki araştırmalara yön verdi.

Genetik bir mutasyon sonucu erkeği olmadan üreyebilen dişilerden oluşan ve 30 yıllık geçmişe sahip yeni bir kerevit türünün hızla çoğaldığı ve dünya genelindeki ekosistemleri işgal etmeye başladığı uyarısı yapıldı.

Edinburgh Üniversitesi'nden araştırmacılar, ilk kez kadınlardan olgunlaşmamış yumurta hücreleri alarak bunları döllenme aşamasına gelinceye kadar laboratuvarda olgunlaştırdıklarını açıkladılar.

Gök bilimciler, '2018 CB'nin yerküreye, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin beşte biri uzaklıktan geçeceğini açıkladı.

ABD'li girişimci Elon Musk'ın şirketi SpaceX, 6 Şubat'ta Falcon Heavy roketini fırlattı. Uzaya gönderilen spor araba ve sürücü koltuğunda oturan "Starman" lakablı cansız manken asteroid kuşağına doğru yolculuğuna devam ediyor. Peki SpaceX'in başka ne projeleri var?

Bilkent Üniversitesinde kanser üzerine araştırmalar yapan genç genetik bilimci Nazlı Değer, ABD'deki Kuzey Karolina Üniversitesinde Aziz Sancar ile kanserin yanı sıra DNA hasarları ve onarımı üzerine araştırmalar yapacak.

Güney Afrika'nın Cape Town kentinde görülen yoğun kuraklık nedeniyle Mayıs ayından itibaren çeşmelerden su akmayacak. Ancak Cape Town'ın kaderini paylaşmaya aday birçok büyük kent daha var ve İstanbul da bu kentlerden biri.