| Bilim | Teknoloji | Sağlık | İş Dünyası | EğitimGök bilimciler, atmosferde Güneş Sistemi'nin başlangıcında ortaya çıkan kuyruklu yıldızlarda muhafaza edilmiş 4,6 milyar yaşında toz parçacıkları keşfetti.

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde patates kullanarak yapacağımız pil ile bir LED’i yakmaya çalışıyoruz. Kolayca bulabileceğiniz malzemelerle evde ve okulda gerçekleştirebileceğiniz bu etkinlik sayesinde siz de meyve ve sebzeleri kullanarak kendi pilinizi tasarlayabilirsiniz.

NASA'nın New Horizons uzay aracına ait görüntüler, Plüton'da donmuş metandan oluşan kum tepecikleri olduğunu gösterdi. Bilim insanları gezegenin yüzeyinde sanılandan çok daha çeşitli ve dinamik bir coğrafik yapı keşfetmenin heyecan verici olduğunu söylüyor.

Karbon salınımı kaynaklı küresel ısınmayla mücadele için İzlanda'da yüksek teknoloji ürünü yeni bir yöntem deneniyor. Havadaki fazla karbondioksit toplanıp bazalt kayaların içine enjekte ediliyor. Ancak bu yöntemin tek başına havadaki fazla CO2'yi temizlemekte yeterli olabileceğini söylemek zor.

Siz olsanız ne yapardınız? Adına tramvay problemi deniyor ve bu problemin hepsi, acil bir durumda insanların hayatını kurmak için ne kadar ileri gideceğinizle ilgili;...

Rasyonel, analitik düşüncenin ağır bastığı çağımızda sezgiler arka planda kaldı. Ama duygusal tepkilerin sanıldığı kadar yanıltıcı olmadığına inananlar da var.Önemli kararların sezgiden çok bilinçli, rasyonel ve ince eleyip sık dokunan bir sürecin sonucunda alınması gerekir.

Muş'ta yaralı olarak bulunan ve nesli tükenmekte olan toy kuşu koruma altına alındı. Türkiye'de nadir görülen toy kuşunun, dünyanın uçabilen en ağır kuş türlerinden olduğu biliniyor

İngiltere'nin önde gelen kanser uzmanlarından biri olan Profesör Mel Greaves, mikroplardan arındırılmış modern yaşam biçimimizin çocuklarda en sık görülen kanser türlerinden birine yol açtığını söyledi.

Örümcek ağıyla kanser tedavisi projesine ödül Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Aslı Nur Özkan, TÜRKPATENT'in üniversiteler arasında düzenlediği yarışmada, "Örümcek Ağı Özütünün Prostat Kanseri Hücrelerinde Seçici Antikanser Etkisi" buluşuyla ödül kazandı; projesinde, örümcek ağından elde edilen özütün kanser hücrelerini öldürdüğünü gösterdi. Özkan, bu projesi için ninesinden ilham aldığını söylüyor.

Türkiye’de şirketlerin dijitalleşmesini kendine misyon edinen Turkcell, girişimcilere teknoloji desteği veriyor. Turkcell, sınırsız fiber internet, e-muhasebe ve mobil internet desteği gibi çözümleri tek pakette sunuyor.

İzmir'de kanserde erken teşhise yönelik çip geliştiren liseli Berna Akdeniz ve Leyla Al Masoud, Avrupa'dan sonra ABD'den ödülle döndü.Öğrencilerin konuya ilgisinden etkilenen okulun bilim kurulu başkanı Dr. Onur Akpınar da Akdeniz ve Masoud'a destek oldu.

NASA, Mars'tan yakaladığı ilginç Pac-Man benzeri kraterin fotoğrafını paylaştı!Mars'ta bir kadın, bir top mermisi ve hatta bir dikilitaş gördünüz. Ama 1980'lerin popüler arcade oyununun yıldızı Pacman'i hiç gördünüz mü? Anlaşılan, NASA'nın Mars Reconnaissance Uzay Aracı (MRO) görmüş.

Amerikalı ve Hollandalı bilim adamları, kimliği belirlenemeyen bir kişinin DNA örneğinden saç, göz ve cilt rengini tahmin eden

Bilim kurgu filmlerinin her daim gözde konularından biri olan hafıza nakli, giderek bilimsel bir gerçeklik haline geliyor.Bilim

California Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı, Ribonükleik asit (RNA) adı verilen genetik bilgiyi bir salyangozdan diğerine aktararak "anı naklini" gerçekleştirmeyi başardıklarını açıkladı.

Günlük hayatımızda yemek pişirme, yıkanma ve temizlik gibi faaliyetler için su kullanıyoruz. Bunlar suyu doğrudan kullandığımız etkinlikler. Bir insanın günlük ortalama su tüketimi 150 litre. Peki, dolaylı olarak ne kadar su kullandığımızın farkında mıyız? Örneğin giydiğimiz bir tişörtün üretilmesi için ne kadar su harcanıyor? Yani pamuğun tarlada üretilmesinden fabrikada ipliğe ve tişörte dönüşmesine, satılacağı mağazaya nakliyesinden bize ulaşana kadar geçen süreçte ne kadar su kullanılıyor? İşte bu sorunun cevabı “su ayak izi” kavramında saklı.

Bir bölgede yaşayan belirli bir canlı türünün sayısını nasıl hesaplayabilirsiniz? “Canlıların tamamını tek tek yakalayıp sayarak” şeklinde bir çözüm aklınıza gelmiş olabilir. Ancak canlıların tamamını yakalamak, özellikle canlı sayısının çok yüksek ve canlıların yaşadığı bölgenin çok geniş olması durumda, mümkün değildir.

Dünyanın en turistik yapılarından olan Pisa Kulesi, eğik yapısından dolayı bilim insanlarının araştırmasına konu oldu. Bu zamana kadar 4 büyük deprem atlatan Pisa Kulesi nasıl oldu da yıkılmadı?

Gök bilimciler ilk kez Güneş Sistemi dışındaki bir gezegenin (öte gezegen) atmosferinde bulut olmadığını keşfetti.İngiltere'nin Exeter Üniversitesinden Dr. Nikolay Nikolov önderliğindeki uluslararası araştırma ekibi, Dünya'dan 980 ışık yılı ötedeki Anka Takımyıldızı'nın güneyinde bulunan WASP-96 yıldızının yörüngesindeki WASP-96b'nin atmosferinin bulutsuz olduğunu belirledi.

İşte, çoklu evrenlerin var olup olmadığına dair kendisinin son sözleri. Çığır açan fizikçi Stephen Hawking, aramızdan ayrılmadan önce titrek şekilde yanan son bir ihtişam...

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde başlatılan Ulusal Kutup Bilim Programı'nda görev alan Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ve görevli akademisyenler...

Astronotların Ay'a geri döneceği ve hatta orada kalıcı bir uzay üssü kuracağının konuşulduğu şu günlerde, ABD'nin Stony Brook Üniversitesi'nden bilim adamları, Ay tozu hakkında önemli bilgiler paylaştı. Araştırmalara göre Ay tozuna maruz kalmak ciddi tehlikeler barındırıyor.

ABD'nin Alabama eyaletinde beyin travması geçirip yaşam destek ünitesine bağlı yaşamak zorunda kalan 13 yaşındaki Trevor McKinley'in fişi çekimek üzereyken bilinci geri geldi ve hayata döndü.

Organizmalardaki içsel molekül dinamiklerinin gerçek zamanlı görüntülemeleri, hastalıklar üzerine yapılan araştırmalarda önemli bir bakış açısı sağlar. Ne var ki, bu süreç; hassaslık, çözünürlük ve invazivlik gibi bazı sorunlardan kaynaklı oldukça zorludur. Böylesi bir zorluğun varlığı da, ilgi konusu analitlerin gerçek zamanlı görüntülenmesi noktasında yeni ve etkili araçların geliştirilmesi için önemli bir motivasyona sebep oluyor.

NASA’nın InSight (İng. Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) uzay aracı, 5 Mayıs 2018’te Kaliforniya’nın Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden, Atlas V roketi ile fırlatıldı. Böylece, NASA’nın batı kıyısından yaptığı ilk gezegenler-arası fırlatma da gerçekleşmiş oldu. 993 milyon dolarlık bu proje, Mars’ın iç yapısı hakkındaki bilgimizi genişletmeyi hedefliyor. Kızıl gezegene yapılacak insanlı uçuştan önce bu konuda geniş çaplı bilgi sahibi olmak büyük önem taşıyor.

Stony Brook Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanları, Ay tozu üzerinde yaptıkları çalışma neticesin korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı. Fareler üzerinde deneylerini sürdüren bilim insanları ilk olarak tozun yüzde 90 oranında akciğer hücrelerini öldürdüğünü tespit etti.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevli Rus kozmonot Oleg Artemev, sosyal medya hesabında görenleri büyüleyen bir video yayınladı. Resmi Twitter hesabından yayınladığı videoda Oleg Artemev, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çektiği 'Ay'ın batışı'na ait anları takipçileriyle paylaştı.

İngiliz fizikçi Hawking'in 14 Mart'ta ölümünden 10 gün önce bir bilim dergisine verdiği makale Çarşamba günü yayımlandı. Hawking makalesinde birbirine benzer çoklu evrenler olabileceği önermesinde bulunuyor.

Çinli araştırmacıların, cüzzam hastalığına neden olan iki yeni gen değişkeni tespit ettiği bildirildi.Çin Bilimler Akademisi

Kanserin kontrol edilemez şekilde büyümesi konusunda hatalıymışız. FRANCESCO CREA, YAŞAM BİLİMLERİ OKUTMANI, AÇIK ÜNİVERSİTE, İNGİLTERE Kanser her zaman, hızlı ve kontrol edilemez şekilde çoğalan...

Her yıl dünya genelinde yaklaşık 700 araştırma gerçekleştiren Mercer'ın '2018 Küresel Yetenek Trendleri Araştırması' tamamlandı.

Alzheimer hastalığının en belirgin göstergelerinden biri unutkanlık olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında hastanın kişilik özelliklerinde değişim g...

Sanal gerçeklik teknolojisinde devrim yaratacağı öne sürülen Oculus Go, 23 ülkede Amazon üzerinden satışa sunuldu.

Yeni türün “kuşun başı” anlamına gelen Almanca adı (Vogelkop), bir haritadaki kuş kafasına benzediği ve bir zamanlar Alman kolonisi olan Yeni Gine'nin izole bir bölgesinden esinlenilmiştir.

Bill Gates, 27 Nisan’daki Massachusetts Tıp Derneği, Shattuck Konuşması’nda evrensel grip aşısı için 12 milyon dolar vermeye hazır olduğunu söylüyor. Her yıl Massachusetts Tıp Derneği ve New England Journal of Medicine, özel bir sağlık konusunu masaya yatıran, panelistler ve konuşmacıların görüşlerini bildirdiği bir etkinlik düzenliyor. Bu yıl, konu salgın hastalıklar olarak belirlendi.

''Şehrin En Doğal Festivali'', İstanbul Bilgi Üniversitesi santralİstanbul Kampüsü'nde gerçekleşiyor. "Öğrenmek, eğlenmek, bildiklerimizi paylaşmak ve yeni bilgiler üretmek, gelecek nesle daha iyi daha doğru bilgiler aktarmak" amacıyla Happy Nest tarafından düzenlenen Doğal Yaşam Festivali, 12 – 13 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleşiyor. Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Doğal Yaşam Festivali'nde üreticiler, uygulayıcılar, uzmanlar bir araya geliyor. Ülkenin dört bir yanındaki küçük, büyük üretici firmaları bir araya getiren festivalde doğal yaşam ürünlerinin yanı sıra seminer, atölye, etkinlik, aktiviteler ve özel performanslara da yer verilecek. Çoğunluğunu kadın girişimcilerin oluşturduğu standlarda, kendi girişimcilik modelleri ile üretim yapmakta olan firmalar ziyaretçilerle buluşacak. Büyük konferans çadırında gün boyu süren seminerlerde alanında uzman konuşmacılar Ali Koç, Erdem Öner, Zeynep Selvili Çarmıklı, Dr. Asuman Kaplan Algan ve daha pek çok isim, bilgi ve deneyimlerini

Daha önce astronot olmayı istediyseniz ya da gelecekte astronot olmak istiyorsanız bu test tam da size göre.. Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi(NASA)’nin astronot adaylarına mülakat esnasında sorduğu sorular yayımlandı. 16 sorudan oluşan bu mini testle; adayların fizik bilimi bilgisi ve NASA hakkındaki genel kültürleri sorgulanırken, akıl yürütme teknikleri ve psikolojik yönelimleri ile ilgili bilgi ediniliyor.

Twitter, 87 milyon Facebook kullanıcısına ait verileri Cambridge Analytica’ya satan Aleksndr Kogan’a veri erişimi sattığını kabul etti.Cambridge Analytica skandalının en çok yıprattığı şirket şüphesiz Facebook iken, skandalın ucu diğer sosyal ağlara da dokunuyor.

Kırmızı gıda boyalarının neredeyse tamamı ezilmiş böceklerden üretiliyor. %95'i Peru'da yetiştirilen karmin böceği, meyveli yoğurtlardan dondurmalara ve hatta rujlara kadar pek çok üründe yer alan karmin boyasını destekleyenler kadar bitkisel alternatifleri savunanlar da var.

Bilim insanları, tek hücreli amiplerden tüf ve mantarlara, bitkilerden hayvanlara kadar yeryüzündeki canlı türlerinin neredeyse tamamını kapsayan karmaşık hücreli canlıların DNA haritasını çıkarmak üzere uluslararası bilimsel bir çalışma başlattıkların...

DNA sadece çift sarmal değil! Bilim insanları ilk defa, canlı hücrelerde daha önce hiç görülmemiş yeni bir DNA yapısının var olduğunu belirledi. Canlı hücrelerdeki...

NASA'nın Hubble Uzay Teleskopu tarafından çekilen, Dünya’dan 4 bin ışık yılı uzakta ve 55 ışık yılı genişlikteki Lagoon Nebula’nın fotoğrafları yayınlandı. Uzaya fırlatılışının 28 yılı dolayısıyla uzayın derinliklerinden çektiği, dünyadan 4 bin ışık yılı uzakta ve 55 ışık yılı genişlikteki Lagoon Nebula’nın fotoğrafları yayınlayan Hubble'ın durumunun hala iyi olduğu belirtilirken 2020 yılına kadar çalışmaya devam etmesi düşünülüyor.

Avustralya'da bulunan Garvan Tıp Araştırmaları Enstitüsü'nden Daniel Christ ve Marcel Dinger liderliğinde bir ekip, hücre içinde çift sarmaldan farklı biçime sahip bir DNA yapısını, ilk kez olarak deneysel olarak saptadı.

Two decades after it was first published, the chart linking carbon emissions and global warming is as relevant as ever, says Olive Heffernan

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde kristaller hakkında bilgi edinirken, evde ya da okulda siz de kendi kristallerinizi oluşturabilirsiniz.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarihinde ilk defa, bilim camiasında yetişmeyen birisi başkan olarak seçildi. Seçilen kişinin arkasında ise şaşırtmayacak bire şekilde Trump’ın desteği bulunuyordu.

Bilimin ve kimyanın temellerini oluşturan periyodik tablo bir dönem hepimizin hayatına girmiştir. Peki bu etkileyici tablonun nasıl oluştuğunu hiç merak ettiniz mi?

2008'de Dünya'nın atmosferinde paylayan ve yapısında elmas barındıran bir meteorun, Güneş Sistemi'nin ilk dönemlerinde yok olmuş bir gezegene ait olduğu açıklandı. Bu araştırmanın "ortadan kaybolmuş bu büyüklükteki bir kütleye ait ilk ikna edici delili sunduğu" düşünülüyor.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre medyada, reklam kampanyalarında görselleri yer alan "karizmatik" hayvanların vahşi doğada tehdit aldığında olduğu tüketiciler tarafından yeterince bilinmiyor. Çoğunlukla markaların kampanyalarında, reklamlarında yer alan ve soyları tükenmekte olan hayvanlar arasında aslanlar, filler, kaplanlar da var.

Bilim insanları, doğada çözünmeyen ve kirliliğe yol açan plastikleri çözebilecek bir enzim geliştirdi. PETase adı verilen enzimin temelinde ise son 50 yılda plastik yiyecek şekilde evrimleştiği bulunan bir bakteri yatıyor. Bu buluş plastik kirliliği sorununa bir çözüm üretebilir.

Saç rengini belirleyen genler üzerine en büyük genetik araştırmayı yürüten bilim insanları, beklenmedik bir sonuca ulaştı: Avrupa kökenlilerde kadınların sarışınlık oranı erkeklerin iki, erkeklerin siyah saçlılık oranı ise kadınların üç katı çıktı. Araştırmayı yönetenlerden Prof. Tim Spector bunun arkasında kadınların esmer erkekleri, erkeklerin ise sarışın kadınları çekici bulma ihtimalinin olduğunu söylüyor.

İngiltere'de Cambridge Üniversitesi'nden bilim insanlarının kapsamlı araştırmasına göre, günde en fazla bir kadeh alkollü içki içen kişinin yaşam süresi kısalabiliyor. Uzmanlar bu araştırmayı, "Günde bir kadeh kırmızı şarap sağlığa iyi gelir" tezini sorgulamak için yaptı.

Quebec Üniversitesi uzmanları okyanuslarda yaşanan petrol türevli çevre kirliliğine, keşfettikleri bakteri ile çözüm olmayı planlıyor. Doğada yaşanan insan kaynaklı çevre kirliliğine çözüm bulmaya çalışan Quebec Üniversitesi bilim insanları, yeni bir bakteri keşfetti.

Bazı basın yayın organlarında "TÜBİTAK'ın projelerini reddettiği liselilere Harvard'dan davet" başlıklı haber yer almış ve yanlış anlamalara sebep olmuştur. Bahse konu Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmasının bu yıl 49'uncusu düzenlendi. Yarışmaya 16 bin 181 proje başvurusu yapıldı ve geçtiğimiz yıllar ile karşılaştırıldığında bir rekor kırıldı.

4004 programı doğa, bilim ve teknoloji konularında farkındalık yaratmak amacıyla hedef kitlenin bilimsel konu, kavram ve süreçleri gözlem ve uygulamalarla anlamasına olanak sağlayan ve belirli bir program dahilinde gerçekleştirilen etkinlikler, konaklamalı veya konaklamasız eğitim programları kapsamaktadır.

4005 programı öğretmenlere ve akademisyenlere; kendi branşlarına ve genel olarak öğretmenlik mesleğine özgü yenilikçi yaklaşım, strateji, yöntem ve tekniklerin etkileşimli olarak kazandırılmasını amaçlamaktadır. 2013 yılından bu yana destek verilen program kapsamında, 2000’in üzerinde öğretmene ve akademisyene ulaşılmıştır.

4007 Programı, bilim iletişiminin sağlanması, bilimsel bilginin geniş toplum kitlelerine ulaştırılması ve bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin kavratılması için sergi, sahne şovları, gösteri, atölye/laboratuvar çalışmaları, tematik bilim oyunları, yarışmalar, söyleşiler, vb. etkinlikler yoluyla katılımcıların temel bilimsel olguları fark etmelerinin sağlanması, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesini amaçlanmaktadır.

Toronto Üniversitesinde antibiyotiklere direnç gösteren bakteriler üzerinde çalışmalar yapan Türk bilim insanı Dr. Enver Gürhan Kılınç, bakterileri ve onları yok edecek virüsleri hızlı tespit eden ve faj tedavisinde de kullanılacak mikroçip üretti. 

ÜAK, 'yardımcı doçentlik' yerine 'doktor öğretim üyesi' kadrosu getirilmesinin ardından, doçentlik kadrosu alabilmek için yapılacak başvuru süreciyle ilgili yeni bilgiler paylaştı. ÜAK’ın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, 2018 yılı ilk başvu...

Pazartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilen Atmosfer-Uzay Etkileşimleri Gözlemcisi bulutların üzerinde çok kısa süreliğine oluşan perileri, elfleri ve mavi jetleri inceleyecek.

Yeni bir araştırmaya göre, 1800lerin başından bu yana her yıl kar yağışında artış yaşandı. Ama uzmanlara göre sıcaklığın da artmasıyla birlikte buz kütlelerinin kopuşu devam ediyor.

Norveç’in Bergen kenti yakınlarında Sotra adasında karaya vuran balinanın midesinden 30 plastik torba ile çok miktarda plastik madde çıktı. Norveç'te kurtarma ekiplerinin karaya vuran balinayı birçok kez denize yönlendirme gayretlerine karşın, balina her seferinde tekrar karaya vurdu.

Amerikan Federal Soruşturma Dairesi (FBI), tarihin en eski vakasını çözdüğünü açıkladı. 100 yıl önce bulunan 4 bin yıllık mumyanın kimliği sonunda ortaya çıkarıldı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Güneş'in atmosferine göndereceği uzay aracı Parker Solar Probe'u geçtiğimiz aylarda tanıtmıştı. NASA, 31 Temmuz'da Güneş'e göndereceği uzay aracı Parker Solar Probe’un son hazırlıklarını tamamladı. NASA bu araçla ilginç bir projeye de imza atacak

Arizona State Üniversitesi’nden Profesör Julian Chen’in yürüttüğü ve Nature Structure and Molecular Biology dergisinde yayınlanan araştırmaya ait bu resim bir kromozom üzerinde bulunan telomerleri ve onlar için gerekli birbirinden farklı bileşenleri gösteriyor.

Hubble Teleskobu, derin uzay gözlemleri sırasında Dünya'dan 9 milyar ışık yılı uzaktaki bir yıldızı görüntüledi. Mavi dev yıldız, bugüne dek görüntülenen en uzak yıldız oldu.

Bilim insanları, güneş sistemimizi de içinde bulunduran Samanyolu Galaksisi'nin genişlediğini ve komşu galaksi Andromeda'ya doğru yayıldığını tespit etti.

Tüm canlılar gibi, deniz balıkları da yaşamlarını çeşitli özellikleri sayesinde devam ettirir.

Yapay zekâ denilince ilk olarak insanların kontrolünden çıkan robotlar akla gelir. Oysa yapay zekâ teknolojileri sayesinde günümüzde daha önce sadece insanların yapabildiği işlevler makineler, robotlar ya da bilgisayarlar tarafından daha hızlı, doğru ve etkin şekilde gerçekleştirilmeye çalışılıyor.

Çinli yetkililer, kontrolden çıkan uzay istasyonu Tiangong-1'in bu Pazartesi günü Dünya'ya düşmesini beklediklerini duyurdu. Çin Uzay Ajansı, bilim kurgu filmi sahnesi gibi şiddetli bir çarpışmadan çok, görkemli bir meteor yağmuruna tanık olacağımızı açıkladı. Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Bürosu'ndan (CMSEO) yapılan açıklamada, önümüzdeki 24 saatte Tiangong-1'in atmosfere yeniden giriş yapacağı belirtildi ancak saatle ilgili detay verilmedi.

Keşfedilen silikat ve karbon alaşımı benzeri mineral, dünyanın çekirdek oluşumu ve volkanik aktivitelerin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir

BİR jeolog, bir teorik fizikçi için niçin yazı yazar? Her şeyden önce, hepsini anlayamasa da yaptığı işlerin, yarattığı entelektüel abidenin ihtişamına duyduğu büyük saygı aşkına yazar.

Farklı dijital platformlarda yayın yapan BBC Türkçe; internet, sosyal medya ve görüntülü haber alanlarında çalışmak üzere multimedya beceri ve deneyimine sahip gazeteciler arıyor. Başvurular için son gün 12 Nisan 2018.

Çin’in görevini tamamlayan ilk uzay istasyonu Tiangong-1'in 7 gün içerisinde Dünya atmosferine gireceği tahmin ediliyor. Uzmanlar tarafından kontrolden çıkan uzay aracının atmosfere girince büyük bir sıcaklıkla karşılaşarak paramparça olacağı belirtildi.

Okul hayatında matematik ile ilgili en çok duyulan cümle muhtemelen “Bu öğrendiğim ne işe yarayacak?” sorusudur. Çünkü matematik; fizik, kimya ya da biyoloji gibi doğrudan gözlemlere ve deneylere dayanan bir bilim değildir. Matematiksel ifadelerin ortaya çıkabilmesi için gözlemlerin yanı sıra derin bir düşünme süreci gerektiği söylenebilir. Kendi adıma bu durumu ilk kez fonksiyon konusunda hissettiğimi söyleyebilirim.

Bal insanların çok eski zamanlardan beri şeker kaynağı olarak kullandığı bir besin. Bal büyük oranda şekerden oluşur. Ayrıca içinde enzimler, amino asitler, vitaminler, mineraller ve başka organik maddeler de vardır.

Bilim dünyasının önde gelen ismi, kozmoza karşı beslediği büyük tutkusundan dolayı, her zaman Albert Einstein ve Sir Isaac Newton gibi fiziğin diğer dev isimleriyle kıyaslandı.

Ağır depresyon geçiren bir hastanın beynine yerleştirilen bir elektrot obezite sorunu açısından da ilginç sonuçlar doğurdu.

Bilim insanları, kök hücre naklinin MS (multiple skleroz) hastalığının ilerleyişini durdurabildiğini ve semptomları azaltabildiğini ortaya koydu. Tıp uzmanları, bu buluşun MS tedavisinde bir dönüm noktası olabileceğini söyledi.

Fındık Araştırma Enstitüsünce yürütülen proje kapsamında yaklaşık 30-40 fındık çeşidi teste tabi tutularak, elde edilen genotiplerden soğuğa dayanıklı yeni bir tür geliştirilecek.

76 yaşında hayatını kaybeden İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking'in henüz yayınlanmamış bir araştırma makalesi olduğu ortaya çıktı. Hawking'in bu yeni teorisi, başka evrenlerin varlığına dair gizemi aydınlatabilir.

Liseli iki öğrenci, avokado yaprağı çayının kolon kanseri hücrelerini yüzde elli oranında öldürdüğünü ilmen tespit etti.

Elde edilen yeni görüntüler, mikropların içinde gizemli minik yapılar bulunduğunu ortaya çıkardı, minik kuleler, balık oltaları, tren rayları ve at nalları bunlardan bazıları. Yüzeylerine...

Uzayda uzun süre kalan astronotların yerçekimsiz ortam sebebiyle boylarının uzadığını biliyoruz... NASA'nın son araştırması ise astronotların genetik değişimler geçirdiğini de ortaya koydu. ABD'li astronot Kelly, uzayda geçirdiği bir yıln ardından dünyaya döndü. Ancak dünyaya döndüğünde genetik olarak başka bir insandı. Zira genlerinin önemli bir bölümünün ikiziyle artık uyuşmadığı ortaya çıktı.

İki tarafı arasında sıcaklık farkı olduğunda güç üretebilen termoelektrik cihazlar hakkındaki araştırmalar son yıllarda oldukça arttı. Konu üzerinde çalışan ekiplerden biri olan MIT bilimcileri, bir süre önce sıcaklık çalkalanmalarını elektriksel güce dönüştürmenin yepyeni bir yolunu buldu. Çalışmanın ayrıntıları, Nature Communications adlı dergide yayımlanan bir makale ile paylaşıldı. Yeni sistem, aynı anda iki farklı sıcaklık girdisi …

“Terminator”, hatta çok sayıda küçük terminatörler aramızda! Neyse ki korkmamızı gerektirecek bir şey yok, çünkü bizim tarafımızdalar. Bu terminatörler, kanser hücrelerini öldürdükten sonra otonom olarak başka bir moda geçerek, hedeflenen hücrenin ölümünü bir ışık sinyali ile bize bildiriyor.

Uzun yıllar boyunca ALS hastalığıyla mücadele eden ünlü İngiliz bilim insanı Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti. Özellikle Quantum fiziği ve kara delikler üzerine çalışmalarıyla bilinen bilim insanı Stephen Hawking kimdir? ALS hastalığı nedir? İşte fotoğraflarla Hawking hakkında merak edilenler....

Bu hafta sizlere daha önce de bahsettiğim büyük zoolog (hayvanbilimci) Georges Cuvier’nin buluşlarını anlatacağım.

Buckingham Üniversitesi araştırmacılarından Dr. Barry DiGregorio, Mars'ta çekilen fotoğraflarda uzaylılara ait fosilleşmiş ayak izlerine rastladığını ve NASA'nın bu izleri gizlediğini iddia etti. NASA ise izlerin sırını açıkladı.

ABD'li bilim insanları Dünya'ya 100 ışık yılı uzaklıkta 3 yeni 'süper dünya' keşfettiklerini açıkladı.